پیش دبستان منظومه خرد - منظومه خرد - منظومه خرد ولنجک - مدرسه منظومه خرد -

تعداد بازدید : 8327

avatar
کاربر جدید
تعداد پست :
134
۱۵:۴۱   ۱۳۹۳/۴/۱۰
سپاس شده   35
مؤسسه منظومه خِرد از سال ۱۳۷۹ فعالیت اثربخش خود را آغاز کرده است.
اهداف آموزشی و پرورشی پیش دبستان خرد


۱- پرورش مهارت‌های زندگی، اخلاق و خداجویی
این مهارت ها از دوره‌ی پیش‌دبستانی آغاز می‌شود و به تدریج گسترش می‌یابد، به نحوی که دانش‌آموزان در دوره‌ی راهنمایی توانایی شناخت علایق و توانایی‌های خود را به دست آورند. یاد بگیرند که "چگونه یاد بگیرند"، بتوانند برنامه‌ریزی کنند و توان مدیریت بر برنامه‌ی خویش را داشته باشند. صداقت، مسؤولیت‌پذیری، احترام متقابل و حرمت گذاشتن به کار در تمام زمینه‌های آموزشی مورد توجه قرار می‌گیرد. اصول اخلاقی از طریق تلفیق در سایر دروس آموزش داده می‌شود.

۲- آموزش زبان دوم
آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم از پیش‌دبستانی به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که دانش‌آموزان در ۸ سالگی بتوانند مدرک YLE، در ۱۴ سالگی مدرک PET و در ۱۷ سالگی مدرک FCE را دریافت کنند.

۳- آموزش هنر
پایه‌ی هنری قوی موجب پرورش توانایی‌هایی همچون خلاقیت، تمرکز، حل مسئله، هماهنگی، توجه به ارزش‌ها و خویشتنداری می‌شود. آموزش هنر با توجه به این یافته‌های علمی برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود. به این ترتیب کارگاه‌های هنر فضای مناسبی برای فعالیت نوآموزان ایجاد می‌کند.

۴- ورزش و حرکت
تأثیرات مثبت حرکت و ورزش در سال‌های اولیه‌ی رشد نوآموزان بر سلامتی جسمی، روانی و یادگیری آنان در سال‌های بالاتر به اثبات رسیده است. مهارتهای روان حرکتی با فعالیت‌هایی برای هماهنگی چشم و دست، چرخیدن، هدف‌گیری، شمردن، پریدن، توپ بازی و ژیمناستیک از پیش‌دبستانی شروع می‌شود و در دوره‌ی راهنمایی با فعالیت‌‌های بدنسازی ادامه می یابد.مربیان کارآزموده، وجود سالن‌های ورزشی با امکانات مناسب برای رده های سنی دانش‌آموزان فضایی دلپذیر برای فعالیت‌های بدنی ایجاد می‌کند.

۵-خواندن و نوشتن
ایجادمحیطی پربارکه ‌نوآموزان بتوانند در معرض واژگان بیشتری قرار گیرند از پیش‌دبستانی شروع می‌شود. این هدف با خواندن داستان، بازی در نمایشنامه و خواندن شعر محقق می‌گردد. به تدریج که دانش‌آموزان یاد می‌گیرند بنویسند، با واژگان بیشتری آشنا می‌شوند. آموزش نوشتن از سال‌های اول ابتدایی در "کارگاه‌های نوشتن" آموزش داده می‌شود. وجود کتابخانه‌ی غنی، همراه با ساعت کتاب خوانی مشوق دانش‌آموزان برای مطالعه‌ی بیشتر است.

۶- آموزش ریاضیات

کودک نیازمند حل مسایل جالب و چالش‌برانگیز است. حل مسئله از طرق مختلف، به‌صورت تمرین و تکلیف یا از طریق کارهای عملی مانند ارایه‌ی یک نمایشنامه ممکن است رخ دهد. برنامه‌ی آموزش ریاضی از راه‌های مختلف بر آن است که ضمن جذاب کردن حل مسئله توانایی‌های دیگر نوآموزان را پرورش دهد تا کودک توانایی‌های خویش را باور کند.

۷- آموزش علوم
مشاهده، آزمایش، گفت‌وگو و تحقیق درباره‌ی مفاهیم علوم و درک ارتباط آن با زندگی واقعی علاوه بر ارتقای توانایی خوب دیدن و خوب شنیدن سبب می‌شود تا دانش‌آموزان با بیان مطالب، فهم خود را از مطلب ارایه دهند. سپس با نوشتن مشاهدات خود به روش علمی و جمع‌آوری داده‌ها، مهارت‌های ریاضی و نگارش آنان تقویت می‌شود. آموزش به روش تلفیقی که مهارت‌های مختلف دانش‌آموزان را تقویت می‌کند، از اهداف آموزش علوم است. وجود آزمایشگاه‌های مجهز به ترغیب ‌دانش‌آموزان و مشارکت آنان در فعالیت‌های علمی کمک مؤثری می‌کند.

۸- آموزش کامپیوتر
آموزش کامپیوتر به شیوه‌ای برنامه‌ریزی شده است که دانش‌آموزان بتوانند در تخصص‌های مورد علاقه‌ی خود به تدریج تا سال دوم دبیرستان گواهینامه‌ بین‌المللی کسب کنند.

۹- تغذیه‌ی مناسب
توجه به تغذیه‌ی مناسب برای نوآموزان و دانش‌آموزان علاوه بر تأثیراتی که در رشد جسمی و روانیشان دارد آنان را آماده‌ی یادگیری می‌کند. غذای سالم و تازه طبخ شده، فضای مناسب ناهارخوری و امکانات آن باعث می‌شود که نوآموزان اشتیاق بیشتری به صرف غذا پیدا کنند.

چشم انداز مدارس خرد

تبدیل شدن به یک مدرسه‌ی تراز جهانی

یعنی مدرسه‌ای با ویژگی‌های زیر:

عملکرد بالا

تعهد بالا

یادگیری مستمر

مأموریت مؤسسه و مدارس

مأموریت مؤسسه: کمک به افراد جامعه برای توانمندتر شدن
مأموریت مدارس: ایجاد محیطی برای توسعه‌ی شخصی اعضای سیستم در حد بالاترین توان بالقوه‌ی خودشان

واحدهای فعال در مؤسسه:
مدارس خِرد، شامل: پیش‌دبستان، دبستان، راهنمایی، دبیرستان و پیش‌دانشگاهی و هنرستان
واحد آموزش و توسعه‌ی منابع انسانی
واحد تحقیق و توسعه
واحدفناوری اطلاعات
واحد آزمون
واحد مشاوره
خانه‌ی هنر خِرد
انتشارات منظومه‌ی خِرد
مجموعه‌ی ورزشیویرایش شده توسط مرجان عصاری-مدیریت کلوب مدرسه در تاریخ ۱۲/۱۲/۱۳۹۳