دانش آموزان توانمندی های خود را به رقابت می گذارند مدیرکل دفتر آموزش های کاردانش وزارت آموزش و پرورش گفت: هنرجویان هنرستان های سراسر کشور با شرکت در مرحله نهایی نهمین دوره جشنواره هنری هنرستان های کار دانش توانمندی های خود را به رقابت می گذارند.

سید مصطفی آذرکیش افزود: این جشنواره 23 تا 25 مردادماه به میزبانی استان خراسان جنوبی و در بیرجند برگزار می شود.

وی اظهار داشت: مراسم افتتاحیه و اختتامیه جشنواره در سالن علامه فرزان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بیرجند و مسابقات در چند هنرستان این شهر برگزار می شود.

مدیر کل دفتر آموزش های کار دانش وزارت آموزش و پرورش توضیح داد: این رویداد ملی در حوزه آموزش مهارت رسمی در راستای اجرای سیاست های تحولی برای شکوفایی استعدادها و ایجاد رقابت سالم و تشویق و ترغیب هنرآموزان و هنرجویان رشته هنری در سه سطح منطقه ای، استانی و کشوری برگزار می شود.

آذرکیش ادامه داد: در مجموع و در مرحله اول بیش از هفت هزار اثر برای شرکت در این جشنواره از سوی هنرجویان ارایه شد که از این تعداد 348 اثر از مرحله استانی برای انتخاب در مرحله کشوری معرفی شدند.

وی با اشاره به اینکه در مجموع 138 اثر به مرحله کشوری این جشنواره راه یافته اند، یادآورشد: این آثار در 9 زمینه هنری گرافیک، نقاشی، چوب، فلز، سفالگری، طراحی، فرش، عکاسی و طراحی طلا و جواهر داوری می شوند.

مدیر کل دفتر آموزش های کار دانش وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: داوران در این مرحله 33 اثر را به عنوان آثار برتر اول تا سوم معرفی می کنند که به آنها تقدیرنامه وزارت آموزش و پرورش، نشان درجه یک، دو و سه مهارت در حوزه آموزش های رسمی و هدایایی داده می شود.

آذرکیش با اشاره به اینکه کیفیت و کمیت آثار ارایه شده از سوی هنرجویان برای این دوره از جشنواره افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: همزمان با برگزاری این جشنواره، نمایشگاهی از آثار برگزیدگان و توانمندی های هنرجویان برتر دایر می شود.

وی افزود: همچنین در حاشیه این جشنواره از آموزش همراه با تولید هنرستان های کار دانش بیرجند که بیش از 12 هزار روپوش واحدهای آموزشی را تولید کرده اند، رونمایی می شود.

مدیر کل دفتر آموزش های کار دانش وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: وزارت آموزش و پرورش با دارا بودن 700 هزار هنرجو در هفت هزار و یکصد هنرستان سراسر کشور، بزرگترین دستگاه اجرایی آموزش های مهارتی رسمی در کشور به شمار می رود.

آذرکیش یادآورشد: صندلی های خالی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی نشان می دهد که اولویت خانواده ها برای فرزندانشان، اشتغال است نه مدرک تحصیلی، و آنها به این آگاهی رسیده اند که دانش آموزان باید به جای کار جویی، کارآفرین باشند.