اولیای مدارس تهران -امت

مدادالعلما افضل من دماء الشهداء


پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عصر پنجشنبه چهارمین سالگرد درگذشت قربانیان بازداشتگاه کهریزک در شرایطی برگزار شد که حکم اولیه متهمان قدرتمند این فاجعه هرچند سبک از نگاه افکار عمومی صادر شده و با تغییر دولت و فضای کشور، امیدواری به برخورد با آنان افزایش یافته است.

به گزارش آینده ؛ این مراسم همچون سالهای گذشته با میزبانی دکتر عبدالحسین روح الامینی، پدر محسن روح الامینی و همراهی خانواده محمد کامرانی و امیر جوادی فر در مسجد ولی عصر (خوزستانیها) برگزار شد.

در این مراسم که سخنرانش حجت الاسلام محمدرضا زائری بود، غیر از علی شمخانی، داوود دانش جعفری، حسین علایی کمتر چهره سرشناسی دیده می شد و کم جمعیت تر از گذشته بود.اما این برنامه یک حاشیه ظریف داشت که از دید عکاسان نیز پنهان نماند.

15 دقیقه از شروع برنامه گذشته بود که دو نفر تاج گل بزرگی را با هم حمل کرده و بالای سالن قرار دادند و روی آن نوشته شده بود:
در چهارمین سالگرد عروج فرزندانمان در واقعه کهریزک به سوگ می نشینیم...
من تازه جوان بودم و اندر چمن حسن/ نشکفته، فرو ریخت همه بال و پر من
تقدیم به خانواده های داغدار روح الامینی، کامرانی و جوادی فر از طرف خانواده  آقازاده قهرمانی


روی تاج گل هم تصویر جوانی نصب بود که مقابل علم، کودکی را در آغوش گرفته بود.اما خانواده آقازاده قهرمانی کیستند و چه نسبتی با 3 قربانی کهریزک دارند؟

سال 88 و مدتی بعد از به جریان افتادن موضوع پرونده کهریزک، آقای روح الامینی، پدر محسن روح الامینی در گفتگویی با هفته نامه پنجره، رامین آقازاده قهرمانی را چهارمین قربانی وقایع بازداشتگاه کهریزک معرفی کرد که بر اثر شدت جراحات وارده، جان باخته است.


پیش تر مقام های قضایی از محسن روح الامینی، محمد کامرانی و امیر جوادی فر به عنوان سه قربانی این بازداشتگاه نام برده بودند و طبق اعلام روح الامینی رامین آقازاده بر اثر ضرب و شتم در بازداشتگاه کهریزک جان خود را از دست داده بود. البته با این تفاوت که او مدتی بعد از بازگشت به خانه جان سپرده بود.

مادر این جوان در مصاحبه هایش گفته بود، بعد از احضار رامین، با هم مراجعه کرده بودند، اما رامین آقازاده را حدود دو هفته نگه داشته بودند و او چند روز بعد از بازگشت به دلیل پیامدهای ضرب و شتم ها جان سپرده است.روح الامینی گفته که علت مرگ رامین آقازاده برای اینکه «وجدان عمومی جامعه خیلی جریحه‎دار» نشود، از سوی مسئولان اعلام نشده بود.

وی در عین حال افزوده بود که پرونده این جوان، به همراه سه قربانی دیگر بازداشتگاه کهریزک در سازمان قضایی نیرو های مسلح در دست بررسی است.

به نظر می رسد تاج گل بزرگ این خانواده در مراسم قربانیان کهریزک، تاکید مجدد آنان بر این است که جوانشان یکی از "4" قربانی کهریزک است.

مراسم چهارمین سالگرد سهراب اعرابی
با اینکه فراخوانی ندادند، تلفنی کسی را خبر نکردند، اس ام اس نفرستادند، میل نزدند؛ خانه پر شد و جایی برای نشستن حتی بر روی زمین نبود. برخی بر اساس اطلاعات پیشینی و برخی زبان به زبان خبردار شده بودند. چهار سال گذشت. در این مدت چه بر این مادر و خانواده گذشته است، خود روایت دیگری دارد که جای گفتن اش اینجا نیست.

سهراب اعرابی جوان 19 ساله ای که در جریان اعتراضی  سال 1388، در تاریخ نامعلومی کشته شد. . مادرش می گوید: " سهراب در راهپیمایی دوشنبه 25 خرداد از من جدا شد و شب به خانه بازنگشت.
از آن زمان مادر سهراب همواره پیگیر علت کشته شدن پسرش بوده است 
مراسم سومین سالگرد سهراب  برگزار  نشد.  و مادر سهراب برای اینکه مشکلی برای شرکت کنندگان پیش نیاید، با درد و اندوه فراوان مراسمی برگزار نکرد. امسال پروین فهیمی عزم اش را جزم کرده بود که مراسم را برگزار کند و خبر مراسم را دهان به دهان به گوش دوستان و همراهان رساند.
مراسم قرار بود از ساعت هفت و نیم تا نه و نیم باشد زیرا پروین فهیمی مهمان های مختلفی داشت و می خواست ماه رمضان را گرامی بدارد. ساعت هفت به آنجا رسیدم، تعدادی از دوستان آمده بودند و منتظر بقیه شدند و پذیرایی را ، برای بعد از اذان گذاشته بودند و مراسم ساعت هشت شروع شد.
شرکت کنندگان در مراسم از خانواده ها و از طیف ها و سنین مختلف بودند. و هم چنین طیف هایی از اصلاح طلب ها و ... حضور یافته بودند.
پروین فهیمی متنی را خواند و این گونه شروع کرد: " در چهارمین سالگرد سهراب عزیزم و هم چنین ششمین سالگرد پدر مهربانش آقای اعرابی عزیز یاد آنها و هم چنین تمامی شهیدان راه آزادی و انسانیت را گرامی می داریم. روحشان شاد و یادشان گرامی باد. به احترام اندیشه ها و آرمان های دوست تازه از دست رفته مان; مادر صلح خانم دکتر شهلا فرجاد که حق به گردن تمامی ما به خصوص بنده داشته است، یک دقیقه سکوت می کنیم و با ذکر فاتحه یادش را گرامی می داریم" همه ایستادند و یک دقیقه سکوت کردند.
مادر سهراب در بخشی دیگر از صحبت هایش گفت: آیا شهامت این را دارند که به اشتباه خود اقرار و اعتراف کنند . چقدر زیباست وقتی که انسان ها در مقابل خدا و مردم به گناهان خود اعتراف می کنند و چقدر زیباتر است زمانی که انسان ها یکدیگر را می بخشند و برای فردایی بهتر و برای ساختن ایرانی آزاد و آباد دست یکدیگر را خواهند فشرد و تلاش خواهند کرد. و اما آنهایی که تصور می کنند کشور ایران ارث پدری شان است، نیز باید بدانند ایران از آن تمامی ایرانیان است و بس."
پس از اینکه پروین فهیمی نوشته خود را خواند، به صورت دسته جمعی سرود مرغ سحر خوانده شد. پس از آن هر یک از حاضرین شعرها و سرودهایی خواندند و برخی نیز به صورت کوتاه صحبت کردند. سپس به ساعت افطار نزدیک شدیم و ربنای شجریان را گذاشتند و پذیرایی شروع شد.
پس از آن دو کلیپ نشان دادند، اولین کلیپ گذری بر زندگی سهراب از روزهای آخر زندگی اش تا کودکی بود که دل همه را به درد آورد. سپس کلیپ دیگری به نام "جوانان وطن" نشان دادند. مراسم پس از خواندن چند شعر و سرود و در نهایت با خواندن سراومد زمستون  به پایان رسید. • نظرات() 
 • جزیره گنج میلیونرانگلیسی/تصاویر

  مرد مولتی میلیونر انگلیسی در 60 جریب زمین کنار دریاچه ای در کمبریج شایر، جزیره گنج ساخت.
  آفتاب: مرد مولتی میلیونر انگلیسی در 60 جریب زمین کنار دریاچه ای در کمبریج شایر، جزیره گنج ساخت.

  به گزارش دیلی‌میل، جزیره مذکور 4500 مایل دورتر از جزیره معروف گنج در یاهاماس و دزدان دریایی اش در املاک خصوصی متعلق به مردی زیر 40 سال سن است که در واقع همه چیز را شبیه جزیره گنج ساخته و پرداخته کرده تا به آرزوهای کودکی اش برسد.

  باربیکیوی کارائیبی، کلبه های چوبی شبیه آنچه در جزیره گنج وجود داشته و سایر امکانات برای مهمانان و ساکنین جزیره خیالی ساخته شده است.

  به گزارش خبرآنلاین،خانه مطابق اسناد قدیمی توسط کمپانی مستر ویش میکرز در فاصله سه متری از ساحل دریاچه در املاک خصوصی مالک ایجاد شده است.


 • نظرات() 

 • گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org
   
                                    دانشمند جوان ایرانی، با تصدی بر کرسی استادی دانشگاه پرینستون (جایگاهی که پس از انیشتین در اختیار فرد دیگری قرار داده نشد) دنیا را با این سؤال مواجه کرده است که آیا انیشتین بعدی، یک ایرانی خواهد بود؟
                     نیما ارکانی حامد در حال حاضر استاد دانشگاه هاروارد و دارای کرسی استادی در دانشگاه پرینستون است. این کرسی از سال 1933 تا 1955 در                   انحصار آلبرت  انیشتن بوده است و پس از اعلام نظریه عملکرد جهان ارکانی، از او دعوت شده که در طرح تونل شتاب دهنده سوئیس که با هزینه بالغ بر 5 میلیارد دلار ساخته شده، رهبری آزمایش ها را بر عهده داشته باشد
  گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

  تلاش نظریه ابر ریسمان که اخیراً اعلام شده، در این است که توضیح دهد ذرات، کوچکترین ماده تشکیل دهنده مواد نیستند بلکه حلقه های
  مرتعشی که ریسمان نامیده می شوند، کوچکترین بخش به حساب می آیند

  دکتر ارکانی با تکمیل این نظریه عقیده دارد که این ریسمان ها در 11 بعد در حال ارتعاش هستند که ما فقط 3 بعد از آن را می توانیم مشاهده کنیم،
   
  وجود بعد دیگری هم به نام بعد زمان به اثبات رسیده و تا به امروز در مورد 7 بعد دیگر توضیح کاملی ارائه نشده است
          ارکانی به همراه دو فیزیکدان دیگر به نام های دیموپلوس (Dimopoulos) و والی (D'Vali) در مورد این ابعاد نظریه ای ارائه کرده اند که می گوید این ابعاد بزرگتر از آن چیزی هستند که تاکنون تصور می شود و از آن جایی که تنها نیروی گرانش بر آنها اثر می گذارد، قابل دیدن نیستند
   
  گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net
   
  تئوری دکتر ارکانی که به همراه دو فیزیکدان دیگر معرفی شده به عنوان مدل  (Arkani-Dvali-Dimopoulos) و با نام ADD شناخته می شود.
                 کنون ارکانی و همکارانش امیدوارند بتوانند به کمک شتاب دهنده هاردن سوئیس (LHC) که با هزینه بالغ بر 5 میلیارد دلار ساخته شده، رهبری آزمایش ها را بر عهده داشته باشند و مدل خود را اثبات کنند. اثبات این نظریه می تواند تحول بسیار بزرگی در فیزیک ذرات به وجود بیاورد.
   
  یك پرسش مهم:

  آیا نام این دانشمند ایرانی را در رسانه های داخلی شنیده اید؟

  به راستی چرا؟!!!
  محسنی‌اژه‌ای افزود: هنوز برخی بازداشت و برخی دیگر با قرار مناسب آزاد هستند، بازپرس تمام تلاش خود را برای رسیدن به واقعیت انجام داده اما در هر صورت پرونده وی به دادگاه داده می‌شود.
  آفتاب: سخنگوی دستگاه قضایی از ارجاع پرونده ستار بهشتی به دادگاه خبر داد و علت توقیف سایت مثقال را تأثیرگذاری در افزایش قیمت سکه و طلا اعلام کرد.

  محسنی‌اژه‌ای در ادامه نشست خبری امروز خود در خصوص جلوگیری از فعالیت سایت مثقال گفت: این سایت اخباری را در خصوص قیمت سکه و طلا منتشر می‌کرد که در آن زمان سازمان‌های ذی‌ربط یکی از دلایل افزایش قیمت‌ها را فعالیت آن سایت عنوان کردند.

  وی افزود: از ادامه فعالیت این سایت جلوگیری شد، افرادی بازداشت شدند اما پرونده آنها هنوز به دادگاه نرفته است.

  یکی از خبرنگاران در خصوص سرنوشت رسیدگی به تخلفات معاون اول رئیس‌جمهور سؤال کرد که اژه‌ای خطاب به این خبرنگار گفت: اسم بردن از افرادی که هنوز حکمی علیه آنها صادر نشده یا حکم آنها قطعی نشده خلاف است و در صورتی که اسمی از آنها برده شود فرد می‌تواند علیه شما شکایت کرده و پرونده تشکیل شود.

  وی افزود: من بارها نسبت به این موضوع تذکر داده‌ام و در صورتی که تکرار شود ما ناگزیر می‌شویم از حضور شما در جلسه خودداری کنیم.

  یکی دیگر از خبرنگاران در خصوص سرانجام پرونده ستار بهشتی و حکم نهایی پرونده مرتضوی پرسید که دادستان کشور گفت: پزشکی قانونی نظر نهایی خود را اعلام کرده و من در این خصوص بارها صحبت کرده‌ام.

  وی افزود: ستار بهشتی در تاریخ 8 آبان 91 در رباط کریم در منزل خود توسط پلیس فتا دستگیر و سپس به تهران منتقل شد.

  وی از تهران به زندان اوین منتقل شد اما آنجا برای ادامه تحقیقات وی را به اداره فتا منتقل کردند. که وی در آنجا فوت کرد.

  محسنی‌اژه‌ای افزود: از آن تاریخ تاکنون بازپرس همه تلاش خود را کرده تا ببیند آیا فوت وی امری طبیعی بوده یا نه؟

  سخنگوی دستگاه قضایی تصریح کرد: پزشکی قانونی 14 آبان‌ اعلام کرد که پس از کالبد‌شکافی هیچ دلیلی را که علت تامه فوت وی باشد نبوده( دلایل غیرطبیعی) ندیده از آن تاریخ به بعد تا اردیبهشت سال جاری چندین بار کمیسیون پزشکی تشکیل شد که گاهی در این کمیسیون‌ها بازپرس نیز حضور داشت.

  وی افزود: نهایتاً پزشکی قانونی اعلام کرد که نمی‌تواند بگوید مرگ ستار بهشتی بر اثر ضربه وارد شده بوده اما عوامل روانی و ضربات وارده «می‌تواند» به فوت وی منجر شده باشد.

  محسنی‌اژه‌ای تأکید کرد: بازپرس از همان روز اول از تمام افرادی که قبل یا بعد از فوت ستار بهشتی را دیده بودند همچون زندانبان، بازجو، زندانیان اوین، مسئول بهداری، مسئول بند و خانواده وی تحقیق کرده و مجموعه این تحقیقات منجر به بازداشت تعدادی از افراد هم شده است.

  وی افزود: هنوز برخی بازداشت و برخی دیگر با قرار مناسب آزاد هستند، بازپرس تمام تلاش خود را برای رسیدن به واقعیت انجام داده اما در هر صورت پرونده وی به دادگاه داده می‌شود.

  وی همچنین در خصوص پرونده مرتضوی گفت: در این پرونده من اعلام کردم که حکم صادر شده اما از بیان جزئیات آن معذورم و کسانی را هم که جزئیات حکم را منتشر کردند اقدامی خلاف قانون انجام داده‌اند.

  وی افزود: در حال حاضر ابلاغ حکم انجام شده و از زمان ابلاغ به مدت 20 روز فرصت اعتراض وجود دارد.

  به گزارش فارس،محسنی‌اژه‌ای اظهار کرد: در صورتی که اعتراضی صورت گیرد پرونده برای تجدید‌نظر به دادگاه می‌رود و در صورت عدم اعتراض حکم قطعی است. • نظرات() 
 • عکس/ کوتوله ای که کابوس دختران شمال تهران شد!

  در این راستا واحد گشتی کلانتری 101 تجریش در حال گشت زنی در ساعت 20 و 55 دقیقه در خیابان الهیه بود که پسر جوان کوتوله‌ای را با همان مشخصات دریافت شده، شناسایی کرد.
  آفتاب: پسر جوانی که با یک دستگاه موتورسیکلت تندرو به کابوسی برای دختران جوان شمال تهران تبدیل شده بود توسط پلیس تهران شناسایی و دستگیر شد.

  طبق شکایات دختران جوان شمال پایتخت در خصوص زورگیری با تهدید سلاح سرد توسط جوانی 1 متری، پلیس به دلیل حساسیت موضوع، شناسایی و دستگیری متهم را در  الویت کار خود قرار داد.

  ماموران پس از اینکه با چند شاکی صحبت کردند توانستند اطلاعاتی را در خصوص مشخصات ظاهری متهم به دست آورند.

  به دنبال این موضوع اطلاعات کسب شده از قربانیان به تمامی واحد های گشتی شمال تهران اعلام شد.

  در این راستا واحد گشتی کلانتری 101 تجریش در حال گشت زنی در ساعت 20 و 55 دقیقه در خیابان الهیه بود که پسر جوان کوتوله‌ای را با همان مشخصات دریافت شده، شناسایی کرد.

  پسر جوان با رویت ماموران با موتورسیکلت کوچک خود اقدام به فرار کرد که طی یک تعقیب و گریز کوتاه متهم تعادل خود را از دست داد و به زمین برخورد کرد.

  رئیس کلانتری 101 تجریش "سرهنگ سعید کفراشی" با اعلام این خبر ؛ اظهار داشت: متهم به نام "مهران" 19 ساله در مرحله اول اعمال مجرمانه خود را انکار کرد ولی زمانی که شاکیان وی را در کلانتری شناسایی کردند و با توجه به ادله کافی لب به اعراف گشود و به ده‌ها فقره زورگیری با تهدید سلاح سرد از دختران در خیابان‌های فرشته، دربندی، الهیه، شریفی منش، خزر و تختی اعتراف کرد.

  به گزارش باشگاه خبرنگاران،به گفته کفراشی متهم به دلیل حساسیت موضوع و کشف سایر جرائم و شناسایی سایر مالباختگان در اختیار کارآگاهان پایگاه یکم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت. • نظرات() 
 • رئیس‌جمهور سابق کشورمان رفع حصرها و آزادی زندانیان را موجب بازتر شدن فضا و نزدیک‌تر شدن دل‌ها به یکدیگر دانست و گفت:« البته هیچ وقت گذشته را نمی‌شود فراموش کرد ولی فاجعه این است که در گذشته بمانیم؛ امروز باید به آینده ایران و مردم فکر کرد.»
  شب گذشته حجت الاسلام و المسلمین سید محمد خاتمی مهمان یکی از مجموعه نشست‌های «شهر آرامش» در انجمن شاعران ایران بود.

  به گزارش آفتاب، این نشست که همراه با شعرخوانی، آواز خوانی و نوازندگی اساتید و چهره‌های به نام شعر و موسیقی ایران بود رییس موسسه بین المللی گفتگوی فرهنگها و تمدنها  به درخواست حاضرین سخنانی کوتاه ایراد کرد.

  سید محمد خاتمی در ابتدای سخن با بیان اینکه «این روزها کمی فضا بازتر است و ظاهرا احساس می کنیم همه چیز بهتر و راحت تراز قبل شده است»، گفت:«در این شب های عزیز پناه می بریم به خدای بزرگ و از او می خواهیم که این فضا بازتر بشود. بخصوص با رفع حصر از عزیزانمان جناب آقای مهندس موسوی، جناب آقای کروبی و سر کار خانم رهنورد و آزادی زندانیان.»

  وی افزود:« در صورت بروز این اتفاق مبارک بسیاری از کدورت‌هایی که در گذشته بوده از بین برود و یا کمتر شود و دلها به هم پیوند بیشتری بخورد به سوی آینده نگاه کنیم.البته هیچ وقت گذشته را نمی‌شود فراموش کرد ولی فاجعه این است که در گذشته بمانیم؛باید به آینده فکر کرد ، آینده ایران آینده سربلندی کشور،امنیت کشور و پیشرفت کشور و این میسر نمی شود مگر اینکه همه با هم و در کنار هم باشیم.»

  رئیس دولت اصلاحات تصریح کرد:«گام اول برای رسیده به این مهم این است که بر سوء تفاهم‌ها، سوء ظن‌ها و حتی احساس‌هایی که از رفتارهای نادرست بوده از طرف هر کس که بوده بتوانیم غلبه پیدا کنیم و به سوی آینده‌ای بهتر حرکت کنیم و این امید تا حدودی ایجاد شده است.»

  وی با تاکید بر اینکه «البته نباید در این زمینه‌ها افراطی نگاه کرد»، ادامه داد:« با توجه به این امور انشالله  با تفاهم و همبستگی بیشتر به سوی آینده‌ای بهتر حرکت کنیم و این دعای ماست در این شب‌های عزیز.»

  خاتمی در بخش دیگری از سخنانش به بررسی جایگاه و مفهوم «کلمه» پرداخت و گفت:« در این خصوص بحث‌های فراوانی شده، بخصوص در دنیای امروز از جمله این تعبیری که گفته می شود زبان خانه وجود است البته تعبیرهای مختلفی در این زمینه هست حالا صرف نظر از اینکه قدیمی‌ترین تعریف در مورد انسان، حیوان ناطق هست و نطق و سخن گفتن و کلمه و کلام فصل وجودی انسان هست و می‌دانیم وجود هم به آن صورت و فصل تحقق پیدا می کند "کلمه" جایگاه بسیار مهمی دارد.»

  وی ادامه داد:«حداقل این است اگر انسان مجموعه اندیشه‌ها، نیازها،عاطفه‌ها ،عشق‌ها، دردها، درک‌ها و تمام آن چیزی که مجموعه زندگی انسان را می‌سازد باشد و یا اینها تجلیات وجود انسان باشند مظهر وجود، کلمه است.البته غیر از کلمه هم انسان می تواند وجود خودش را ابراز بکند ولی کلمه بهتر از همه اینها می‌تواند این وجود را تجلی ببخشد ظاهر بشود منتشر بشود وجود بر روی عالم یا لااقل در ارتباطی که بین وجود ها هست "کلمه" بهترین رابطه است برای اتصال این وجودها به یکدیگر و انتقال آثار وجودی انسان به وجود انسانی دیگر.»

  رئیس‌جمهور سابق کشورمان یادآور شد:« اگر کلمه جان زندگی است یا خود وجود است ، کمال "کلمه" در "شعر" است. آنجا که منطق واقعا عاجز می‌ماند و زبان ازبیان حقایق در می‌ماند شعر به مدد انسان می آید و آنچه ناگفتنی است در ضمن شعر گفته می‌شود.»

  سید محمد خاتمی تصریح کرد:« اگر کلمه و سخن روح و جان و وجود و مجرای آدمی است کمال کلمه در شعر است و به همین دلیل شاعران جایگاه بلندی در عرصه حیات تاریخی و فرهنگی جوامع داشته‌اند و دارند و ما هم افتخار می کنیم به وجود انجمن شاعران ایران که مجمعی از فرهیختگان بزرگوار است و یاد می‌کنیم از عزیزانی که در میان ما نیستند.»

  وی با ابراز خرسندی از حضور در سلسله نشست‌های «شهر آرامش»، اظهار داشت:«واقعا ما نیاز به آرامش داریم، آرامش بی دردی نیست آرامش در عین حالیکه درد است یک نوع رضایت و خشنودی است از زندگی و آن هم در صورتی است که امید به تغییر وضعیت ناگوار باشد.»

  رئیس‌جمهور سابق کشورمان افزود:« این تاسف بار است که انجمن شاعران که میراث دار کلام و کلمه در جامعه ماست باید در این محیط تنگ و کوچک باشد که این هم از بزرگواری و سعه صدر شماست، باید بزرگ‌ترین، گشاده‌ترین و فراخ ترین  مکان‌ها در خدمت شاعران قرار بگیرد.انشالله جناب آقای دکتر روحانی این کار را خواهند کرد.»

  وی در پایان با ابراز خشنودی مجدد از حضور در این جمع خاطر نشان کرد:«کاش مجال داشتم و همه شب ها در خدمت شما دوستان بودم گرچه گاه گاهی در خدمت استادان لحظاتی را بهره‌مند می شویم.از مطالب جناب آقای جعفریان همیشه استفاده کردیم جناب آقای خسروی هم که انصافا سنگ تمام گذاشتند و از مطالب دیگر آقایان و خانم ها استفاده کردیم.»

  به گزارش روابط عمومی دفتر خاتمی؛ در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین محمد علی خسروی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر رسول رسول جعفریان، ساعد باقری، سهیل محمودی، مصطفی رحماندوست، افشین علاء؛ حسین جنتی، فاطمه سالاروند، خانواده مرحوم قیصر امین پور و جمعی از چهره‌های اهالی فرهنگ و هنر حضور داشتند.

  انجمن شاعران ایران در خیابان شریعتی، خیابان دولت(شهید کلاهدوز) نبش کوچه نعمتی واقع شده است. • نظرات() 
 • تصاویر: ضیافت افطاری شیمون پرز

    شیمون پرز رییس رژیم صهیونیستی شامگاه گذشته در اقامتگاه خود میزبان برخی رهبران جامعه اسلامی و عرب اسراییل و نیز سفرای برخی کشورهای اسلامی بود.

  پرز در سنتی همه ساله در یکی از روزهای ماه رمضان ضیافت افطاری می دهد و این در حالی است که اسراییل منفورترین رژیم در میان افکار عمومی در جهان اسلام و عرب به شمار می رود.
  نام: • نظرات() 
 • جنگل‌های ایران تا سال 2060 نابود می‌شوند"


  "

  این تصویر مربوط به ضرب وشتم یکی از جنگلبانان زحمت کش، توسط زمین خواران و تخریب کنندگان جنگل ،در منطقه تلسیا از توابع شهرستان دنامی باشد.

  جنگل‌های ایران تا سال 2060 نابود می‌شوند" tm6f4fwtm6wgjilj0y.jpg
  عکس از: http://SFANDIAR.TK


    قانون: آتشی که به جان جنگل‌های ایران افتاده، خاموش شدنی نیست. شنیده‌ها و دیده‌ها حکایت از این دارند که حریق تقریبا به تمام جنگل‌های کشور سرایت کرده و از منابع سبز پاریز کرمان گرفته تا جنگل‌های گلستان، ابر، استهبان فارس، پارک لتیان تهران و بسیاری از جنگل‌های دیگر که می‌شد در فضای زنده و سبزشان نفس کشید، جز زمینی سوخته و سیاه چیزی بر جای نگذاشته. حالا تنها بوی دود است که در فضای سوخته این جنگل‌ها به مشام می‌رسد و معلوم نیست که فردا نوبت کدام شهر و کدام جنگل باشد. کارشناسان معتقدند که حال و روز جنگل‌های ایران اگر به همین شکل ادامه پیدا کند، تا 50 سال آینده فضای سبزی در کشور باقی نمی ماند. گوش مسئولان اما مطابق معمول بدهکار هشدار کارشناسان نیست و تقصیر را به گردن شرایط اقلیمی، کمبود باران، ازدیاد بادهای گرم، کمبود رطوبت جنگل‌ها و دست آخر به گردن یکدیگر می اندازند.

  اسماعیل کهرم، فعال محیط زیست اما در گفت و گو با «قانون» می گوید که نابودی جنگل‌های ایران تا 50 سال آینده، مطابق با برآوردهای هشدار گونه ناسا از وضعیت ایران است و حقیقت دارد، به این معنا که با تداوم این شرایط، طی سال‌های 2050 تا 2060 اثری از جنگل هایی که امروز می شناسیم در کشور باقی نخواهد ماند. با اسماعیل کهرم، فعال محیط زیست در خصوص آتش‌سوزی‌های بی‌سابقه اخیر جنگل‌های ایران گفت و‌گو کرده ایم.

  برای آتش سوزی در جنگل‌های ایران، این روزها نمی توان نقطه پایانی متصور شد. تا کنون به چند هکتار از اراضی کشور آسیب رسیده  است؟
  نمی توان آمار دقیقی از آسیب حاصل از این آتش سوزی‌ها ارائه داد، اما تنها در یکی از این موارد در گلستان، 400هکتار جنگل سوخت و از بین رفت. مدیر کل سازمان حفاظت محیط زیست استان گلستان هم آمد و انگار نه انگار که اتفاقی افتاده گفت که 400 هکتار سوختگی بیشتر نبوده و موردی پیش نیامده. یعنی مسئولان برای فضای سبز کشور به اندازه پشه‌ای که مرده باشد ارزش قائل نیستند. پس در این شرایط مشخص است که آماری ارائه نخواهد شد، چون اعلام آمار، مویدی بر کم کاری دولت و فقدان تجهیزاتی است که باید باشد و نیست.

  کارشناسان اعلام کرده اند با تداوم این روند تا 50 سال آینده جنگلی در ایران باقی نمی ماند. این موضوع حقیقت دارد؟
  ناسا در کنفرانسی در آلمان که من هم در آن حضور داشتم در مورد وضعیت جنگل‌های ایران اعلام کرد که سالانه 1.5 تا 2 درصد از جنگل‌های ایران نابود می شود. تصور کنید با این میزان از آسیب، چه قدر طول می کشد تا ایران کاملا با فقدان فضای سبز مواجه شود؟ دقیقا 50 سال. این پیش‌بینی حقیقت دارد. یعنی سال‌های 2050 تا 2060 سال‌های نابودی کامل جنگل‌های ایران خواهد بود. 

  با توجه به سابقه ای که ایران طی این سال‌ها در افزایش بی‌سابقه جنگل سوزی داشته و پیش بینی‌های نگران‌کننده ای مانند نابودی جنگل‌ها در 50 سال آینده، چرا همچنان وسایل و تجهیزات اطفای حریق، پاسخگوی نیاز نیست و آموزش‌ها نیز در این زمینه کفایت نمی‌کند؟ چنانچه خودتان سابق بر این گفته‌اید که در آتش‌سوزی رینه، مسئولان با شاخه درخت بید حریق را اطفا می کردند.

  بودجه ای به تکمیل تجهیزات اطفای حریق جنگل‌ها اختصاص نمی دهند، اما این بهانه خوبی نیست. زمانی که روسیه از ما درخواست پلنگ کرد، سازمان حفاظت از محیط زیست می توانست در ازای آن تقاضای هواپیمای آب پاش در زمان جنگل سوزی‌ها را داشته باشد، نه اینکه در اقدامی نمایشی، از روسیه ببر بخواهد. متاسفانه ما از موقعیت‌ها استفاده نمی کنیم و ترجیح می دهیم به جای اقدامات بنیادی، دست به کارهای نمایشی و مردم فریبانه بزنیم.

  طرح جامع پیشگیری و اطفای حریق جنگل‌ها که سال 1390 تدوین شد به کجا رسید؟  
  در مورد جنگل‌ها تا کنون نه فقط این طرح که هیچ طرح و برنامه ای به نتیجه نرسیده. وزیر و مدیر و رئیس تا بوده‌اند کاری از پیش نبرده‌اند و وقتی هم که رفته‌اند طرح کاملا فراموش شده. زمانی من به خاتمی گفتم که جان شما و جان جنگل‌ها، حالا این را به دولت جدید می‌گویم که جنگل که از بین برود، خاک و آب و هوا و لطافت هوا نیز از بین می‌رود. ما طی روزهای گذشته رتبه نخست تا دوم فرسایش خاک در جهان را داشته‌ایم. فکر می کنید چرا؟ چون جنگل از بین می بریم و تبدیل به مرتع و زمین کشاورزی می کنیم. پاکستان با 140میلیون جمعیت موفق شد جنگل‌هایش را در عرض 50 سال از 5 میلیون به 11میلیون هکتار برساند. ما اما تا توانستیم از دست دادیم.

  تفاوت ایران با پاکستانی که حتی قادر به داشتن سیستم بهداشت نیست، اما اراضی و جنگل‌هایش را حفظ می‌کند چیست؟
  در وجود دام و برداشت ناپایدار. میزان برداشت ما از جنگل‌ها 2برابر میزان پایدار است. ایران 6.2 میلیون متر مکعب برداشت دارد در حالی که میزان پایدار، 3.2 میلیون متر مکعب است. برداشت چوب و زغال در کشور ما غوغا می کند. چه ظلمی بالا تر از این؟ پاکت‌های زغال موجود در مغازه‌ها را اگر روی هم جمع کنیم، میلیون‌ها متر مکعب چوب خواهد بود. اما پاکستان برداشت از جنگل‌های داخلی را متوقف کرد و آنچه احتیاج داشت از خارج وارد کرد. اما ما منافع زودگذرمان را دیدیم و نوک بینی مان را نگاه کردیم نه بیش از آن را.

  آیا مسئولان تصور می‌کنند که چند صباحی مدیریت می‌کنند و بعد می‌روند و باکی ندارند از اینکه مردم بمانند و مشکلات ناشی از بی تدبیری آن‌ها؟
  خیر، مسئله اینجاست که ما نفت داریم و پاکستان نفت ندارد.منبع اصلی درآمد ما نفت است، مابقی منابع ارزش چندانی ندارد وبماند یا خیر مهم نیست. در این جا فقط بحث سوءمدیریت‌ها مطرح نیست.

  آتش زدن جنگل‌های مریوان توسط دولت برای جلوگیری از تجمع اشرار نیز از همین تفکر نشات می گیرد که ما نفت داریم پس نیازی به منابع طبیعی نداریم!
  این را باید از امنیتی‌ها بپرسید. وقتی تفکر اشخاص تفکر امنیتی باشد، پس بالاترین مسئله ای که ملزم به حفظ آن هستند را امنیت می دانند. این کاری است که آمریکا نیز در ویتنام کرد و افراد خرابکاری را که در جنگل‌ها پنهان شده بودند با این روش از بین برد.

  اما مقایسه آتش سوزی جنگل‌ها در جنگ ویتنام با آتش سوزی در جنگل‌های مریوان، قابل تصور نیست، هر چه قدر هم که نگاه امنیتی وجود داشته باشد.
  من از نگاه زیست محیطی می گویم که راه دیگری هم وجود داشت، اینکه برای دستگیری و متفرق کردن اشرار نیروهای امنیتی را به جنگل وارد کنند. اما مسئولان از نگاه امنیتی خود، به تصمیم دیگری رسیدند. به هر حال مقام امنیتی، نگاه زیست محیطی نخواهد داشت.

  همین مسئولان معتقد هستند که آتش سوزی‌هاتوسط انسان کمتر اتفاق می افتد و تقصیر را به گردن باد و باران و شرایط اقلیمی می اندازند. ماده 45 تا 47 ثبت قانون حفاظت و بهره‌برداری از جنگل‌ها در خصوص مجازات آتش افروزی در جنگل‌ها نوشته شده و طبق آن مجازات زندان یک تا 10 ساله و جریمه نقدی برای آتش افروز وجود دارد اما دولت معتقد است که تاکنون کسی برای آتش افروزی عمدی دستگیر نشده.
  عدم دستگیری‌ها دلیل بر بی نقص بودن و درست کار کردن سیستم جنگلبانی نیست، اتفاقا دلیل بر ضعف است. ما که می دانیم آتش سوزی‌های عمدی اتفاق می افتد، اما جنگلبان به اندازه کافی نداریم. 

  می گویند که برای هر 5 هکتار جنگل در دنیا، یک جنگلبان وجود دارد، اما در ایران برای هر 70 هکتار یک جنگلبان.
  همین طور است. حدود 7.8 درصد اراضی کشور ما تحت کنترل سازمان حفاظت از محیط زیست است. یعنی 13 میلیون هکتار که برای کنترل آن به 11میلیون جنگلبان نیاز است. معلوم است که ایران چنین بودجه‌ای ندارد. در سوییس در برخی نقاط حتی شروع به آتش زدن و جرقه زدن هم مجازات زندان دارد اما ما کم‌کاری می کنیم چون محیط بان و شکاربان و جنگلبان نداریم. چون بودجه نداریم، به این دلیل که حفظ محیط زیست و جنگل و منابع طبیعی، اولویت دولت ما نبوده.

  آیا به دولت جدید در زمینه حفظ جنگل‌ها و منابع طبیعی امیدوار هستید؟
  من به دولت آینده امیدوارم چون ناامیدی روش شیطان است. اما در مقایسه با دولت قبلی ، 100درصد دکتر روحانی بهتر عمل خواهد کرد. چون دولت نهم و دهم طوری عمل کرده که هر عملی در مقایسه با آن پیشرفت است. اما جدا باید به آقای روحانی بگوییم که چه قدر در این زمینه غفلت شده و بخواهیم که برای محیط طبیعی و جنگل‌ها و محیط زیست دل بسوزانند. • نظرات() 
 • دخترانی که برای ازدواج خرید و فروش می‌شوند

  قانون نوشت:
  خبر عجیب است. «بزرگان قبیله‌ای در شمال غرب پاکستان زنان را از خرید کردن در بازارها بدون حضور یکی از وابستگان مرد منع کرده‌اند.  این اقدام برای آن صورت گرفته که توجه مردان در ماه رمضان، منحرف نشود.» آدریانا کارانکا، گزارشگر نشریه فارین پالسی، یک روز پس از سخنرانی ملاله یوسفزی در سازمان ملل در گزارشی با عنوان «خواهران فراموش‏شده ملاله» درباره وضعیت زنان و دختران در پاکستان می‌نویسد:

  نازیا تنها 12 سال دارد و در انتظار بدترین‏ها زندگی می‏کند. به دیدار خانواده‌اش در پشتونخواه در شمال‏غرب پاکستان رفته‏ام. ناآرام است و بدنش می‎لرزد. نازیا تنها پنج سال داشت وقتی پدرش او را در ازای غرامت قتلی که عمویش مرتکب شده بود به عقد ازدواج یک غریبه که سن زیادی داشت، درآورد. این تصمیم جرگه، بزرگان قبیله، بود که نازیا به علاوه دو راس بُز و تکه زمینی به خانواده مقتول داده شود. چرا که بیشتر مناطق قبیله‏نشین افغانستان و پاکستان به سیستم قضایی دولتی اعتمادی ندارند و ترجیح می‏دهند منازعات و مسائل خود را از طریق جُرگه حل و فصل کنند.

  نازیا می‏گوید: «یک شب مردی غریبه آمد و من را برد.» نازیا بسیار کوچکتر از آن بوده که درک کند چه اتفاقی افتاده است اما از آنجا که در سرزمینی به دنیا آمده که زنان نباید توسط مردان غریبه دیده می‏شدند، متوجه می‏شود که یک چیزی درست نیست. نازیا را به جرگه برده بودند تا همسر آینده‎اش او را دیده و تصمیم بگیرد. با وجودی که مردان فامیل تلاش کرده بودند تا نظر جرگه را تغییر بدهند اما جرگه در نهایت تصمیم گرفت که نازیا به دلیل خردسالی بسیار می‎تواند چند سال را در کنار خانواده‏اش باشد تا کمی بزرگتر شود. اکنون نازیا از بزرگ شدن خود می‎ترسد. خانواده او می‏توانند سرنوشت دختر خود را به تعویق بیندازند اما نه برای مدت طولانی. به خصوص پس از 14 سالگی.

  دختران بسیاری در پاکستان به سرنوشت نازیا دچارند. دختران سوآرا (swara)، دخترانی هستند که برای حل مناقشه‎ و اختلافات قبیله‏ای به طرف مقابل و دشمن داده می‏شوند. به‎طور معمول این غرامت باید به مناقشه پایان دهد اما در عمل این‏گونه ازدواج‌ها تنها سرپوشی بر یک انتقام است. دختران سوآرا در خانه جدیدشان اغلب در معرض مستقیم خشم، عصبانیت و نفرت همسر خود قرار می‏گیرند و درد و رنج ناشی از جرمی را متحمل می‎شوند که هرگز مرتکب نشده‏اند. عموی نازیا به دلیل اختلاف بر سر مالکیت زمین همسایه خود را به قتل رسانده و گریخته است. او هیچ فرزندی ندارد بنا براین جُرگه تصمیم گرفت تا برادر بزرگترش به جای او غرامت پرداخت کرده و دختر  پنج ساله‏اش را به عقد مردی از خانواده مقتول درآورد.  پدر نازیا یک کشاورز بی‎سواد و فقیر است. او نمی‏تواند به رای دادگاه محلی اعتراض کند. بعد از این‏که زمین و دام خود را به خانواده مقتول داد به عنوان کارگر فصلی با درآمد روزانه سه دلار شروع به کار کرد. همسرش هم خانه همسایه‏ها را تمیز می‏کند. خانواده نازیا تصمیم گرفته‏اند که نازیا تنها امسال را به مدرسه برود چرا که از آنان، او به هر حال متعلق به خانواده دیگری است و پرداخت هزینه تحصیل او توجیه اقتصادی ندارد. نازیا هم علاقه‏اش به مدرسه رفتن را از دست داده و علتش هم فاصله گرفتن بچه‏های دیگر از اوست: «آن‎ها مسخره‏ام می‎کنند و مرا دختر سوآرا صدا می‏زنند. خیلی ناراحتم. از همه می‏ترسم و دوست ندارم از خانه خارج شوم. به هیچ‏کس اعتماد ندارم.» غروب از راه رسیده، از خانه نازیا خارج می‎شوم و چهره غمگین او در مقابل چشمانم است. هر روز او را به روزی نزدیک می‏کند که مرد مسن برای بردنش خواهد آمد.

    سیستم قضایی پاکستان

  اگرچه ازدواج اجباری دختران خردسال با هدف حل و فصل مناقشه‏های قبیله‏ای امری غیرقانونی است اما تقریبا در تمام ولایات پاکستان رواج دارد. رسانه‏های محلی از وقوع 180 مورد در سال گذشته خبر داده‏اند. اما صدها و شاید هزاران مورد وجود دارد که هرگز گزارش نمی‏شود. سن قانونی برای ازدواج در پاکستان برای پسران 18 سال و برای دختران 16 سال است. با این حال دختران و پسران در این سن نمی‏توانند گواهی‏نامه رانندگی دریافت کنند، رای بدهند یا حساب بانکی داشته باشند. این در حالی است که بنا بر اعلام یونیسف، بیش از 70 درصد دختران پیش از 16 سالگی ازدواج می‎کنند.

  چالش جدی دیگر در این باره، عدم اعتماد مردم به سیستم قضایی کشور است، عاملی که باعث روی آوردن افراد به جرگه می‏شود. یک مقام محلی در این باره می‏گوید: «دادگاه‏های محلی و سنتی سوابق بسیار بدی در پاکستان دارند. حتی موارد حل نشده‎ای وجود دارد که تاریخ آن به 30 سال پیش بازمی‎گردد و در حال رسیدگی است. این در حالی است که سیستم قضایی کشور هم بسیار فاسد است.» • نظرات() 
 • راستی

  راستی چرا علما و مراجع در این جریانات فتنه جویان سکوت اختیار نموده و له یا علیه هیچکدام موضعی نمی گیرند ؟؟؟ آیا این موضوع کم اهمیت است یا با زبان بی زبانی به ما پیام می دهند که جرم مشخص نشده را محکوم نکنیم و شخص محاکمه نشده را به پای چوبه دار نبریم ؟؟؟ !!

  + نوشته شده در  دوشنبه دوم اسفند 1389ساعت 8:25  توسط فرهنگی بیدار  |  نظر بدهید

  آتش

  آتش این فتنه ها و آشوبها از زمانی بر افروخته شد که رئیس جمهور منتخب مردمی محبوب !!!!!! در مناظره های انتخاباتی اتهامهایی را به افراد غایب مطرح نمود و کینه و دشمنی را برافروخت و هیچگاه از این گناه بزرگ عذرخواهی هم نکرد و عجیب اینکه اکنون خود را کنار کشیده و حتی اظهار نظری هم نمی کند به نظر شما جالب نیست ؟؟؟!!!!

  + نوشته شده در  دوشنبه دوم اسفند 1389ساعت 8:19  توسط فرهنگی بیدار  |  نظر بدهید

  شادباش

  سالروز ولادت باسعادت نبی رحمت و بهانه خلقت و واسطه مغفرت و صاحب شفاعت و معدن عطوفت و پامبر ختمی مرتبت حضرت محمد بن عبد الله بن عبد المطلب صلوات الله علیه و آله و فرزند گرامیش امام جعفر بن محمد الصادق را به همه مسلمانان و حق پویان جهان تبریک و تهنیت می گوییم . امدواریم خداوند مارا از پیروان و محبین واقعی آن بزرگوار و اهل بیت طاهرینش قرار دهد .

  + نوشته شده در  دوشنبه دوم اسفند 1389ساعت 8:4  توسط فرهنگی بیدار  |  نظر بدهید

  وجدان

  خداوندا به ما بصیرتی عنایت فرما که در این فتنه ها حق را بشناسیم و از آن پیروی و حمایت کنیم و ندانسته آلت دست قدرت طلبان و انحصار گرایان قرار نگیریم !!! چگونه عده ای به خود جرأت می دهند کسانی را که هنوز جرمشان مشخص نشده و محاکمه ای برایشان صورت نگرفته به خروج از دین و راه انقلاب متهم نمایند و برایشان حکم اعدام هم صادر کنند !!! در حالیکه رهبر معظم انقلاب از این افراد در خطبه های پس از انتخابات تمجید نموده و آنها را از دوستان خود شمردند !!! آیا از خدا شرم نمی کنیم و از حسابرسی یوم الحساب نمی ترسیم ؟؟؟؟؟؟

  + نوشته شده در  دوشنبه دوم اسفند 1389ساعت 7:48  توسط فرهنگی بیدار  |  نظر بدهید

  آیا ؟؟؟؟

  آیا ضرورتی دارد کسانی را که به ما اعتراض دارند یا با منافع ما نه منافع اسلام و انقلاب مخالفت می کنند ضد انقلاب و منافق و فتنه گر بنامیم ؟ آیا نمی شد به جای شوراندن مردم علیه آنان و جوسازی و جنجال آنها را به صورت قانونی دستگیر نموده و عادلانه محاکمه کنیم تا بر اساس جرم واقعی مجازات شوند و اینهمه اما و اگر و شک و تردید در مورد نحوه و انگیزه های برخورد با آنها بوجود نیاید ؟

  + نوشته شده در  دوشنبه دوم اسفند 1389ساعت 7:39  توسط فرهنگی بیدار  |  نظر بدهید

  چرا ؟؟؟؟؟

  آیا نمی شد حوادث پس از انتخابات به فتنه و آشوب تبدیل نشود ؟ چه کسانی از این جریانات سود می برند ؟ آیا این است آنچه دین مبین اسلام در مورد برخورد با مخالفان و معترضان به ما آموزش داده است ؟ چرا کاری را که می شد با درایت و از خود گذشتگی و کنار گذاشتن هواهای نفسانی به صورت داخلی و خانوادگی حل کرد دارد مایه دشمنی و کدورت و تفرقه می شود که به انقلاب و اسلام ضربه بزند ؟!!!!

  + نوشته شده در  دوشنبه دوم اسفند 1389ساعت 7:29  توسط فرهنگی بیدار  |  نظر بدهید

  راهپیمایی

  شرکت در راهپیمایی روز پیروزی انقلاب البته کاری پسندیده است ولی به شرط اینکه به منزله تأیید افراد خاص مورد استفاده قرار نگیرد!!!!
  + نوشته شده در  پنجشنبه بیست و یکم بهمن 1389ساعت 6:56  توسط فرهنگی بیدار  |  نظر بدهید

  یارانه ها

  هدفمند کردن یارانه ها به حق اقدامی شایسته تقدیر است که امیدواریم توسط دولت محترم به درستی اجرا شود البته یکی از شرایط اساسی موفقیت آن بالا بردن سطح درآمد شهروندان است. در حالی که چند ماه قبل از آغاز اجرای آن دریافتی اعضای هیئت علمی دانشگاه ها رشد قابل توجهی !!!! داشته به نظر می رسد دولت کریمه برای سایر اقشار به ویژه فرهنگیان برنامه ای ندارد که این می تواند اسباب مشکلات و نارضایتی را فراهم آورد !!!!

  + نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم دی 1389ساعت 7:39  توسط فرهنگی بیدار  |  نظر بدهید

  آموزشکده فنی

  ای کاش وزیر آموزش و پرورش با مطالعه و هماهمگی بیشتری در مورد آموزشکده ها سخن می گفت که نیازی به مداخله مجلس و الزام وزارتخانه به پس گرفتن حرف خود نباشد.

  + نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1389ساعت 6:8  توسط فرهنگی بیدار  |  نظر بدهید

  شفاف سازی

  ما جامعه فرهنگیان تأسف شدید خود را از اعدام همکارمان فرزاد کمانگر اعلام نموده و از مسئولین قضایی و امنیتی کشور خواستاریم که در مورد جرایم و علت اعدام او اطلاع رسانی بیشتری بنمایند تا ابهاماتی که برای برخی از همکاران در این مورد وجود دارد برطرف شود.

  + نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1389ساعت 5:56  توسط فرهنگی بیدار  |  نظر بدهید

  تبریک

  روز معلم یادآور رسالت سنگین و نقش بی بدیل معلم در ساختن فرهنگ اقتصاد سیاست بهداشت فن آوری و خلاصه همه امور انسانیت است این روز را به همه دست اندر کاران تعلیم و تربیت تبریک عرض می کنیم . امید واریم به بهانه این روز حد اقل همکاران در بندمان از زندان آزاد شوند!!!!!!!

  + نوشته شده در  شنبه یازدهم اردیبهشت 1389ساعت 7:24  توسط فرهنگی بیدار  |  نظر بدهید

  افتخار

  دست یابی به فناوری هسته ای هم امتیاز بزرگی است و هم افتخار بزرگی برای کشورمان و جا دارد از دانشمندان جوان هسته ای مان سپاسگزاری کنیم البته این فناوری به شرطی برایمان مفید است که به بهای تحریم کشور یا درگیری در یک جنگ فرسایشی نباشد !!!!!!

  + نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم فروردین 1389ساعت 6:49  توسط فرهنگی بیدار  |  نظر بدهید

  سال نو

  فرا رسیدن سال هزار و سیصد و هشتاد و نه هجری خورشیدی را به همه فارسی زبانان جهان به ویژه فرهنگیان معزز تبریک و شاد باش می گویم

  + نوشته شده در  دوشنبه دوم فروردین 1389ساعت 7:3  توسط فرهنگی بیدار  |  نظر بدهید

  مطالبات

  اینقدر از مطالبات فرهنگیان و پرداخت آنها صحبت شده و ما را با این وسیله تحقیر و توهین کرده اند که دیگر خیلی ها از این کلمه نیز تنفر پیدا کرده اند چه برسد به گویندگان آن!!!!

  + نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم اسفند 1388ساعت 6:49  توسط فرهنگی بیدار  |  نظر بدهید

  میلاد

  ولادت با سعادت خاتم سفیران الهی و مصداق رحمت نا متناهی حضرت محمد صلی الله علیه و آله و نواده گرامش امام جعفر صادق علیه السلام را به همه دوستان تبریک و تهنیت می گوییم.

  + نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم اسفند 1388ساعت 6:43  توسط فرهنگی بیدار  |  نظر بدهید

  آغاز

  امروز سالروز آغاز امامت مولایمان حجت بن الحسن العسکری (عج) است امیدواریم خداوند یاریمان نماید تا برای ایشان شیعه ای لایق و سربازی فداکار و منتظری بی قرار باشیم

  + نوشته شده در  چهارشنبه پنجم اسفند 1388ساعت 6:44  توسط فرهنگی بیدار  |  نظر بدهید

  مناسبت

  السلام علیک یا مولای یا علی بن موسی الرضا یا وجیها عند الله اشفع لنا عند الله

  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم بهمن 1388ساعت 6:49  توسط فرهنگی بیدار  |  نظر بدهید

  بهمن

  بیست و دوم بهمن روز تجدید پیمان با آرمان های امام راحل و شهدا و یادآوری اهداف اصلی انقلاب یعنی استقلال و آزادی و مردم سالاری دینی است و کسانی  که تلاش می کنند راهپیمایی این روز را به نفع جناح سیاسی خود قبضه کنند و همه ملت را فقط جناح خود نشان دهند خواسته یا نا خواسته دارند به این آرمانها خیانت می کنند زیرا همانطور که ایران از آن همه ایرانیان است انقلاب و بیست و دوم بهمن نیز برای همه آنهاست.

  + نوشته شده در  سه شنبه بیستم بهمن 1388ساعت 6:49  توسط فرهنگی بیدار  |  نظر بدهید

  آزادی

  سه پایه اساسی نظام ما اسلام و استقلال و آزادی است و اگر کسانی دانسته یا ندانسته با این مبنای مهم مبارزه کنند با اصل نظام مشکل دارند بنا بر این دوستانی که آزادی های اساسی شهروندان را برای اظهار نظر محدود یا سلب می کنند در واقع دارند با اصل جمهوری اسلامی پیکار میکنند «فاین تذهبون؟»

  + نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم دی 1388ساعت 8:28  توسط فرهنگی بیدار  |  نظر بدهید

  ندامت

  گاهی از اینکه بعد از پایان جنگ دیگر در بسیج فعالیتی ندارم و عضو آن نیستم احساس عذاب وجدان داشتم ولی حالا که می بینم به نام بسیج بعضی کارهای خلاف انجام میشه یا بچه های بسیجی آلت دست سیاست بازان بی انصاف قرار می گیرند خیالم از این بابت راحت میشه !!!! • نظرات() 
 • عکس هایی از کودکی هنرمندان  هانیه توسلی در کنار خواهرش  محمدرضا اصفهانی  بهرام رادان  مهناز افشار  لیلا حاتمی  گلشیفته فراهانی  باران کوثری  نیکی کریمی  محمدرضا شجریان  هدیه تهرانی  رضا صادقی  ماهایا پطروسیان  پوریا پورسرخ • نظرات() 
 • مقاله ای از زنده یاد «کامبیز بهرام سلطانی»/ بخش اول


  سبزپرس – گروه محیط طبیعی: سال گذشته و درست زمانی که آب دریاچه ارومیه به دلیل نامعلومی «سرخ فام» شده بود، گروه محیط طبیعی سبزپرس با همکاری جمعی از کارشناسان محیط زیست و حمایت چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی قصد داشت تا ویژه نامه ای را جهت اطلاع رسانی و حساس سازی تصمیم گیران دولتی و اهالی خانه ملت درباره وضعیت این دریاچه منتشر کند. از همین رو با چند تن از استادان و صاحبنظران حوزه محیط زیست تماس گرفتیم و درخواست نگارش مطالبی در این زمینه داشتیم. یکی از این صاحب نظران، «زنده یاد کامبیز بهرام سلطانی» بود که اتفاقاً در همان زمان در حال نگارش مقاله ای درباره دراچه ارومیه برای ارائه در یک همایش بودند. ایشان تاکید داشتند که «هیچ کلمه از مقاله حذف نشود» و ما نیز قول دادیم تا تغییری در نوشته های ایشان حاصل نشود. با این حال به دلیل پاره ای مسایل این ویژه نامه هیچگاه منتشر نشد اما مطالب جمع آوری شده، در چندین نوبت از طریق سبزپرس منتشر شد. پس از درگذشت استاد بهرام سلطانی در روز 30 دی ماه، بر آن شدیم تا با انگیزه روز جهانی تالاب ها (13 بهمن) این مقاله را منتشر کنیم. بنا بر توصیه استاد بهرام سلطانی، مقاله بدون کوچکترین ویرایشی، عیناً در ادامه آمده است. (توضیح آنکه به دلیل حجم بالای مطلب ارائه شده، ناچاریم مقاله را در دو بخش منتشر کنیم.)

   چكیده

  كاهش وسعت و در نهایت نابودی دریاچه ارومیه (اورمیه) بر خلاف آنچه كه بسیاری ممكن است تصور كنند، تنها به معنای از بین رفتن زیستگاههای حیات وحش – اعم از گونه های معرفی شده یا گونه های بومی – نیست. دریاچه ارومیه، همراه با خود، كل ظرفیت های زیستی مستقر در حوزه نفوذ خود را نیز به نابودی خواهد كشید؛ روستاها، اراضی زراعی، باغات و شهرها هیچیك در امان نخواهند ماند. دریاچه ارومیه در حوزه نفوذ خود نقش تعدیل كننده اقلیمی را – همانند كولر آبی – ایفا می نماید. زمانی كه دریاچه نباشد، این كولر آبی نیز از كار خواهد افتاد و دمای منطقه رو به افزایش خواهد گذاشت و هر افزایش دمایی، افزایش دیگری را در پی خواهد داشت؛ فرآیندی كه در سیستم آنالیز از آن زیر عنوان «فیدبك مثبت» یا positive feedback یاد می شود. این فیدبك مثبت، همانند هر فیدبك مثبت دیگری، جز خرابی و نابودی، ارمغان دیگری به همراه نخواهد داشت. 
  بر مبنای اطلاعات موجود، در بخش وسیعی از منطقه، كه دارای ارتفاعی كمتر از 2000 متر می باشد، تیپ اقلیمی بیش و كم ثابت است(1). این پدیده نشان دهنده آنست كه در این محدوده اقلیمی دریاچه نقش تعدیل كننده اقلیمی را ایفا می نماید. بدیهی است كه با كاهش وسعت دریاچه، انرژی حرارتی دفع شونده نیز كاهش یافته و از این طریق توان دریاچه در تعدیل شرایط اقلیمی كاهش می یابد. این عمل از یك سو بدان معناست كه، خشكی محیط افزایش یافته، درنتیجه تبخیر از سطح دریاچه شدت گرفته و سرانجام، وسعت آن بازهم كاستی می گیرد. از دیدگاه تحلیل سیستمی، در این شرایط دریاچه و محیط وارد یك دور فیدبك مثبت می شوند كه نمی تواند به نتیجه ای مطلوب منتهی گردد. 
  بنابراین زمانی كه، ساختار اقلیمی منطقه دچار تغییر می شود، ممكن است از دید بسیاری ازافراد، تداوم حیات دریاچه، تالاب ها و اجتماعات زیستی وابسته به آنها چندان حائز اهمیت نباشد، ولی این تغییرات دامن انسان را نیز می گیرد.   
  واقعیت ایست كه، طبیعت اصولاً چیزی تحت عنوان «مسئله» نمی شناسد؛ طبیعت فقط راه حل ها را می شناسد و بر مبنای آن نیز عمل می كند. لیكن راه حل های طبیعت ممكن است بر مذاق ما خوش نیاید، زیرا طبیعت نه برای خوش آمدن ما، كه تنها برای حفظ موازنه كل بیوسفر زمین فعالیت می كند. باید تفكر و نگاهی همه سو نگر و بیوسفریك اتخاذ نمود، تا اندكی با آنچه در طبیعت می گذرد، آشنایی یافت. 
  طرح صورت مسئله
  طی ماههای اخیر درباره وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه (اورمیه) اخبار قابل ملاحظه ای انتشار یافته است و این روند هنوز هم ادادمه دارد. دریاچه ارومیه از دیدگاه حفاظت از طبیعت واجد ارزش های فراوانی است و به همین سبب سازمان شكاربانی و نظارت بر صید سراسر در یاچه و جزایر آن را در مرداد ماه 1346 حفاظت شده اعلام كرد(2). دریاچه ارومیه در سال 1354 در طبقه حفاظتی پارك ملی قرار گرفت، در سال 1975 به عنوان تالابی بین المللی در فهرست كنوانسیون رامسر به ثبت رسید و در سال 1976 در شمار شبكه ذخیره گاههای زیستكره جهان قرار گرفت. 
  بنابراین ارزش های طبیعت شناختی و اكولوژیك دریاچه ارومیه بیش و كم شناخته شده است. هرچند بحرانی كه طی چند سال اخیر گریبان گیر دریاچه شده است، می تواند كل ارزش های اكولوژیك و طبیعت شناختی آن را به نیستی كشاند، ولی آنچه كه قرار است امروز مورد بحث قرار گیرد، ارزش های اكولوژیك دریاچه نیست. موضوع بحث در اینجا حادثه ناگواری است كه می تواند كل جوامع انسانی مستقر در قلمرو اثر اقلیمی دریاچه را در بر گیرد. 
  در یك طرف این حادثه طبیعت و ساختار اكولوژیك آن قرار دارد كه بدون توجه به خواست ها و تمایلات انسانی، مطابق قوانین طبیعی عمل می كند. در طرف دیگر، جوامع انسانی قرار دارند كه بدون توجه به قابلیت های محیطی كه در آن كار و فعالیت می نمایند، منابع اكولوژیك را مورد استفاده و سوء استفاده قرار داده و ساختار محیط طبیعی را، حتا گاه با آگاهی تمام نسبت به پی آمدهای اقدامات خود، در هم می ریزند. تداوم این روند، تنها می تواند به ویرانی بنیادهای طبیعی كلیه جوامع انسان – اعم از روستایی و شهری – منتهی گردد.
  در ادامه به اجمال تصویری بسیار كلی از حوزه دریاچه ارومیه و رودخانه های مهم آن ارائه می گردد. در مرحله بعدی – تا جاییكه اطلاعات موجود و قابل دسترس میسر ساخته است – در مورد نوسانات سطح دریاچه و علل طبیعی و انسان ساخت آن صحبت خواهد شد. سر انجام تغییرات اقلیمی ناشی از كاهش وسعت دریاچه و پی آمدهای اجتماعی و اقتصادی آن مورد بحث قرار می گیرد.
  لازم به تذكر است كه مقاله حاضر بر اساس مطالعه ای كه به صورت ستادی یا desk study به انجام رسیده است، تدوین گردیده و در راستا تنها از اطلاعات موجود و قابل دسترس استفاده گردیده است.
    
  بررسی اجمالی حوزه دریاچه ارومیه و رودخانه های مهم آن 
  حوزه دریاچه ارومیه دارای وسعتی برابر 51866 km2 بوده كه 35147 km2 (معادل 67.8 درصد) آن كوهستانی و 16719 km2 (32.2 درصد) آن دشتی می باشد(3). (وسعت حوزه دریاچه ارومیه توسط دبیرخانه شورای منطقه ای دریاچه ارومیه برابر 51876 km2 اعلام شده است)(4). این حوزه را می توان  به سه زیر حوزه شرقی، جنوبی و غربی تقسیم نمود. رودهای اصلی زیر حوزه شرقی عبارتند از:
  1) آجی چای،
  2) بیوك چای،
  3) قلعه چای،
  4) صوفی چای،
  5) مردق چای،
  6) لیلان چی.
  مساحت زیر حوزه شرقی برابر است با 17075 km2 كه معادل 32.4 درصد از كل وسعت حوزه می باشد. مهم ترین رودخانه های زیر حوزه جنوبی به شرح زیر می باشند:
  1) زرینه رود،
  2) سمینه رود،
  3) مهابادچای،
  4) گادارچای.
  مساحت زیر حوزه جنوبی برابر 19815 km2 یا معادل 37.6 درصد از كل وسعت حوزه است . زیر حوزه غربی رودهای زیر را شامل می شود:
  1) باراندوزچای،
  2) شهرچای،
  3) روضه چای،
  4) نازلوچای،
  5) و تعدادی رودهای كوچك.

   

   

  شکل 1- نمایش شماتیك حوزه دریاچه ارومیه
   نمایش شماتیك حوزه دریاچه ارومیه
  مساحت زیر حوزه جنوبی برابر 8116 km2 یا معادل 15.4 درصد از كل حوزه دریاچه ارومیه است(5). در شكل شماره 1 تقسیم بندی سه گانه پیش گفته نشان داده شده است(6).
  طبق اطلاعات مندرج در پایگاه اینترنت «شركت مدیریت منابع آب ایران؛ معاونت طرح و توسعه» در محدوده حوزه دریاچه ارومیه وضعیت سدها به شرح زیر می باشد:
  • تعداد 36 سد موجود،
  • تعداد 12 سد در دست ساخت،
  • تعداد 40 سد در دست برنامه ریزی(7).
  بنابراین از منظر تئوریك و از دید سدسازان، در آینده و در شرایط آرمانی حوزه دریاچه ارومیه به 88 سد مجهز خواهد شد. ضمن اینكه این اقدامات تنها به ساختن سد محدود نمی گردد؛ در برخی موارد افزایش ارتفاع سدهای موجود و در نتیجه ذخیره بیشتر آب در مخازن سدها نیز در دستور كار قرار دارد.
  طبق گزارش دفتر بررسی های منابع آب، آب ورودی به دریاچه ارومیه توسط 15 رودخانه دائمی، 7 رودخانه فصلی كه اغلب در زمستان و بهار جریان دارند و حدود 39 مسیل تأمین می گردد(8). طبق گزارش پیش گفته رودخانه های دایمی عبارتند از: 
  زرینه رود، سمینه رود، مهابادچای، گادارچای، باراندوزچای، شهرچای، روضه چای، نازلو چای، زولاچای، آجی چای، آذرشهرچای، قلعه چای، صوفی چای، مردوق چای، لیلان چای.
    
  شكل 2- نمایش شماتیك رودخانه های ورودی به دریاچه ارومیه
   نمایش شماتیك رودخانه های ورودی به دریاچه ارومیه
  رودخانه های فصلی شامل شیخ چای، شیوان چای، خرخره چای، تیوان چای، تسوج چای، دریان چای و گپی چای می باشند.
  نكته جالب توجه اینجاست كه، از مقایسه فهرست سدهای احداث شده و در دست بهره برداری در كل حوزه دریاچه ارومیه كه توسط شركت مدیریت منابع آب ایران تدوین گردیده است، و فهرست رودخانه های ورودی به دریاچه ارومیه، این نتیجه حاصل می آید كه بر روی 14 رودخانه از 15 رودخانه دایمی تأمین كننده آب دریاچه ارومیه، سد و سد انحرافی (مانند نازلو و زولا) احداث گردیده است. طبق گزارش دفتر بررسی های منابع آب سه رودخانه سمینه رود، آجی چای و زرینه رود تأمین كننده 60 درصد از كل دبی ورودی به دریاچه ارومیه می باشند. به بیان دیگر، در شرایطی كه جریان ورودی سه رودخانه یاد شده به دریاچه ارومیه مسدود گردیده است، تنها به همین علت دریاچه از دریافت تقریباً 60 درصد از سهم خود محروم می گردد. به تقریب 40 درصد باقی مانده نیز توسط سایر سدها بلعیده می شود. از قید تقریب در اینجا بدین دلیل استفاده شده است كه، در وهله نخست سدها كل آب رودخانه ها را مسدود نمی سازند و سپس در چارچوب بررسی حاضر درباره آبدهی رودخانه ها صحبتی نشده است.
  تغییرات تراز ارتفاع سطح آب دریاچه ارومیه
  همانند اكثر محیط های آبی، وسعت و ارتفاع سطح آب دریاچه ارومیه در مقایسه با سطح آبهای آزاد، در فصول مختلف تغییر می كند. برآوردهای موجود نشان می دهند، وسعت دریاچه ارومیه بین 4000 تا 6000 km2 متغیر بوده است. بررسی عكس ماهواره ای لندست در تاریخ 30 ژوئن 1977 (تقریبا" معادل تیرماه 1356) وسعت دریاچه را برابر 5750 km2 نشان می دهد(9).
  طبق آنچه در شناسنامه پارك ملی اورمیه كه توسط سازمان حفاظت محیط زیست انتشار یافته است، وسعت دریاچه برابر با 4636 km2 و رقوم آن برابر 1274 m از سطح دریاهای آزاد می باشد(10). بدین ترتیب به نظر می رسد، یكی از اشتباههای اولیه، روش ثبت دریاچه ارومیه به عنوان پارك ملی بوده است. برای ثبت یك محیط آبی در قالب یكی از طبقات حفاظتی، همواره باید مرزهای محیط مورد نظر را با توجه به حداكثر ارتفاع سطح آب تعیین نموده و علاوه بر آن بر پیرامون این مرز ساحلی، حریمی نیز به عنوان سپر یا buffer zone كه امكان هرگونه تأثیر پذیری از فضای پیرامون سیستم آبی را ممتنع سازد، در نظر گرفته شود. با توجه به مساحت و رقوم ارائه شده توسط سازمان حفاظت محیط زیست، می توان به خوبی مجسم نمود كه دریاچه به هنگام كم آبی به ثبت رسیده و مرزهای آن نیز همان خط تماس آب با خشكی، در یك دوره كم آبی حاكم بر دریاچه در نظر گرفته شده است. این روش مرزبندی، زمینه را برای تجاوز به حریم دریاچه آسان می نماید.
  دفتر بررسی های منابع آب تراز ارتفاع سطح آب دریاچه ارومیه را برای سال های بین 1366 – 1344 (= 18 سال ) محاسبه نموده است. در طول سال های یاد شده حداقل ارتفاع سطح آب دریاچه در آذرماه 1345 شكل گرفته و برابر 1273.47 m بوده است. در طول همین سال ها حداكثر ارتفاع سطح آب دریاچه برابر 1277.13 m و متعلق به خردادماه 1349 بوده است. بر این مبنا  تفاوت میان حداقل و حداكثر تراز آب دریاچه به 3.66 m می رسد.
  از این رو زمان انتخاب دریاچه ارومیه به عنوان پارك ملی و مرزبندی آن، داده های لازم برای مرزبندی وجود داشته، ولی مورد استفاده قرار نگرفته است. در جدول شماره 1 كوشش شده است تعدادی از اطلاعات موجود درباره وسعت و ارتفاع سطح آب دریاچه ارومیه در كنار هم قرار داده شود.
  جدول 1 - وسعت و ارتفاع سطح آب دریاچه ارومیه طبق منابع مختلف و در سال های محتلف

   
  بهروز بهروزی راد، یكی از برجسته ترین پرنده شناسان ایران، بر اساس تفسیر تصاویر ماهواره ای متعلق به سال 1990 (1379 خورشیدی) وسعت دریاچه را در این سال برابر 5263 km2 اعلام می نماید، ضمن اینكه معتقد است متوسط مساحت دریاچه ارومیه در حدود 5500 km2 می باشد. علاوه براین بهروز بهروزی راد تفاوت در تراز سطح آب دریاچه ارومیه را در بخش شمالی برابر 1440 m و در بخش جنوبی برابر 1289 m می داند(13). به بیان دیگر، دریاچه دارای شیبی بسیار ملایم (در حدوده 0.1 درصد) از سمت شمال به جنوب می باشد.
  طبق اظهارات حسن عباس نژاد، مدیركل اداره كل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، در مصاحبه با ایسنا، ارتفاع سطح آب دریاچه ارومیه هم اكنون به 1271.45 متر رسیده است. ارتفاع اخیر الذكر تقریباً به میزان 2 m از حداقل 18 ساله دفتر بررسی های منابع آب نیز كمتر است.
  یكی از مشكلات موجود جهت تدقیق اطلاعات، عدم دسترسی به اطلاعات و نقشه باتیمتری دریاچه ارومیه است. معمولاً عمق متوسط دریاچه در حدود 5 تا 6 m گزارش می شود. برآورد موجود در شناسنامه دریاچه اورمیه درباره حداكثر عمق دریاچه برابر 15 m می باشد، ولی در منابع دیگر بیشترین عمق را در حوالی جزیره یا كوه كاظم داشی و برابر 20 m ذكر كرده اند(14). كوه كاظم داشی كه در گذشته همانند یك جزیره توسط آب دریاچه محاط شده بود، در وضعیت موجود بیش و كم به خشكی متصل گردیده است.
  بی تردید در محدوده بستر دریاچه گودال های عمیق تری نیز باید موجود باشد و آنچه هم اكنون تشكیل دهنده سطوح آبدار دریاچه می باشد، از همین گودال های عمیق تر تشكیل یافته است. دفتر بررسی های منابع آب یاد آور می شود، نخستین سنجش ارتفاع سطح آب دریاچه ارومیه در سال 1335 به انجام رسیده و در این سنجش ارتفاع به دست آمده برابر 1274 m (تقریباً نزدیك به حداقل 18 ساله) بوده است. در گزارش همین دفتر تاكید شده است، ارتفاع بلندترین نقاط نیز در مقایسه با سطح آبهای آزاد سنجیده شده و نسبتی با ارتفاع آب سطح دریاچه ارومیه ندارد(15). بنابراین هرگاه ارتفاع سطح آب دریاچه در وضعیت موجود، با ترازهایی كه تاكنون ذكر گردیده اند مقایسه گردد، نتایج زیر حاصل خواهد شد:
  • در وهله نخست به نظر می رسد سازمان حفاظت محیط زیست به هنگام انتخاب مرزهای پارك ملی دریاچه ارومیه، همان تراز اعلام شده در سال 1335 را مبنای انتخاب خود قرار داده است. زیرا ترازهای اعلام شده توسط دفتر برنامه ریزی منابع آب و شناسنامه پارك ملی ارومیه، هر دو یك ارتفاع را نشان می دهند. در این صورت از مقایسه دو تراز 1335 و وضعیت موجود، كاهش تراز آب برابر 2.55 m حاصل می آید. علی اصغر موحد دانش(16) نیز، مانند سازمان حفاظت محیط زیست، ارتفاع سطح آب دریاچه ارومیه را برابر همان ارتفاع سال 1335، یعنی 1274 متر و متوسط عمق دریاچه را برابر 6 متر در نظر گرفته است،
  • هرگاه برای مقایسه، تراز اعلام شده توسط كنوانسیون رامسر (1280 m) مبنا قرار گرفته و با تراز وضعیت موجود مقایسه شود، كاهش ارتفاع سطح آب دریاچه ارومیه به 8.55 m می رسد كه كاهشی بسیار قابل توجه است. البته در این مورد كه كنوانسیون رامسر این تراز را چگونه به دست آورده است، آیا طرف ایرانی اطلاعات نادرست به دفتر رامسر ارائه كرده و یا كارشناسان دفتر كنوانسیون در محاسبات خود اشتباه كرده اند، حرف و حدیث بسیار است. البته اختلاف ارتفاع 1280 با 1274 می تواند ناشی از آن باشد كه، دفتر كنوانسیون رامسر جهت تعیین مرزهای دریاچه ارومیه، حریم حفاظتی لازم یا ناحیه سپر را در نظر گرفته و در نتیجه، ارتفاع لبه بیرونی ناحیه سپر را به عنوان مرز برگزیده است كه در این صورت كاری اصولی انجام گردیده است، 
  • نكته اصلی اینجاست كه، دفتر كنوانسیون رامسر به عنوان یك نهاد بین المللی عددی را به عنوان ارتفاع سطح آب دریاچه ارومیه اعلام نموده و به واسطه جایگاهی كه كنوانسیون رامسر در سطح جهانی از آن برخوردار است، می توان برای داده های آن اعتبار قایل شد. البته این شرط تنها تا زمانی معتبر است كه، كنوانسیون رامسر نیز نسبت به اعتبار جهانی خود آگاهی كامل نشان داده و برای بررسی و اظهار نظر درباره محیط های تالابی، به ویژه در كشورهای جهان سوم، از كارشناسان معتبر و مسئول استفاده نماید.
  در هر صورت به نظر می رسد، تا زمانی كه اطلاعات دقیق باتیمتری دریاچه در اختیار قرار نداشته باشد، قضاوت صحیح درباره افت و خیز ارتفاع سطح آب آن نیز عاری از دشواری نیست.
  با این وصف اگر اطلاعات ارائه شده توسط ادارات كل حفاظت محیط زیست دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی بر مبنای سنجش های دقیق صورت گرفته باشد، می توان به نتایجی تقریبی دست یافت:
  • طبق اظهارات مدیر كل اداره كل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی 250000 ha (2500 km2 ) از اراضی دریاچه به شوره زار تبدیل شده است،
  • طبق اظهارات مدیركل اداره كل حفاظت محیط زیست استان آذربایجان غربی نیز 150000 ha ( 1500 km2 ) از دریاچه در محدوده این استان به شوره زار تبدیل گردیده است.
  حاصل جمع دو مساحت پیش گفته ، وسعتی برابر 400000 ha ( 4000 km2 ) را به دست می دهد. بر این اساس  هرگاه وسعت اعلام شده توسط كنوانسیون رامسر مبنا قرار گیرد (4830 km2)، این نتیجه حاصل می شود كه از محدوده آبدار دریاچه تنها وسعتی برابر 830 km2 باقی مانده است. هرگاه وسعت اخیر بیش و كم نزدیك به وضعیت موجود فرض شود، در این صورت، در كنار سایر پی آمدها، كل فضای طبیعی كه از آثار تعدیل اقلیمی دریاچه بهره مند می گردیده است، به زودی با فاجعه ای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و زیست محیطی مواجه خواهد شد.
  با همه این اوصاف در اظهارات فوق مشخص نمی شود كه، آیا هریك از مسئولین استان ها، درباره شوره زار ایجاد شده در استان خود صحبت می كند یا اشاره به كل شوره زار پدید آمده دارد؟ زیرا حاصل جمع دو رقم یاد شده، اغراق آمیز به نظر می رسد.
  در همین حال مسعود باقرزاده كریمی، در مقام كارشناس مسئول تالاب ها و مشاور معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، می گوید 130 هزار هكتار (1300 km2) از دریاچه ارومیه به طور كامل به شوره زار تبدیل شده و دیگر قابل بازگشت نیست(17). با توجه به اینكه مسعود باقر زاده كریمی نگاهی جامع نسبت به صورت مسئله دارد، وسعت شوره زارهای پدید آمده را در همین وسعت یاد شده توسط او كه به واقعیت نزدیك تر می نماید، یعنی 1300 km2 در نظر گرفته و مبنای محاسبات بعدی قرار می گیرد. 
  تغیرات اقلیمی ناشی از كاهش وسعت دریاچه ارومیه
  بر مبنای اطلاعات موجود، در بخش وسیعی از منطقه، كه دارای ارتفاعی كمتر از 2000 متر می باشد، تیپ اقلیمی بیش و كم ثابت است(18). این پدیده نشان دهنده آنست كه در این محدوده اقلیمی دریاچه نقش تعدیل كننده اقلیمی را ایفا می نماید. به طور كلی فرآیند تبخیر كه متوسط سالانه آن از سطح دریاچه در حدود 1500- 1000 mm برآورد شده است، فرآیندی خنك كننده و كاهنده دمای محیط است. بنابراین در نتیجه تبخیری كه از سطح دریاچه صورت می گیرد، بخشی از انرژی حرارتی محیط به صورت گرمای نهان (latent Energy) از محیط گرفته و دفع شده و در نتیجه آن، در این محدوده شرایط اقلیمی تعدیل می یابد. در حقیقت در همین شرایط اقلیمی تعدیل یافته است كه امكان سكونت و تولید در محدوده فضای پیرامون دریاچه ارومیه میسر گردیده است؛ در شرایطی كه اقلیم رو به خشكی گذارد، به تبع آن شرایط زندگی و كار نیز دشوارتر می گردد و در وضعیت بحرانی، ممكن است به طور كامل ممتنع گردد. 
  بدیهی است كه با كاهش وسعت دریاچه، انرژی حرارتی دفع شونده نیز كاهش یافته و از این طریق قابلیت دریاچه در تعدیل شرایط اقلیمی محیط كاهش می یابد. این عمل از یك سو بدان معناست كه تحت تأثیر كاهش وسعت دریاچه و كاهش سطح تبخیر كننده، دمای محیط و به موازات آن خشكی محیط نیز افزایش یافته كه پی آمد آن تبخیر بازهم بیشتر از سطح دریاچه و كاهش بازهم بیشتر از وسعت آن می باشد. از دیدگاه تحلیل سیستمی، در این شرایط دریاچه و محیط وارد یك دور فیدبك مثبت positive feedback loop می شوند. در طبیعت دورهای فیدبك مثبت همواره به تخریب های دامنه دار و عمیق منتهی می شوند. لازم به یاد آوری است كه، آنچه طبیعت و اكوسیستم های طبیعی را در حالت تعادل دینامیك حفظ می نماید، همواره فیدبك های منفی می باشند. هر كجا كه فیدبك مثبت مشاهده گردید، باید به سرعت به دنبال یافتن ردِ پای انسان بود!
  جدول 2- ارتفاع تعدادی از شهرهای مستقر در حوزه اثر كلیماتیك دریاچه ارومیه
   
  از سوی دیگر نگاهی به توزیع ارتفاعی مهمترین دشت ها و مراكز جمعیتی منطقه نشان دهنده این واقعیت است كه مكان های مذكور جملگی در ارتفاعی كمتر از 2000 متر و در نتیجه در محدوده تعدیل یافته قرار دارند. جدول شماره 2 تعدادی از این مراكز جمعیتی را نشان می دهد(19).
  بنابراین زمانی كه، ساختار اقلیمی منطقه دچار تغییر می شود، ممكن است از دید بسیاری ازافراد، تداوم حیات دریاچه، تالاب ها، اجتماعات زیستی و اكوسیستم های وابسته به آنها چندان حائز اهمیت نباشد، ولی این تغییرات دامن انسان را نیز می گیرد. در اوایل دهه 1380 و در نخستین نشست مربوط به تدوین طرح مدیریت یكپارچه دریاچه ارومیه هشدار داده شد. در آن زمان درارتباط با تغییرات كاربری زمین، بدون توجه به ابعاد زیست محیطی آن، گفته شد «تغییر در كاربری زمین نیزاز جمله مواردی است كه، بر اكوسیستم دریاچه و تالاب ها از تاثیرات متنوع برخوداراست:
  • افزایش وسعت و تعداد مراكز مسكونی،
  • افزایش وسعت اراضی كشاورزی،
  • افزایش واحدهای صنعتی و خدماتی،
  • گسترش شبكه راهها،
  و بسیاری از این قبیل كه، جملگی بدون توجه به معیارهای زیست محیطی به انجام رسیده اند. گسترش اراضی كشاورزی در دشت های شرقی دریاچه ارومیه و به موازات آن بهره برداری مفرط از منابع آبهای زیر زمینی باعث نفوذ آب شور دریاچه به آبخوان هاشده و نه تنها تداوم فعالیت در بخش های وسیعی از اراضی كشاورزی دشت ها را تهدید می نماید، بلكه كیفیت منابع آب زیر زمین را نیز با تهدید جدی مواجه ساخته است. اطلاعات مقدماتی موجود نشان می دهد، وسعت اراضی كشاورزی در این منطقه در سال 1330 برابر 25 هكتار، در سال 1350 برابر 48 هزار هكتار و در سال 1370 برابر 125هزار هكتار بوده است. دراینجا از تعداد كل 9459 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق، تعداد 1002 (معادل 10.6 درصد) حلقه چاه شور و متروك شده اند»(20).
  امروز تعداد جمعیت، مصرف آب شرب، صنعتی و به ویژه كشاورزی در دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی افزایش یافته و به همان نسبت نیز، فشار بر محیط بیشتر شده است (به جدول شماره3 توجه شود) .
  طبق مصاحبه ایسنا با سه مدیركل ادارات كل محیط زیست استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و كردستان، حجم حق آبه ای كه برای دریاچه ارومیه تعیین گردیده و سه استان مسئول تأمین آن می باشند، تنها 3.1 میلیارد متر مكعب است. در این میان خیراله مرادی - مدیریت اداره كل استان كردستان - می گوید 30 درصد از حق آبه كه سهم كردستان است، به طرف دریاچه رهاسازی می شود، ولی به دلیل برداشت های غیر مجاز در بین راه، آبی به دریاچه وارد نمی شود. دو مدیركل آذربایجان غربی و شرقی نیز بر این نكته تاكید دارند كه از یك سو برداشت مفرط از منابع آبهای زیر زمینی باعث شوری آب چاههای كشاورزی شده و از سوی دیگر، راندمان آب در بخش كشاورزی تنها در حدود 30 درصد است؛ به عبارت دیگر كشاورزان بیش از آنكه از آب استفاده مفید نمایند، آن را تلف می كنند. بنابراین در اینجا تعارضی بسیار جدی میان شیوه بهره برداری از منابع محیطی و به طور خاص، منابع آب و فعالیت های كشاورزی به وجود آمده است. 
  جدول 3 - تغییرات جمعیتی در طول سال های 1389 – 1355
   
  به عنوان وسعت و ارتفاع سطح آب دریاچه، داده های كنوانسیون رامسر مبنا قرار می گیرند؛ یعنی وسعت 4830 km2  مساحت و 1280 m ارتفاع سطح آب دریاچه در مقایسه با آبهای آزاد. علاوه بر این در سطور بالا اشاره گردید كه طبق نظر مسعود باقر زاده كریمی در حدود 1300 km2 از وسعت دریاچه كاسته شده و ارتفاع سطح آب به 1271.5 m رسیده است. همچنین باز هم در بالا گفته شد، هرگاه ارتفاع سطح آب در وضعیت موجود با ارتفاع اعلام شده توسط كنوانسیون رامسر مقایسه شود، ارتفاع سطح آب دریاچه اُفتی برابر 8.5 m را متحمل گردیده است. از آنجا كه دریاچه در نقاط مختلف دارای عمق های مختلف و نیز شیبی ملایم از طرف شمال به جنوب می باشد، جهت احتیاط متوسط اُفت تراز آب برای دو وضعیت، یكی 4.25 m و دیگری 3 m برای كل دریاچه در نظر گرفته می شود. در این صورت حاصل ضرب مساحت كاهش یافته و متوسط اُفت تراز آب، باید حجم آب مورد نیاز دریاچه را (در حد یك desk study) مشخص نماید. در این صورت حجم زیر حاصل می آید:
  متر مكعب5525000000= 4.25 *  8^10 *13 
  متر مكعب 3900000000 = 3 * 8^10 * 13
  به عبارت دیگر طبق یك محاسبه سرانگشتی، دریاچه ارومیه در حالت اول با 5.5 میلیارد متر مكعب و در حالت دوم با 3.9 میلیارد متر مكعب كمبود آب مواجه است، كه باید به طریقی تأمین گردد. از این اصل پذیرفته شده در دانش و حقوق محیط زیست، مبنی بر اینكه جبران خسارت های زیست محیطی همواره بر عهده خسارت زننده است، در اینجا نیز می توان استفاده نمود. البته در ارتباط با دریاچه ارومیه چون فرد یا افراد مشخصی به عنوان خسارت زننده نمی توانند به عنوان جبران كننده مورد بازخواست قرار گیرند، درنتیجه در اینجا می توان آن لایه ای از جامعه را كه تاكنون بیشترین بهره را از حق آبه دریاچه ارومیه برده است، مخاطب قرار داد. این لایه اجتماعی – اعم از جامعه شهری یا كشاورزی – می بایست موظف به تأمین حق آبه دریاچه گردد. اگر قرار باشد مسئله دریاچه به طور جدی حل شود، در ارتباط با پیشنهاد مطرح شده نه جایی برای تعارف های سیاسی و نه جایی چانه زنی وجود دارد.
  ضمن اینكه طرح مدیریت پكپارچه حوزه دریاچه ارومیه كه از چند و چون آن نیز اطلاعی در دست نیست، یا به درستی تدوین نشده و یا به درستی تدوین شده، ولی به درستی ادراك نشده است. منظور از تدوین این قبیل طرح ها و پروژه های مرتبط ایجاد یك دستگاه اداری جدید، با رییس، معاون، سخنگو، روابط عمومی و غیره كه تنها از طریق پول های نفتی تغذیه می شوند نیست، بلكه انجام كار و عملیات اجرایی و اثر گذار است. 
  + نوشته شده در  دوشنبه بیست و چهارم بهمن 1390ساعت 23:17  توسط امیر یوسفیان  |  نظر بدهید

  موزه مجازی تاریخ طبیعی کیامکی آغاز به کار کرد

  «موزه مجازی تاریخ طبیعی کیامکی» به عنوان اولین موزه تاریخ طبیعی مجازی ایران فعالیت خود را آغاز کرد.

  به گزارش سبزپرس، «موزه مجازی تاریخ طبیعی کیامکی» اولین موزه تاریخ طبیعی مجازی ایران است که به تازگی آغاز به کار کرده است و «محمد سهرابی»، زیست شناس به عنوان نگارنده این سایت علمی بخشی از موجودات زنده اطراف خود در زادگاهش روستای «داران» را به تصویر می کشد.

  در این سایت، سهرابی زمینه علاقه مندی خود به زیست شناسی را اینگونه شرح می دهد: «سال ها زندگی در دامنه شمالی «کیامکی» با تمام زیبایی ها و تنوع زیستی منحصر به فرد آن شاید اولین بستر برای رویش جوانه های ذوق وعلاقمندی به علم زیست شناسی است که از دوران نوجوانی و تحصیل در مدرسه همواره ذهن من را با سوالات متعدد طبیعت شناسی نظیر نام های علمی گونه های گیاهی و جانوری روبرو می کرده است.

  سهرابی در حال حاضر در مقطع دکتری رشته گلسنگ شناسی در حال تحصیل است و همچنین مدیر مسئول و ویراستارعلمی اولین وب سایت جامع گلسنگ شناسی ایران است.

  تمام عکسهای گونه های گیاهی و جانوری موجود در «موزه مجازی تاریخ طبیعی کیامکی» توسط سهرابی و در طول سال های مختلف تهیه شده است، و اگر عکسی متعلق به فرد دیگری است در این سایت آموزشی نام فرد مشارکت کننده در زیرهرعکس آورده شده است. همچنین، نام گذاری عکس ها براساس تجربه علمی و عملی چندین ساله برخی از همکاران متخصص زیست شناس در دانشگاه های مختلف انجام شده و سهرابی تنها گلسنگ های کیامکی را نام گذاری کرده است.

  در سایت آموزشی«موزه مجازی تاریخ طبیعی کیامکی» درباره مشکلات امروز محیط زیست در ایران آمده است که: کشور ما ایران با توجه به موقعیت جغرافیایی و ژئومورفولوژی خاص آن پیوسته از تهدیدات زیست محیطی رنج می برد و در حال حاضر از مهم ترین مخاطرات زیست محیطی شناخته شده کشور سرعت بالای فرسایش و شستشوی خاک سطحی، چرای لجام گسیخته دام در مراتع و جنگلها، تغییر کاربری اراضی مرتعی  و جنگلی، کاهش شدید پوششهای جنگلی در شمال و  شمال غرب  و غرب کشور، خشک شدن تدریجی برخی از تالاب‌های بزرگ و کوچک در کشور، فرونشست زمین و گسترش فزاینده بیابان زایی، تشدید گرد و غبار و وقوع طوفانهای شدید وپراکنش ریزگردها و آلودگی های هوا، خاک و آب را می توان نام برد.

  سایت آموزشی «موزه مجازی تاریخ طبیعی کیامکی» هدف خود را ارتقای دانش طبیعت شناسی دانسته و گفته است: این سایت در سطح جامعه طراحی شده است تا نقش یک پل ارتباطی ساده بین برخی از محققان برجسته علوم گیاهی، جانوری و قارچ شناسی ایران و مردم عادی جامعه داشته باشد.

  این سامانه سعی دارد برای معرفی بخش  بسیار کوچکی از فلور گیاهی و فون جانوری منطقه کیامکی در محدوده یک روستا (روستای داران،از توابع شهرستان جلفا) فعالیت کند و زوایای کم شناخته یا ناشناخته شده آن را از نگاه یک زیست شناس بومی به تصویر بکشد. علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آدرس http://www.kiamaki.com/home  مراجعه کنند.
  + نوشته شده در  شنبه پانزدهم بهمن 1390ساعت 18:49  توسط جعفر خضوعی  |  3 نظر • نظرات() 
 • صدور مجوز برای سلاح های شکاری غیر مجاز


  خبر ها حاكی از اجرا شدن طرحی در استان آذربایجان شرقی و برخی استان هاست که براساس آن اعلام شده برای کلیه افراد واجد شرایط که دارای اسلحه‌های شکاری غیرمجاز هستند درصورت ثبت نام در مرکز سلاح و مهمات مجوز سلاح شکاری صادر می‌گردد. این امر موجب می‌شود سلاح‌های شکاری غیرمجاز که اغلب از طریق غیرقانونی وارد کشور شده‌اند مجوزدار گردند. ضمن اینکه اجرای این طرح و صدور مجوز جهت اینگونه سلاح‌ها تبعات جبران ناپذیری را در ناامنی به بار خواهد آورد از جمله اینکه قاچاق اسلحه به کشور برای مجوزدار کردن این سلاح‌ها تقویت می‌شود، بازار خرید و فروش سلاح‌های غیرمجاز رونق می‌گیرد، وجود بیش از حد سلاح در اختیار افراد باعث بروز ناامنی می‌شود.مثلا می توان به درگیری میان ایلات اسكانلو و اهالی روستای انگد،انگت(angat)اشاره كرد كه در طی آن یك نفر بر اثر اصابت گلوله ای از یك سلاح شكاری كشته شد.

  حال نمی خواهیم در این مقاله بیشتر به آثار اجتماعی این موضوع بپردازیم  و هدف اصلی ما صدمات جبران ناپذیری است كه این طرح بر پیكره ی محیطزیست وارد خواهد ساخت.

   بر اساس تبصره یک و دو، ماده 16 قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات ودارندگان سلاح و مهمات غیر مجاز می توانند  تا اول اردیبهشت ماه سال 91 نسبت به تحویل داوطلبانه سلاح خود به مراجع ذی صلاح قانونی اقدام کنند که در صورت احراز صلاحیت افراد، ضمن استرداد سلاح شکاری به دارنده، برای وی مجوز قانونی حمل و نگهداری صادر می شود.

   

  فرصت شش ماهه برای دریافت جواز سلاح‌های شکاری ساچمه‌زنی سبب شده تا بسیاری از کسانی که اسلحه شکاری نداشته‌اند به هر شیوه ممکن اسلحه تهیه کنند تا با استفاده از این فرصت بتوانند مجوز لازم را برای اسلحه مورد نظر به دست بیاورند.

  در حالی که پیش از این طی 2 مرحله در سال‌های70 و 80 طی دستورهای مشابه اسلحه‌های شکاری سرشماری و براساس ضوابط خاص برای آنها جواز صادر شده است اما از آنجایی که در هر مرحله مهلت تحویل اسلحه 10 الی 20 روز تعیین شده بود مجالی برای خرید اسلحه و وسوسه تهیه آن وجود نداشت.

  به طور یقین افزایش سلاح های شكاری در میان مردم و به دلیل توجه نکردن به صیانت از محیط زیست موجب خسارات جبران ناپذیری به حیات وحش خواهد شد.

  مسئول اهداف پروازی هیئت تیر اندازی استان آذربایجان شرقی و دكتر اسماعیل كهرم در رابطه با دادن جواز به سلاح های شكاری غیر مجاز  با روزنامه همشهری مصاحبه ای انجام داده اند كه به شرح زیر است:

  ((مسئول اهداف پروازی هیأت تیراندازی استان آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با همشهری گفت: متأسفانه صدور این دستور دادن جواز به سلاح های قاچاق در اوایل مهرماه امسال، باعث رونق گرفتن ورود اسلحه به‌صورت غیرمجاز به کشور شده به‌طوری که قاچاقچیان در ترکیه سلاح‌های غیراستاندارد را به قیمت 400‌هزار تومان می‌خرند و به بهای 3‌میلیون تومان به متقاضیان می‌فروشند. حتی اسلحه برتا را که 1500‌دلار قیمت داشت به‌دلیل تقاضای زیاد 3500‌دلار خریداری می‌کنند و با قیمت بالا در ایران به فروش می‌رسانند.

  جعفر زینالی سخی در ادامه افزود: این فرصت شش ماهه از یک‌سو باعث ورود سلاح‌های بی‌کیفیت به کشور می‌شود که یقینا خسارات جانی در پی دارد و از سوی دیگر، برخی شهروندان را به شکار و تهیه ملزومات آن ترغیب می‌کند. در حالی که شایسته آن است که همچون گذشته اگر کسی می‌خواهد اسلحه تهیه کند اسلحه مورد نظر را از ترکیه، ایتالیا یا هرجای دیگر خریداری و آن را در گمرک به ثبت برساند و پس از طی مراحل قانونی جواز لازم را دریافت کند. در حال حاضر با پرداخت 5500‌تومان دفترچه شکار صادر می‌کنند. بدیهی است وقتی فرد تفنگ و دفترچه شکار داشته باشد مجاز و غیرمجاز وارد منطقه می‌شود و شکار می‌کند.

  دکتر اسماعیل کهرم مدرس حیات‌وحش در این باره به همشهری گفت: سرشماری تفنگ چه پیش از انقلاب و چه بعد از آن معمول بود با این هدف که تفنگ‌های سرگردانی که دردست مردم بود مشخص شود چرا که برخی بر این تصور باطل‌ هستند که تفنگ امنیت به همراه می‌آورد، به همین دلیل به هرشیوه‌ای تفنگ تهیه کرده و آن را در پارچه‌ای می‌پیچند و در باغ و باغچه یا در دل کوه دفن ‌کنند تا مثلا در روز مبادا با آن امنیت خانواده خود را تأمین می‌کنند. این رویکرد سبب شده تا بسیاری از افراد در دل کوه‌ها تفنگ‌های شکاری پنهان کنند.وی افزود: دولت برای به دست آوردن آمار و کنترل این تفنگ‌ها اخیرا دستوری صادر کرده تا مشخص شود چه کسی اسلحه دارد. اما چیزی که پیش‌بینی نشده بود اینکه با صدور این دستور و فرصتی که برای آن اعلام شده، افراد سودجو از کشورهای تازه استقلال‌یافته نظیر آذربایجان، گرجستان و ارمنستان سلاح‌هایی به قیمت 300‌ الی 400‌دلار خریداری و وارد کشور کرده‌اند و با سود گزاف به متقاضیان فروخته‌اند.

  این درحالی است که آنهایی که اسلحه می‌خرند باید بدانند با صرف خرید اسلحه نمی‌توان شکار کرد. شکار ملزومات فراوانی دارد که اسلحه یکی از آنهاست. غیر از مجوز تفنگ، باید شکارچی مجوز شکار بگیرد و پس از آن باید بداند در کجا و کدام گونه حیات وحش را شکار کند. مثلا شکارچی حق ندارد در پناهگاه حیات‌وحش، منطقه شکار ممنوع و پارک ملی شکار کند.

  به گفته این استاد محیط‌زیست، شکار و شکارچی تابع مقررات و ضوابط خاصی است که عدم‌رعایت این ضوابط پیگرد قانونی دارد، ازجمله شکارچی در فصل شکار ممنوع اگر شکار کند مجرم شناخته می‌شود. تعداد شکار هم طبق قانون مشخص شده به‌طوری که اگر شکارچی 6 پرنده بیشتر شکار کند متخلف شناخته می‌شود. به‌نظر می‌رسد اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی عمومی در کاهش این اشتیاق کاذب بسیار مؤثر است.

  کهرم در ادامه گفت: خطرات ناشی از خرید سلاح‌های شکاری تنها حیات‌وحش را تهدید نمی‌کند بلکه بخشی از این خطرات متوجه صاحب اسلحه و خانواده فرد است، زیرا به دفعات دیده شده است که سلاح‌های غیراستاندارد شکاری باعث فاجعه شده‌اند زیرا این سلاح‌ها به‌دلیل کیفیت پایین لوله، هنگامی که تیراندازی زیاد باشد نمی‌توانند گرمای ناشی از شلیک را تحمل کنند و گاه لوله متلاشی می‌شود و صورت شکارچی آسیب جدی می‌بیند حتی شواهدی وجود دارد که این افراد گاه کور شده‌اند.

  وی ضمن هشدار به آن دسته از شهروندانی که بدون هیچ دانشی سلاح شکاری می‌خرند، گفت: این افراد به‌دنبال جواز نروند که استفاده از سلاح‌های غیراستاندارد سلامت آنها و خانواده‌شان را به خطر می‌اندازد و امکان فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر بسیار زیاد است.

  به‌گفته کهرم برای پیشگیری از بروز وقایع تلخ ضروری است پیش از صدور هرگونه مجوزی، سلاح مورد نظر توسط یک کارشناس بررسی و پس از تأیید کیفیت برای اسلحه، مجوز صادر شود.))

  معاون امنیتی و انتظامی استاندار آذربایجان غربی با اشاره به ابلاغ قانون صدور مجوز برای سلاح شکاری، گفت: این قانون به دلیل توجه نکردن به صیانت از محیط زیست، جامعیت ندارد.به گزارش خبرنگار مهر، عیسی قنبری در گفتگو با خبرنگاران  افزود: با صدور مجوز حمل و نگهداری سلاح شکاری به دارندگان اینگونه سلاحها محیط زیست باید اقدامات لازم برای پیشگیری از شکار بی رویه و غیر مجاز در مناطق زیست محیطی استان انجام دهد.قانون به دلیل توجه نکردن به صیانت از محیط زیست، جامعیت ندارد.

  به هر حال اجرای این طرح برای مناطقی چون ارسباران/ قارداغ  كه جمعیت كثیری در روستاها سكونت دارند وحتی  این جمعیت در تابستان ممكن است به دو برابر نیز افزایش یابد،تهدید كننده است.در سویی دیگر این طرح موجب افزایش سلاح  در میان عشایر نیز خواهد شد.عشایری كه شب و روز در دامان طبیعتند و دیدن یك گونه چون كبك دری یا هر جاندار دیگری به هنگام فصل بهار(فصل زاد و ولد اغلب حیات وحش)و كمی وسوسه كافیست تا تیری جانی از موجودی را بگیرد.حال آنكه این تیر به گونه ای چون سیاه خروس اصابت كند. امروز از یک سو، تخریب زیستگاه حیات وحش کشور را تهدید می‌کند و از سوی دیگر شکار بی‌رویه همین شمار اندک باقی‌مانده از گونه های در خطر انقراض چون شوكا و سیاه خروس و پلنگ را در معرض انقراض قرارداده است.

  با اجرای این طرح و ورود خیل عظیمی از مردم به طبیعت به منظور شكار حیات وحش در معرض تهدیدی جدی قرار می گیرد. و حتی در این میان عده‌ای شکارکش  به جان حیات‌وحش می افتند ؛ عده‌ای که اعمال و رفتارشان باعث بدنامی شکارچیان نیز شده است.

  ـــــــــــــــــــــــــــــ

  در این رابطه بخوانید:

  عضو شورای اسلامی شهر شیراز: مسئولیت عواقب صدور مجوز سلاح شکاری به عهده مسئولان است

  + نوشته شده در  چهارشنبه دوازدهم بهمن 1390ساعت 10:24  توسط امیر یوسفیان  |  8 نظر • نظرات() 
 • آمار دانش‌آموزان در سال تحصیلی جدید اعلام شد

  یوسف نوری با بیان این که تاکنون اطلاعات حدود 10 میلیون و 168 هزار و 718 نفر وارد سامانه ثبت نام آموزش و پرورش شده است، گفت: از این تعداد شش میلیون و 292 هزار و 141 مورد ثبت نام مربوط به دوره ابتدایی است.

  وی افزود: همچنین در سال متوسطه اول نیز تاکنون اطلاعات یک میلیون و 628 هزار و 967 دانش آموز و در متوسطه دوم، 2 میلیون و 134 هزار و 226 نفر وارد سامانه شده است.

  به گفته رییس مرکز آمار آموزش و پرورش، تاکنون 966 هزار و 978 دانش آموز اول ابتدایی نیز در مدارس ثبت نام کرده اند که اطلاعات آن ها وارد سامانه شده است.

  نوری با بیان این که مراجعه نکردن اولیا و قبول شدگان مدارس خاص و همچنین تداخل روزهای پایانی ثبت نام با ماه رمضان، بخشی از دلایلی است که باعث شده ثبت نام ها به طور کامل انجام نشود، گفت: هیچ گونه مشکلی از لحاظ پهنای باند سامانه ثبت نام در آموزش و پرورش وجود ندارد و حتی در شهرهای مرزی نیز اطلاعات دانش آموزان وارد سامانه شده است.

  معاون فناوری وزیر آموزش و پرورش، استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و آذربایجان غربی را به ترتیب سه استان با رتبه اول تا سوم اعلام کرد که توانسته اند اطلاعات خود را به سامانه ثبت نام به موقع وارد کنند.

  وی با بیان این که امسال شاهد افزایش سه درصدی ورودی های مدارس هستیم، گفت: با توجه به حجم خروج نیز به نظر می رسد تعداد دانش آموزان نسبت به سال گذشته چندان تغییری نکند و برای سال تحصیلی 93-92 حدود 12 میلیون و 300 هزار دانش آموز در مدارس روزانه دولتی و غیردولتی تحصیل خواهند کرد.

  نوری یادآور شد: این آمار به استثنای داوطلبان بزرگسال و نوآموزان پیش دبستانی است و آمار این دو گروه را متعاقبا اعلام خواهیم کرد.

   

  منبع : سیمرغ

  بازنشر : ایران گراند • نظرات() 
 • روزنامه‌بذرپاش بی‌پول‌شد، منتشر‌نمی‌شود!  گروه سیاسی:همزمان با روزهای پایانی دولت احمدی‌نژاد، روزنامه افراطی و تندروی «وطن‌امروز» (متعلق به بذرپاش) یكی از یاران حلقه اول احمدی‌نژاد به دلیل آنچه سرمقاله نویس آن «بی پولی» خوانده، از اول مرداد منتشر نمی‌شود!
  روزنامه‌بذرپاش بی‌پول‌شد، منتشر‌نمی‌شود!
  این روزنامه متعلق به جناح تندروی حامی احمدی‌نژاد متعلق به مهرداد بذرپاش، در سال ۸۷ پا به دنیای مطبوعات گذاشت و از افراطی‌ترین رسانة‌هایی بود که ضمن حمایت‌های شدید از دولت، بدترین و شنیع‌ترین اتهامات و توهین‌ها را نسبت به چهره‌های شاخص منتقد و اصلاح‌طلب روا داشت، گرچه همواره تیراژ خوبی به دست نیاورد، اما جالب این كه به دلیل رانت‌های برخوردار، در بین ده گروه رتبه‌بندی روزنامه‌ها برای حق الدرج انتشار آگهی‌های دولتی در ردیف 3 از 10 قرار داشت و این در حالی بود كه بسیاری از روزنامة‌های اصلاح‌طلب، منتقد و حتی مستقل در این سال ها در حالی كه چند برابر امثال «وطن‌امروز» تیراژ داشتند، در درجه‌بندی در ردیف های 6- 7 و 8 قرار داده شدند تا مبلغ كمتری از بابت حق‌الدرج آگهی‌های دولتی نصییشان شود. این البته در شرایطی بود كه تعداد آگهی‌های دولتی كه به روزنامه‌های نورچشمی دولت، سفارش داده می شد، چندین برابر روزنامه‌های منتقد و مستقل بود!

  یكی از سایت‌های اصول گرای منتقد در باره این خبر نوشت: باید پرسید تا به حال کدام «پول» و از کدام مسیر به این روزنامه می رسیده که اتمام یا پیش بینی ادامه دار نبودن آن باعث «بی پولی» و توقف انتشار این روزنامه شده است؟ ...واقعیت آن است که در ۸ سال اخیر، ده‌ها سایت و روزنامه و رسانه دیگر، با دریافت کمک های مستقیم و غیرمستقیم از مراکز دولتی فعال بودند و وظیفه برخی از آن ها چیزی جز پمپاژ افراطی گری در جامعه نبود. حمایت هایی که از ارائه بودجه با عناوین مختلف تا تقدیم هزینه آگهی‌های رنگارنگ شرکت‌های دولتی از این رسانه ها می شد و بعضا هنوز هم ادامه دارد. انتظار می‌رود بعد از وطن امروز هم ، رسانه های دیگری که دیگر نه از این امدادهای غیبی بهره مندند و نه گفتمانشان خریداری دارد، بعضا رو به تعطیلی می روند. اما به نظر می‌رسد یکی از وظایف دولت روحانی، دست کم شفاف کردن این خاصه خرجی هاست که کارویژه آن ها قلب حقایق و متفاوت نشان دادن واقعیت های جامعه برای حفظ قدرت برخی مسوولان و رهایی آنان از نقد منتقدان بود.
 • نظرات() 
 • بازی با ریاضی دولت برای تسویه بدهی به بانک مرکزی


  تاریخ:دوشنبه 31 تیر 1392-10:05 ق.ظ

  2 نماینده مجلس در مصاحبه با عصرایران بیان کردند:
  تخلف 74 هزار میلاردی در حالی از سوی مجلس خنثی شد که دولت های نهم و دهم به لحاظ تخلف و بی توجهی به بایدها و نبایدهای قانونی، به نوعی رکورد دار است.

  عصر ایران - "این یک بازی ریاضی است". این جمله واکنش احمد توکلی به تخلف 74 هزار میلیاردی دولت بود. طرحی که بر اساس آن دولتی‌ها قصد داشتند براساس محاسبه مابه‌التفاوت قیمت مرجع و آزاد دلار، مدعی صاف شدن بدهی‌های خود با بانک مرکزی شوند. تعدادی از نمایندگان مجلس به این اقدام، اعتراض و آن را شیوه ای غیرقانونی برای تسویه بدهی های دولت می دانند.

  "اگر بانک مرکزی بتواند قیمت ارز و طلای موجود را متناسب سازی کند، می‌تواند مابه التفاوت مانده را  می‌تواند به عنوان "دارایی" حساب کند"

  ایرج ندیمی عضو کمسیون اقتصادی مجلس در تشریح تخلف دولت با گفتن این جمله به "عصر ایران" گفت: دولت قیمتی را برای دلار و ارز تعیین می‌کند، اگر بانک مرکزی بتواند با قیمتی بالاتر از تعیین شده دلار را بفروشد، سود حاصله را به منابع مالی دولت اضافه می‌کند، اما دولتی‌ها در شرایطی ادعای سود 74 هزار میلیاردی می‌کنند که خرید و فروشی انجام نشده است ؛ به همین دلیل آن‌ها بر چیزی ارزش گذاری کرده‌اند که فروش نداشته است.

  وی افزود: تخلف دیگر هم این است که بدهی پرداخت شده فقط در دفتر محاسبات به طور صوری ثبت شده است. مساله دیگر هم این است که اگر بدهی پرداخت شده، چرا بانک آن را به جامعه برنگردانده است، چون بانک موظف به این است که منابعش را از طریق وام در اختیار اقشار مختلف قرار بدهد. حالا در شرایطی که هیج پولی به عنوان مثال در اختیار صنعتگران قرار نگرفته است، چطور چنین ادعایی را مطرح می‌کنند.

  نماینده لاهیجان همچنین ادامه داد: حتی اگر بانک مرکزی ادعا کند که منابع ارزی و طلایی را فروخته است، باید دید که به قیمت سال گذشته بوده یا امسال، اگر در سال 91 اقدام به فروش کرده است که باید گفت مبنای قیمت دلار نمی‌تواند 2450 تومان تعیین شود. نمایندگان مجلس بر اساس واقعیت هایی گه گفته شد، سؤال هایی داشتند که دولت نتوانست به هیچ کدام پاسخ بدهد تا مجلس نسبت به این اقدام واکنش مناسبی نشان بدهند.

  ندیمی با اشاره به تصمیم مجلس درباره این پرونده گفت: خوشبختانه به خوبی و به موقع وارد شدیم تا مانعی برای تخلف بزرگ دولت باشیم و قرار بر این شد که به جای مانده کاغذی، مانده تحققی ملاک باشد.

  موسی الرضا ثروتی عضو کمسیون برنامه و بودجه مجلس هم در خصوص تخلف نافرجام دولت به خبرنگار عصر ایران اظهار داشت: ماده 26 قانون پولی و بانکی برای بررسی پایان سال مالی دارایی‌های ارزی بانک مرکزی مورد منابع موجود را مورد محاسبه قرار می‌دهد. در بند الف این ماده آمده است که اگر بانک مرکزی ضرر کرده باشد، دولت باید از خزانه کمبود را برطرف کند و اگر بانک مرکزی منفعت کرده باشد، دولت این اجازه را دارد که سود حاصله را برای پرداخت بدهی‌هایش تخصیص بدهد.

  نماینده بجنورد با توجه به شرایط روز اقتصادی گفت: در طول 100 سال اخیر سابقه نداشته است که پول ملی تا به این حد از ارزش بیفتد ؛ به همین دلیل دولت ارز را در مجاری بانک مرکزی با قیمت غیرمنطقی 2500 تومان مورد محاسبه قرار داده است تا به زعم خود شرایط را بهبود ببخشد و مثلا بگوید که دولت درآمدی بالغ بر 74 هزار میلیارد تومان داشته و توانسته بدهی‌های خود را پرداخت کند، آن هم با محاسبه ارز و طلای موجود در خزانه به نرخ جدید ارز که ناگفته پیداست این حرکت رفتاری غیر قانونی و قابل تامل است.

  ثروتی ادامه داد: باید گفت ارزی که در سال 91 فروخته شده است را با سوء استفاده از ماده 26 قانون پولی و بانکی درآمد صوری اعلام کرد، آن هم در شرایطی که 25 درصد سود را باید به خزانه منتقل کند که باید گفت تزریق 18 هزار میلیارد تومان باعث ایجاد نقدینگی 90 هزار میلیاردتومانی خواهد شد که تورم از وضعیت فعلی هم بالاتر برود؛ لذا مجلس با طرحی دو فوریتی به صوری بودن درآمد 74 هزار میلیاردی اشاره کرد و اجازه نداد تا دولت با تخلف آشکار خود، هزینه‌هایی به اقتصاد فلج ایران تحمیل کند.

  تخلف 74 هزار میلیاردی در حالی از سوی مجلس خنثی شد که دولت های نهم و دهم به لحاظ تخلف و بی توجهی به بایدها و نبایدهای قانونی، به نوعی رکورد دار است و دولتی‌ها در شرایطی خود را آماده ترک پاستور می‌کنند که پرونده های متعددی در قوه قضاییه و کمسیون اصل 90 مفتوح و منتظر رسیدگی است. • نظرات() 


  • کل صفحات:3  
  • 1
  • 2
  • 3
  •   

  با سلام
  این وب از طرف حمعی از اولیای مدارس تهران جهت تبادل افکار ،اعم از مربیان ،دانش آموزان و اولیا بویژه اولیای محترم راه اندازی شده است

  ورود شما را به این سایت خوش آمد عرض می كنم . امیدوارم مطالب این سایت مورد استفاده ی شما عزیزان قرار گیرد . برای پیدا كردن مطلب مورد نیاز خود از قسمت موضوعات وبلاگ استفاده كنید . لطفا نقطه نظرات خود را برای بهبود سایت مطرح نمایید
  امید که موفقیت وب موفقیت همه مجموعه باشد!  محمد بهرنگ


  آخرین پست ها


  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic