اولیای مدارس تهران -امت

مدادالعلما افضل من دماء الشهداء

در حمله شیمیایی روز چهارشنبه تکفیری ها علیه مناطقی در نزدیک دمشق  منجر به کشته شدن تعداد زیادی از زنان و مردان و کودکان در حال خواب شده است. تلفات این حمله شیمیایی بین 500 تا 1300 نفر ذکر شده است.

به گزارش سرویس بین الملل سایت خبری تیک Tik.ir، مخالفان گفته اند که مناطق ترما، زملکا و جوبر در حومه دمشق در بامداد چهارشنبه مورد هدف حمله شیمیایی قرار گرفتند.

این بدترین حمله شیمیایی در جهان از دهه 80 میلادی تاکنون است. در سال 1988 بین سه تا پنج هزار کرد عراقی در حمله شیمیایی ارتش عراق به شهر حلبچه کشته شدند.

در واکنش به این موضوع دولت سوریه اعلام کرد هیچ گونه  حمله شیمیایی از سوی نیروهای ارتش یا تحت مدیریت دولت دمشق ، صورت نگرفته است.
 • نظرات() 
 • مدیتیشن درمانی


  نوشته شده توسط :س قارانقوش  باران شدید روی صندلی پارک شب خیابان خلوت تاریک .gif
      


  مدیتیشن درمان بیماریهای روحی وروانی


  در كنار ابشار نشسته و كاملا خیره شوید،

  و از ان لذت ببرید بعد ازچند
  دقیقه چشم خود را ببندید و ابشار را تصور كنید،

  شروع كنید از راه بینی


  دم و از راه دهان بازدم(تنفس عمیق)

  و 10 دقیقه ادامه دهید مطمئن


  باشید به ارامش كامل می رسید.
 • نظرات() 
 • وزیر جنجالی دولت روحانی!

  علی جنتی 64 ساله فرزند آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان است. او برخلاف پدرش رابطه ی بسیار خوبی با آیت الله هاشمی دارد. جنتی در سال 1998 رئیس دفتر هاشمی بود و در طول دوره نخست ریاست جمهوری او به عنوان استاندار خراسان فعالیت می کرد.
  پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : المانیتور نوشت: کمتر از دو ماه پس از پیروزی اعجاب انگیز حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، به نظر می رسد که ماه عسل روحانی به اتمام رسیده است.  انتخاب وزرا از سوی برخی جریان های تندرو؛ باعث جنجالی جدید در ایران شده است.

  به گزارش سرویس بین الملل پایگاه خبری انتخاب (Entekhab.ir)، با این حال رسانه های نزدیک به اصولگرا و اصلاح طلب گمانه زنی های بسیاری در خصوص چینش کابینه روحانی منتشر کرده اند اما به نظر می آید که حداقل  انتخاب وزیر یک وزارتخانه نهایی شده است.

  "قطعی است"

  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی ازجنجالی ترین وزارتخانه ها برای احزاب سیاسی است و همواره این وزارتخانه، محل بحث شخصیت های مختلف سیاسی است. برخی جریان های اصلاح طلب می گویند که نباید یک چهره ی سیاسی بر راس این وزارتخانه تکیه زند.

  علی جنتی طی گفتگویی اظهار داشت: پیشنهاد وزارت ارشاد به من داده شده و تصمیم روحانی در این خصوص قطعی است.

  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسما مسئول برنامه ریزی و اجرای سیاست های فرهنگی را عهده دار است.

  از آنجایکه حوزه ی وظایف این وزارتخانه به مطبوعات، و آزادی بیان هم مربوط می شود،  پست بسیار مهمی در وضعیت فعلی ایران محسوب می شود.

  به نوشته المانیتور، صنعت فیلم و موسیفی با حمایت وزارت ارشاد در دهه 90 با رشد قابل توجهی رو به رو شد و تابوهای بسیاری شکسته شد.

  در هشت سال دوره ی احمدی نژاد، اصلاح طلبان شاهد کاهش قدرت خود بودند. با انتخاب صفار هرندی و محمد علی حسینی،  احمدی نژاد سدی بزرگ و عظیم در مقبل رودی که در حال جریان بود، بوجود آورد.

  صدها روزنامه از سال 2005 تعطیل شده و کرکره خانه سینما هم پایین کشیده شد و تعداد زیادی از هنرمندان و ژورنالیست ها دست به مهاجرت زدند.

  یک روزنامه نگار ایرانی می گوید: وزیر جدید ارشاد باید پوششی آهنین داشته باشد تا خود را تبدیل به سپری برای ما کند.

  نزدیک به هاشمی

  علی جنتی 64 ساله فرزند آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان است. او برخلاف پدرش رابطه ی بسیار خوبی با آیت الله هاشمی دارد. جنتی در سال 1998 رئیس دفتر هاشمی بود و در طول دوره نخست ریاست جمهوری او به عنوان استاندار خراسان فعالیت می کرد.

  او پس از جنگ خلیج فارس، به کویت رفت و به فعالیت خود در انجا ادامه داد و پس از آن در دوره ی نخست احمدی نژاد معاون وزیر کشور شد.

  المانیتور می افزاید: یکی از مسائلی که برخی را نگران کرده، آن است که جنتی از سوی احمدی نژاد به عنوان معاون وزیر کشور انتخاب شده که مسئول برگزاری انتخابات بود.

  با این حال ناگفته نماند که مصطفی پورمحمدی - چهره ای که منتقد جدی احمدی نژاد است - او را به این سمت، منصوب کرده بود. جنتی یک سال بعد برکنار شد و به کویت بازگشت.

  هنگام بررسی تاریخ شخصیت های سیاسی ایران، آنچه اهمیت دارد توجه به تغییرات عمیقی است که بسیاری از آنها در طول سه دهه گذشته دچار  آن شده اند. آِت الله هاشمی از جمله این افراد است که شهرت و وجهه او در ده سال گذشته دچار تغییراتی شده است.

  به گزارش سرویس بین الملل پایگاه خبری انتخاب، منبعی نزدیک به خاتمی می گوید: فکر نمی کنم که خاتمی قصد تحمیل مسجد جامعی به روحانی را داشته باشد.

  عزم جنتی برای ایجاد تغییرات جدی در حوزه فرهنگ

  علی جنتی و روحانی ممکن است فرصت یک ساله ای برای نشان دادن عزمشان در ایجاد تغییرات جدی در حوزه ی فرهنگی و رسانه داشته باشند.

  روحانی خوش شانس است که عملکرد اصلی "کلید معروفش" را باز کننده قفل مسئله هسته ای و لغو تحریم ها و ایجاد رونق در اقتصاد معرفی کرده است.

  المانیتور در پایان نوشت: این سیاست ها توقع و انتظار از روحانی را در حوزه ی فرهنگ وسیاست متوزان می کند. رئیس جمهور جدید ایران در حوزه ی سیاست خارجی و اقتصاد، زمان بسیاری برای پیاده سازی سیاست هایش دارد. • نظرات() 


 • نتایج اولیه کنکور سراسری امسال نیز اعلام شد و به مانند روال هر سال، نفرات برتر هر گروه آزمایشی نیز معرفی شدند.


  به گزارش فارس:امسال ۹۲۴ هزار نفر در کنکور سراسری به رقابت پرداختند که از فارغ التحصیلان مدارس مختلف آموزش و پرورش اعم از دولتی، غیردولتی، استعدادهای درخشان، نمونه دولتی، شاهد، هیئت امنایی و … حضور داشتند.

  همواره بحث های مختلفی مبنی بر این که برگزیدگان کنکور در کدام مدرسه درس خواندند و چقدر از کلاس های کنکور استفاده کردند، مطرح می شود.

  در همین راستا مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: «تمام رتبه های اول تا سوم کنکور رشته های تجربی و ریاضی فیزیک به مدارس دولتی اختصاص یافت و ۵ رتبه نیز مربوط به مدارس تیزهوشان و یک رتبه هم مربوط به مدارس شاهد است».
 • نظرات() 
 • موفقیت دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی خرد در کنکور سراسری


   موفقیت دانش‌آموزان پیش‌دانشگاهی خرد در کنکور سراسری را به خانواده بزرگ خرد (دانش‌آموزان، مربیان و اولیا) تبریک می گوییم.

   

  دانش‌آموز عزیز خانم پریناز جواهری
  کسب رتبه دوم در کنکور سراسری گروه هنر را به شما و خانواده بزرگ خرد تبریک می‌گوییم.

  دانش‌آموز عزیز خانم آذین زهرایی
  کسب رتبه اول در کنکور سراسری گروه زبان را به شما و خانواده بزرگ خرد تبریک می‌گوییم.


  دانش‌آموزان عزیز
  پریناز جواهری، نغمه خدایی، صنم مقدم،شهرزاد فیروزی، مهتاب ثابت آرا، صدف اصل سلیمانی، هما پرواس کسب رتبه‌های ممتاز در کنکور سراسری گروه هنر را به شما و خانواده بزرگ خرد تبریک می‌گوییم.


  دانش‌آموزان عزیز

  نگار رضوانی، زهرا نظری، ثمین نیلی احمدآبادی، ساراسادات گلستانه، زهرا فیض، صبا رواقی، مونا طاهری، آذین زهرایی،پگاه عبدی، غزال مشکاتی، ثنا دهقان منشادی، سمن صابری،غزل مجیدی، سبا اخیانی، آرا جعفرزاده، شیوا اورنگ، رستا معین زاده  کسب رتبه‌های ممتاز در کنکور سراسری گروه ریاضی فیزیک را به شما و خانواده بزرگ خرد تبریک می‌گوییم.


  دانش‌آموزان عزیز

  صحرا پرسه،سلاله امیرپور، رومینا اثباتی، لعیا جلیلیان، لیلا ضیایی ،مانا جامعی، صهبا رضا زاده، نیک آیین ضابطی، پانیذ زرند، صبا ایلخانی، هلیا پور نقش بند کسب رتبه‌های ممتاز در کنکور سراسری گروه علوم تجربی را به شما و خانواده بزرگ خرد تبریک می‌گوییم. • نظرات() 
 • گرین‌کارت‌های دردسرساز سیاستمداران ایرانی

  از انتخابات مجلس نهم افشاگری درباره گرین کارتی که برخی سیاستمداران ایرانی دارند مرسوم شد. در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم باز باب این نوع افشاگری باز شد و حالا در آستانه رای اعتمادی که مجلس باید به وزیران پیشنهادی روحانی بدهد بار دیگر پرونده گرین کارت ها باز شده است.

   

   به گزارش مهر، ابتدا عماد افروغ در گفت وگو با یک هفته نامه از گرین کارتی که یکی از نمایندگان مجلس دارد پرده برداشت و نسبت به تعبات آن هشدار داد. او سپس در یک گفت وگوی دیگر درباره اسم این نماینده گفت که  «اسم این نماینده را از آقای مطهری و دیگر نمایندگان منتقد دولت بپرسید. شما مطمئن باشید که یکی از نماینده‌های مجلس گرین کارت دارد و خودش نیز عنوان کرده که گرین کارت دارد».
  او این نماینده را از طیف وکیل الدوله ها می نامد و در جایی دیگر اعلام می کند که به دلیل تضاد ماهوی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با قانون اساسی آمریکا، طبعاً دارندگان گرین کارت که با تعهد به رعایت قانون اساسی آمریکا و حتی قوانین منطقه‏ای و محلی و اجتناب از اقدام غیر قانونی علیه آن، واجد آن شده‏ اند، فاقد صلاحیت قانونی لازم برای نمایندگی مردم در مجلس هستند.


  دارم که دارم
  مرتضی آقاتهرانی نام این نماینده بود که خود او در یک نشست خبری تلویحا تایید کرد که گرین کارت دارد اما درباره این گرین کارتش توضیحاتی داد و گفت که گرین کارت یک کارتی است که حق ورود و خروج و کار را به فرد می‌دهد و ضوابط خاص خودش را دارد، که تمام شرایطش هم موجود است و تقریبا مثل کارت‌های افغانی‌هایی است که به ایران می روند و می ‌آیند اما کسی که سیتیزن و شهروند آنجا می‌شود، باید برود در مقابل کتاب مقدس و پرچم آن کشور قسم بخورد و دفاع کند.


  مرتضی آقا تهرانی که پیش تر در واکنش به این خبرها گفته بود که «گرین کارت دارم که دارم» این بار اظهار داشت که من که تا به حال قسم نخورده‌ام به عمرم در برابر پرچم امریكا و کتاب مقدس آنها قسم نخوردم، همه جا هم تعهدم به اسلام عزیز بوده، هست و خواهد بود، صحبت‎ها و سخنرانی‌هایم هم در امریكا بوده و هست.
  ماجرا چنان بیخ پیدا کرد چهره هایی که نامشان در فهرست جبهه پایداری مجلس نهم آمده بود از جمله مهدی کوچک زاده و ناصر سقای بی ریا به حمایت از آقاتهرانی برآمدند. بی ریا درباره این موضوع گفت: در نیویورک نیز کارمندان ما در هیات کنسولگری و سفرای بین المللی که در سازمان ملل هستند نیز بعضا گرین کارت دارند. گرین کارت یک مدرک سکونت در کشور آمریکا است که به کسانی که در آنجا ساکن هستند اجازه می دهد تردد بدون تقاضای ویزا داشته باشند.
  براساس تعریف ویکی پدیا گرین کارت یا کارت سبز به کارتی گفته می‌شود که نشان دهنده اقامت دائم در ایالات متحده آمریکا است.
  گرین کارت آمریکا در واقع اجازه اقامت دائم، کار، تحصیل، زندگی و مسافرت به آمریکا و استفاده از مزیت شهروندی آمریکا بدون تحمل زمان طولانی و هزینه بسیار است. دریافت این کارت از طربق کانال‌های خانوادگی، پناهندگی، شغلی و قرعه‌کشی امکان پذیر است. یكی دیگر از راههای دریافت كارت سبز اثبات برجستگی علمی یا ورزشی، مثلا از طریق داشتن ركوردهای بین المللی است.


  خودشان را برای گرین کارت می کشند
  ماجرای گرین کارت یکی دیگر از اعضای جبهه پایداری در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم رنگ و رو گرفت. با معرفی باقری‌لنکرانی به عنوان نامزد اصلی این جبهه، خبر گرین‌کارت آمریکایی او و حضور پدرش در آمریکا مطرح شده است.


  باقری لنکرانی در واکنش به این سخنان گفت که شایعه کردند خانواده ما تشریفاتی است تا به این وسیله مرا تخریب کنند در حالی که ما از خانواده قانعی برخوردار هستیم و این را از نعمات خداوند می‌دانیم، حتی دوباره گفتند چرا با پدر خود ارتباط دارم. برای اولین بار این موضوع را می‌گویم که بعد از وزیر شدن در حاشیه جلسه‌ای حجت‌الاسلام گلپایگانی مرا دیدند و گفتند حالا که وزیر شدی و پدرت نیز خارج از کشور است خیال نکنید باید مراوده‌ات را قطع کنی بلکه باید رابطه‌ات بیشتر شود و وظیفه دینی حکم به این کار می‌کند لذا بنده بنابر وظیفه دینی ارتباط با پدرم را حفظ کرده‌ام.

  وزیر بهداشت دولت نهم گفت که: در حالی که خیلی افراد خودشان را برای گرین کارت آمریکا می‌کشند من در ایران ماندم و با افتخار برد تخصصی خود را دریافت کردم.

  دور زدن قوانین آمریکا
  از گرین کارت محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهور برای اولین بار در سال 85 صحبت شد. جایی که او در کسوت مشاور ارشد علی لاریجانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی به آمریکا سفر کرد و روزنامه فایننشال تایمز مدعی دیدار و رایزنی وی با مقامات و سناتورهای امریکایی شد. سفر در شرایطی انجام گرفت که اعلام شده بود مذاکرات ایران و آمریکا بر سر عراق انجام می شود و برخی معتقد بودند که نهاوندیان برای لابی گری درمورد پرونده هسته‌ای ایران به آمریکا رفته و توانسته است ارتباطات خوبی نیز برقرار کند.


  در آن زمان علی لاریجانی درباره سفر مشاور خود به آمریکا توضیح داد که «از آنجایی که آمریکا به دیپلمات‌های ایرانی ویزا نمی‌دهد، ما از سفر محمد نهاوندیان به آمریکا استفاده کردیم تا مطالب مورد نظر خود را به محمدجواد ظریف نماینده ایران در سازمان ملل منتقل کنیم.» وزارت خارجه ایران رسماً اعلام کرد که سفر نهاوندیان شخصی است و هیچ ارتباطی به مناسبات دو کشور ندارد. روزنامه واشنگتن تایمز فاش کرد که نهاوندیان دارای گرین کارت آمریکایی است و وزارت امنیت آمریکا نوشت: هیچ دلیلی برای محروم کردن محمد نهاوندیان از ورود به آمریکا در ماه گذشته نداشته است. در آن زمان کاندولیزا رایس وزیر خارجه وقت آمریکا وقتی در مقابل پرسش هایی درباره حضور محمد نهاوندیان در واشنگتن  قرار گرفت از نهاوندیان به عنوان یک دیپلمات بلند پایه یاد کرد و گفت که دولت متبوعش تلاش خواهد کرده به پایه های حقوقی این مساله پی ببرد و اقدام مناسب را انجام دهد.  این سخن رایس احتمالا به این معنی بود که آمریکادر صدد لغو کارت سبز "گرین کارت"نهاوندیان برآیند
  محمد نهاوندیان در جوانی از مبارزان انقلاب بود در ۲۶سالگی اش، بعد از انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی معاون هماهنگی وزارت بازرگانی شد و سپس معاون طرح و برنامه وزارت گردید. اما بعد آنجا را هم به خاطر اختلاف نظر با دیگران ترک کرد و برای ادامه تحصیلات اسلامی اش به قم رفت. و ۲ سال بعد یعنی در سال 1361 رهسپار آمریکا شد. در آمریکا موسسه‌ای به نام تحقیقات و اطلاعات اسلامی در واشینگتن تاسیس کرد و با ۴۰ مرکز اسلامی آمریکا برای همکاری بین آنها ارتباط برقرار کرد. در نتیجه شورایی تشکیل شد به نام شورای همکاری اسلامی که هر ماه در یک ایالت جلسه تشکیل می‌داد. او ۸ سال با خانواده اش در امریکا به سر برد و فوق لیسانس و دکترا گرفت.
   

  شایعه ای که ثابت نشد
  محمد نهاوندیان تنها چهره ای نیست که در تیم حسن روحانی شایعه گرین کارتش این روزها پیچیده است. سایت ایران هسته ای چندی پیش خبری را منتشر کرد و نوشت که  یکی از اعضای کلیدی تیم سیاست خارجی آقای روحانی چند ماه قبل قصد داشته به طور کامل جلای وطن کرده و در امریکا ساکن شود. بر اساس این گزارش، وی حدود 3 ماه پیش در کنسولگری امریکا در یکی از کشورهای همسایه ایران حاضر شده و مصاحبه های لازم برای دریافت اجازه اقامت دائم را انجام داده است.
  این ادعا ثابت نشد اما محمد ظریف گزینه حسن روحانی برای وزارت خارجه در جلسات کمیسیون امنیت ملی مورد پرسش هایی درباره شایعه گرین کارت داشتنش قرار گرفت.  ظریف در توضیحات خود گفت که اینجانب هرگز گرین کارت نداشته و ندارم، در حالی که ۱۰ سال است شرایط دریافت آن را داشته‌ام؛ خانواده و فرزندانم در حالی در ایران زندگی می‌کنند که می‌توانستند در ایران نباشند، اینجانب پس از رجعت به ایران هرگز به آمریکا سفر نداشتم در حالی که از سه دانشگاه معتبر آمریکا برای تدریس دعوت داشتم. ظریف با اشاره به ضرورت هماهنگی در سیاست خارجی نظام گفت که در تمام مراحل کاریم نظرات مقام معظم رهبری را عملیاتی کردم حتی اگر نظرم مخالف با نظر حضرت آقا بود و اینجانب با هر کسی در خارج از کشور در سطح سیاست خارجی ارتباط داشتم، اجازه داشتم.

  ظریف  از سال‌های 57 تا 59 مشاور سرکنسولگری ایران در سانفرانسیسکو بود و سپس  از 1361- 1367 مشاور سیاسی، رایزن، کاردار نمایندگی در سازمان ملل - نیویورک را بر عهده داشت.
  وی همچنین در سالهای 1367- 1368 مشاور وزیر وزارت امور خارجه، در سال‌های 1368 تا 1371 سفیر و معاون نماینده دائم ایران در سازمان ملل، در سال‌های 1371 تا 1381  معاون حقوقی و بین المللی وزارت امورخارجه، در سالهای 1381 تا 1386 سفیر و نماینده دائم نمایندگی در سازمان ملل، از سال‌های 1386  تا 1389 دستیار ارشد وزیر وزارت امور خارجه و در سال 1390 معاون بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی بوده است. • نظرات() 
 • در گزارش کمیسیون امنیت ملی مجلس تشریح شد:


  نقش محوری حلقه پرتو در غائله 22 بهمن قم
  بخش داخلی الف، 15 مرداد 92
  تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۵۴
  سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در قرائت گزارش مجلس از غائله قم به موارد مشابه در این شهر هنگام سخنرانی علما و مراجع عظام اشاره و اقدامات حلقه پرتو را در این غائله تشریح کرد. در ادامه جلسه روز سه‌شنبه قرائت گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی از حادثه ۲۲ بهمن سال ۱۳۹۱ در قم در صحن علنی مجلس قرائت شد. این گزارش سپس با رای ۱۵۳ نماینده مجلس برای پیگیری به قوه قضاییه ارجاع شد.

  سیدحسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون در ابتدای قرائت این گزارش به مسئولیت برخی اشخاص شاغل در نهادها و ارگان های نظامی، انتظامی و امنیتی اشاره شده که کمیسیون ضمن تقدیر از نهادها و ارگان های مذکور در برقراری نظم و امنیت و پایداری نظام اعلام می دارد که همچون گذشته از آنها حمایت می کند و اقدامات خودسر معدود افراد را شایسته این نهادهای انقلابی نمی داند. متن کامل گزارش غائله ۲۲ بهمن که صبح امروز در مجلس قرائت شد به شرح زیر است:

  الف مقدمه:
  مقامات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بنا به آموزهای دینی بیشترین تماس را با قاطبه مردم در سطوح مختلف برقرار می نمایند. این ارتباط چهره به چهره، قطعاً منتج به حفظ مردم دردفاع از انقلاب اسلامی و کشور می گردد و مسئولان فاصله های خود را در ارتباطات با مردم به حداقل می رسانند. آفت این حضور مردمی قرار گرفتن مستقیم مسئولان در معرض انواع تعرضات فیزیکی و شخصیتی است. آثار ترور شخصیتی کمتر از ترور فیزیکی نبوده و به نظر می رسد طراحی سازوکاری مناسب جهت جلوگیری از این آفت که همسو با سیاست‌های دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است، همچنین جلوگیری از اقدامات عده‌ای خودسر یا سازماندهی شده که اقدام به برهم‌زدن مراسمات، تجمع و اهانت مقابل بیت مراجع عظام، مسئولان ارشد نظام و ائمه جمعه می‌نمایند کاملاً ضروری به نظر می‌رسد که قطعاً این قبیل اعمال لزوم برخورد سیاسی، فرهنگی و امنیتی را توأمان طلب می‌نماید.

  یکی از حوادثی که قلب مقام معظم رهبری را جریحه دارد کرد، غائله ۲۲ بهمن ۹۱ در شهر مقدس قم و در جوار حرم حضرت معصومه(س) در یوم الله ۲۲ بهمن ۹۱ بود که همگان را به شگفتی در آورد و موجب شد فضای رسانه ای به دست دشمنان مرز و بوم بدهد تا جایی که حماسه پرعظمت مردم را دچار خدشه نماید.

  در همین به دنبال ابلاغ مجلس شورای اسلامی به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، هیئتی با ترکیب آقایان منصور حقیقت‌پور، جواد جهانگیرزاده، مهدی دواتگری و حسین نقوی حسینی از اعضای این کمیسیون به منظور رمزگشایی از غائله ۲۲ بهمن ۱۳۹۱ شهرستان قم تعیین گردیدند.

  ب: نقطه نظرات مقام معظم رهبری، مراجع عظام تقلید و علمای حوزه علمیه قم
  ۱- مقام معظم رهبری در دیدار با مردم آذربایجان فرمودند: "من مخالف هستم کسانی راه بیفتند افراد را ضد ولایت فقیه، بی‌بصیرت معرفی کنند و علیه او صحبت کنند. من با اقدامی که در قم صورت گرفت مخالفم. من با اقدامی که در حرم امام(ره) صورت گرفت مخالفم. بارها به مسئولین جهت جلوگیری از این وقایع تذکر داده‌ام. اگر این افراد واقعاً حزب‌اللهی هستند و مومنند این کار را نکنند."

  ۲- در خصوص غائله ۲۲ بهمن ۱۳۹۱ در حرم مطهر حضرت معصومه(س) - علما و مراجع بزرگ تقلید (حضرت آیات مکارم شیرازی، نوری همدانی، علوی گرگانی، موسوی اردبیلی، سعیدی (امام جمعه محترم قم)، حسینی بوشهری، غروی، فاضل لنکرانی، مقتدایی، امینی نجف‌آبادی، مسعودی خمینی و سیدجواد شهرستانی) در قالب سخنرانی، صدور بیانیه و ارائه نقطه نظرات در ملاقات با هیات‌ تحقیق انزجار خود را از غائله مذکور اعلام داشته‌اند. مشروح بیانات علما و مراجع عظام مبنی بر ضرورت خشکاندن ریشه غائله موجود است. کل بیانات آقایان وجود دارد. و می‌توانند عزیزان مراجعه کنند.

  ج: سابقه موضوع
  سابقه این‌گونه اقدامات متاسفانه در شهرستان قم وجود داشته و به کرات جریانات تند و افراطی خودسر با دریافت‌های شخصی یا محفلی حوادثی در قم یا مناطق دیگر را ایجاد نموده‌اند که از جمله این اقدامات:

  ۱- غائله ۱۵ خرداد ۱۳۸۵ و مخالفت با سخنرانی ریاست محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام و اهانت به ایشان

  ۲- حضور در نمازجمعه قم و دادن شعار مرگ بر ضد ولایت فقیه در هنگام ایراد خطبه توسط حضرات آیات: امینی، جوادی آملی و استادی که باعث تکدر خاطر این عزیزان و وهن اساتید حوزه علمیه قم گردیده است.

  ۳- حضور عده‌ای در حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) و مخالفت با سخنرانی حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی و اهانت به ایشان در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) در سال ۱۳۸۸ که مقام معظم رهبری در دیدار با مردم آذربایجان در سالروز قیام مردم تبریز صراحتاً مخالفت خود را با این اقدام اعلام فرمودند.

  ۴- غائله حضور در مراسم روز قدس استان قم و دادن شعار بر علیه دکتر لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

  ۵- غائله تجمع در مقابل بیت حضرت ‌آیت‌الله جوادی آملی و دادن شعار بر علیه ایشان و تعرض به ایشان

  ۶- غائله تجمع مقابل دفتر حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی و دادن شعار علیه ایشان با مضامین: مرگ بر ضد ولایت فقیه و مرجع بی‌بصیرت

  د: شرح غائله
  همه ساله در مراسم یوم الله ۲۲ بهمن در شهرستان قم، شخصیت‌های طراز اول نظام و بعضاً روسای قوا به منظور ایراد سخنرانی دعوت شده‌اند و بر همین اساس در آستانه ۲۲ بهمن ۱۳۹۱ نیز شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی قم با هماهنگی حضرت آیت‌الله جنتی رئیس محترم این شورا از آقای دکتر لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم قم در مجلس جهت ایراد سخنرانی دعوت نموده است.

  طبق روال جاری و قبل از عزیمت رئیس محترم مجلس شورای اسلامی به قم، نماینده تیم حفاظت ایشان در کمیته امنیتی شورای تامین استان قم که با حضور مسئولین رده‌های امنیتی، نظامی و انتظامی تشکیل می‌گردد شرکت و با هماهنگی‌های لازم با تقسیم کار برپایه سه حلقه حفاظتی به شرح ذیل انجام گرفت:

  حلقه اول: تیم حفاظتی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

  حلقه دوم: یگان حفاظت سپاه علی‌ابن ابیطالب (ع)

  حلقه سوم: نیروهای ناجا

  در روز ۲۲ بهمن ۱۳۹۱ آقای دکتر لاریجانی به همراه تیم حفاظت خود از خیابان ارم به جمع راهپیمایی‌کنندگان می‌پیوندد، در طول مسیر تا رسیدن به شبستان صحن مطهر جمعی بالغ بر ۱۵ تا ۲۰ نفر با حمل تابلوهایی با عنوان بهار، شعارهایی با مضامین بصیرت، بصیرت سر می‌دهند.

  با پایان راهپیمایی ۲۲ بهمن، جناب آقای دکتر لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی به محل اقامتگاه موقت شبستان حرم مطهر حضرت معصومه (س) منتقل و آماده ایراد سخنرانی می‌گردند، در این حال، گروه سرود که عمدتا از نوجوانان بوده‌اند پس از اجرای سرود خود، محل شبستان حرم مطهر را ترک و به بیرون هدایت می‌شوند. در حالی که در سنوات قبل، این گروه تا پایان مراسم در محل سخنرانی حضور داشته‌اند. آقای دکتر لاریجانی سخنرانی خود را بر اساس دست نوشته‌ای که قبلا تهیه کرده بود آغاز می‌کنند و پس از چند دقیقه، گروه‌های ۱۰ - ۵ نفره از چند نقطه شبستان بپا خاسته و علیه ایشان شعار داده و به مرور به سمت تریبون حرکت می‌کنند، از میان این افرادبالغ بر چند لنگه کفش و متعاقب آن تعداد مهر نماز به سمت آقای دکتر لاریجانی پرتاب می‌شود در حالی که این گروه همچنان شعارهای بصیرت - بصیرت، خجالت - خجالت را سر می‌دادند ( فیلم و کلیه مستندات آن از ابعاد مختلف موجود است.)

  در چنین شرایطی که اکثر مردم متحیر و ساکت نشسته بودند، شعاردهندگان سعی داشتند نظم جلسه را بر هم بزنند، در این بین افرادی از میان جماعت به مردم اشاره می‌کردند بلند شوید و به سمت تریبون حرکت کنید!!

  در این وضعیت، شدت پرتاب مهر و خطر پیشروی آشوبگران به حدی بود که فرماندهی محترم سپاه علی ابن ابیطالب (ع) اصرار می‌کردند که جناب آقای دکتر لاریجانی از پشت تریبون پایین بیاید، که پس از اخذ نظر محافظین و در حالی که چند نفر بر اثر اصابت مهر مجروح شده بودند ایشان سخنرانی خود را قطع می‌کنند. لازم به توضیح است که همزمان با حرکت مذکور و هماهنگی یکی از محرکین با تلفن همراه، بخری خانم‌ها نیز در طبقه فوقانی با آقایان همراه شده و آنان را در دادن شعار بر علیه دکتر لاریجانی همراه می‌کنند.(اسناد و مدارک آن موجود است)

  د: تجزیه و تحلیل غائله
  شایان ذکر است که هیئت در خصوص غائله، گزارشی چند صد صفحه‌ای را تهیه کرده، خدمت مقام معظم رهبری و برخی مسئولین نظام ارسال داشته و گزارش کم‌حجم‌تری نیز خدمت نمایندگان عزیز تقدیم نموده و با رعایت مجموع جهات و رعایت مصالح نظام، گزارش مختصر چند صفحه‌ای نیز از تریبون مجلس شورای اسلامی با هدف اصلاح و دوری گزیدن از این نوع برخوردهای دون شان نظام جمهوری اسلامی تقدیم می‌نماید:

  داده‌های اطلاعات ناجا، مسئولین قضایی استان و پاره‌ای از اعضای شورای تامین استان قم و جلسات مستمر با ریاست محترم قوه قضائیه، ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، معاون اول محترم قوه قضائیه، دادستان محترم کل کشور، وزیر محترم اطلاعات، امام جمعه محترم قم، استاندار محترم قم، مدیر کل محترم اطلاعات استان قم، دادستان محترم ویژه روحانیت استان قم، فرماندهی محترم سپاه علی ابن ابیطالب (ع)، مدیر کل محترم صدا و سیمای استان قم، فرماندهی محترم نیروی انتظامی استان قم، دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان قم، مراجع عالیقدر و تعدادی از اعضای جامعه مدرسین و شخصیت‌های دینی و شاهدان صحنه و بررسی اسناد و مدارک، استماع اظهارات شاهدان صحنه و بکارگیری تکنیک‌های فنی و جمع‌آوری اطلاعات حاکی است که وقوع غائله همراه با سازماندهی بوده و در سطوح تولید ادبیات خشونت و ایجاد انگیزش و در سطح عملیاتی دارای مقصرانی بوده است که چکیده اطلاعات ذیلاً بیان می‌‌گردد:

  ۱- کشف طرحی برای ایجاد التهاب در مراسم توسط اداره کل اطلاعات استان قم و اعلام آن به استانداری قم در مورخ ۱۳۹۱/۱۱/۲۱ (مکتوب، سند آن موجود است)

  ۲- اعلام ملتهب بودن محیط شهرستان قم توسط اطلاعات نیروی انتظامی استان قم به استانداری قم.

  ۳- اعلام برآورد اطلاعاتی غائله ۲۲ بهمن شهرستان قم توسط اطلاعات سپاه علی‌ ابن ابیطالب (ع) به شورای تامین استان قم مبنی بر اینکه "برخی از طلاب و دانشجویان یارگیری کرده‌اند و جلسه‌ای که دیروز داشتند این بود که یک تعداد، حدود هفتاد درصد نظرشان این بود که بروند تهران و سی درصد نظرشان این بود که در قم موضع‌گیری نسبت به وقایع داشته باشند" احتمال دارد این افراد مراسم قم را به هم بریزند (اظهارات یکی از مسئولان امنیتی قم در جلسه کمیسیون فوق‌العاده امنیت استان قم در مورخ ۱۳۹۱/۱۱/۲۱).

  ۴- اظهارات یکی از فعالان سیاسی اجتماعی قم که در مورخ ۱۳۹۱/۱۱/۲۰ در دفتر ستاد نماز جمعه شهرستان قم در حضور آیت‌الله حسینی بوشهری و سایر مسئولین اعلام می‌نماید که "اگر در روز ۲۲ بهمن‌ آقای دکتر لاریجانی جهت سخنرانی به قم بیاید ما مراسم او را بهم خواهیم زد." این نکته را آیت‌الله حسینی بوشهری در ملاقات هیئت فرمودند و تایید کردند.

  ۵- طراحی و چیدن افراد خاص در شبستان حرم مطهر حضرت معصومه (س) که حتی در راهپیمایی شرکت نکرده بودند و قبل از رسیدن راهپیمایی کنندگان در درب شماره ۸ قبلا به شبستان رفته و به طور سازمان یافته در چند گوشه شبستان مستقر شده بودند.

  ۶- انتخاب محل سخنرانی در شبستان؛ در حالی که همه ساله این سخنرانی در فضای باز صورت می‌گرفت و با انتخاب این فضای بسته، امکان پرتاب اشیاء و بزرگنمایی شعار مخالفین امکان پذیر می‌شد.

  ۷- تولید ادبیات و هیجان خشونت توسط سخنرانان مسجد اهل البیت (ع) در دهه فجر که تماماً فضا را برای اقدام علیه دکتر لاریجانی فراهم کرده بود.(متن صوت و تصویر و کدگذاری جملات سخنرانی‌های مذکورموجود است.)

  ۸- اقدام یکی از مسئولان استان که در صحن شبستان حرم مطهر حضور داشته‌اند قبل از شروع سخنرانی،مبنی بر جابجایی برخی مسئولان استان از مقابل تریبون! ایشان در اظهارات مشابه، به این عزیزان اعلام می‌نماید اینجا ننشینید چون احتمال آن می‌رود که کفش و یا جسم دیگری به شما اصابت کند!

  ۹- اقدامات برخی افراد حلقه پرتو:

  روز قبل از راهپیمایی ۲۲ بهمن ۱۳۹۱ یکی از افراد حلقه پرتو، فرد دیگر معلومی را احضار می‌نماید و از ایشان می‌خواهد نیروهای خود را برای نقش‌آفرینی در شبستان حرم مطهر حضرت معصومه (س) فراخواند و همچنین خطاط و امکانات لازم را برای شب ۲۱/۱۱/۹۱ در محل دفتر هفته‌نامه مذکور آماده نماید.(مستندات آن در پرونده قضایی وی موجود است.)

  متون و شعارهای مدنظر توسط افرادی از حلقه پرتو ارائه شده و توسط خطاط مورد نظر به صورت دست نوشته آماده و تحویل وی می‌شود که برابر اعتراضات نامبرده، به ایشان ماموریت داده می‌شود که شما به عنوان فرمانده میدان مسئولیت دارید نیروهای خود را جمع‌آوری کرده و با در دست گرفتن دست نوشته‌ها در محل سخنرانی دکتر لاریجانی اعتراض خود را به ایشان نشان دهید.

  ۱۰- حضور یکی از طلاب فعال حلقه پرتو در صف اول اعتراضات به عنوان عامل تحریک.(اسناد و فیلم آن موجود است)

  ۱۱- وجود هماهنگی فی‌مابین بخش خواهران و برادران که شاهدان عینی اظهار می‌دارند که شخصی که در مجاورت آنان قرار داشته توسط تلفن همراه از قسمت انتهای سالن به بخش خواهران تماس گرفته و می‌گفت: «ما شروع کردیم شما چرا شروع نمی‌کنید؟!»

  ۱۲- اعترافات یکی از عوامل اصلی صحنه مبنی بر اینکه نامبرده در مراجعه به بهداری سپاه علی ابن ابیطالب(ع) به یک پزشک بهداری اعلام می‌نماید یکی از مسئولن قم به ایشان قبل از مراسم گفته که شما مسئول پرتاب کفش هستید! من گفتم کفش ۵۰ هزار تومان می‌ارزد ولی مهر پرتاب کردم!

  ۱۳- یک مربی طرح بصیرت در یکی از مراکز آموزشی: در مورخ ۹۲/۱۱/۲۳ مشغول تدریس مباحث مهدویت بودم که بچه‌های کلاس گفتند ما فتیله آقای لاریجانی را پایین کشیدیم.

  ۱۴ تجزیه و تحلیل ۳۵ هزار پیام کوتاه ارسالی در قم فی‌مابین ساعت‌های ۱۴-۱۲ مورخ ۹۱/۱۱/۲۳ که اسناد آن موجود است.

  ۱۴/۱ - ارسال پیامک گروهی توسط یکی از مسئولین معلوم به هسته‌های عمل کننده با این مضمون تقدیر و تشکر از اقدام شایسته آنان.

  ۱۴/۲ - ارتباط شخص مذکور با یک مقام مافوق و ارائه گزارش خود در طول برگزاری مراسم

  ۱۴/۳ - دریافت پیامک تقدیر و تشکر از شخص مذکور توسط افراد عملیات کننده غائله.

  ۱۴/۴ - ارسال بیشترین پیامک به لحاظ فراوانی توسط یکی از واحدهای عمل کننده با محتوای: تقدیر وتشکر از اقدام در شبستان صحن مطهر حضرت معصومه(س)

  ۱۴/۵ - ارسال ۲۸ پیامک توسط یکی دیگر از واحدهای عمل‌کننده به مضمون "آفرین بر شما و یارانتان که چه عاشقانه به رهبرتان لبیک گفتید!"

  ۱۴/۶ - پیامک گروهی و انفرادی توسط یکی دیگر از عوامل غائله به واحدهای عمل کننده با مضمون "خدا قوت برادر، امروز ترکاندید. از زحمات شما برادران بزرگوار متشکریم اجرکم عندالله..."
  و: خطا و تقصیرات دستگاه‌های مسئول در استان قم

  همانطور که ذکر شد در گزارش مفصل هیئت، به جزئیات قصورها و تقصیرهای نهادهای مسئول پرداخته شده است. و در اینجا به چند نکته با هدف رعایت مصالح کشور پرداخته می‌شود:

  الف: سهم استانداری به عنوان رئیس شورای تامین استان قم و عوامل ذیربط

  ۱- بی‌توجهی به گزارشات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اداره کل اطلاعات استان قم در خصوص امکان بروز آشوب.

  ۲- عدم تشکیل به موقع شورای تامین استان قم به منظور کنترل آشوب سازماندهی شده.

  ۳- عدم انعکاس واقعیت‌های صحنه قبل از ۲۲ بهمن ۱۳۹۱ به مسئولین ذیربط شامل وزارت کشور، شورای عالی امنیت ملی و شورای امنیت کشور.

  ۴- اطلاع ندادن موضوع به جناب آقای دکتر لاریجانی. علیرغم آنچه گفته شده، ما از ایشان استعلام کردیم و ایشان قاطع فرمودند هیچ کس به من چنین اطلاعی نداده است.

  ۵- عدم تسلط بر اوضاع عمومی سخنرانی‌های در مساجد شهر به طوری که هر سخنران آزاد است هرگونه صحبتی را در مجالس عمومی اعلام نماید و هیچ یک از نهادهای نظارتی و امنیتی در این زمینه تذکری نداده‌اند.

  ب: سهم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان قم

  ۱- عدم ارائه اطلاعات لازم در خصوص احتمال اعزام ۷۰ درصد به تهران و ۳۰ درصد در قم به هیات تحقیق مجلس شورای اسلامی.

  ۲- عدم کنترل رفتار بعضی مدیران مقصر

  ۳- ضعف در حلقه ۲ حفاظتی که باعث شکسته شدن این حلقه و هجوم افراد عملیاتی و آشوبگر به سمت تریبون گریده است.

  ۴- عدم انتقال برآورد اطلاعاتی تهیه شده در قبل از مراسم به فرماندهان رده بالای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به منظور جلوگیری از بروز حادثه.

  ج: سهم اداره کل اطلاعات استان قم
  ۱- فقدان پیش‌بینی لازم جهت شناخت اغتشاشگران قبل از وقوع حادثه و عدم انگیزه اولیه در پیگیری موضوع.

  ۲- فقدان انگیزه لازم جهت برخورد با افراد ذیربط در غائله اخیر

  د: سهم فرماندهی انتظامی استان قم

  ۱- عدم توانایی در پیش‌بینی آشوب قبل از وقوع آن.

  ۲- عدم تسلط در شناسایی سه نفری که در حلقه سوم در مقابل درب شماره ۸ ایستاده بودند و مردم را به سمت درب آستانه راهنمایی می‌کردند.

  ۳- شناسایی نکردن عوامل انحرافی که با در دست داشتن عکس‌های آقای دکتر احمدی‌نژاد و تابلوهای بهار در مسیر حرکت دکتر لاریجانی به ایشان تعدی کردند.

  در پایان کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی اذعان می‌دارد: با عنایت به تاکید مقام معظم رهبری بر اینکه "من با اقدامی که در قم صورت گرفت مخالفم من با اقدامی که در حرم امام صورت گرفت مخالفم. بارها به مسئولین جهت جلوگیری از این وقایع تذکر داده ام ..." و تاکید مراجع عظام مبنی بر پیشگری از از تکرار اقدامات خودسرانه‌ و برخورد قانونی با عوامل و مسببین غائله ۲۲ بهمن ۱۳۹۱، ضرورت دارد تا مسئولان امنیتی، انتظامی، نظامی و قضائی برنامه‌ریزی جامع و اقدامات لازم را در دستور کار خود قرار دهند. • نظرات() 
 • کدخدایی: رای هاشمی در شورا بیشتر از مشایی بود

  مشرق در گفت و گویی با عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان نوشت:
   
  *{درپاسخ به اینکه قبل از تأیید صلاحیت دکتر روحانی با او دیداری داشتید؟} فکر می کنم دوشنبه بود که ما این قرار را داشتیم، در واقع همان روز آقایان درصدد بودند که برخی از آقایان فقها با جناب آقای هاشمی رفسنجانی ملاقاتی داشته باشند و نشد و آقایان تشریف برده بودند قم و صحبت این شد که چه کار کنیم که پیشنهاد شد افرادی مثل آقای لاریجانی -رئیس مجلس- و خود آقای روحانی با آقای هاشمی صحبت کنند؛ با آقای لاریجانی تلفنی مسئله را مطرح کردیم و ایشان گفتند که فردا من انجام می‌دهم. بنده با آقای روحانی تلفنی تماس گرفتم، ایشان سؤال کردند که دود سفیدی بلند شده است از شورای نگهبان و من گفتم که سفید و سیاه است و تشریف بیاورید این جا تا با هم یک گفت و گویی داشته باشیم. تشریف آوردند و هر دو مطلب را گفتیم، اول این که به هر حال اعضای محترم شورای نگهبان، اعتماد لازم را به آقای روحانی داشته اند و نظر مثبت اعلام کرده اند و خبر دوم هم قضیه جناب آقای هاشمی بود که گفتم آقایان نظرشان این است که اگر شما زحمت بکشید با جناب آقای هاشمی صحبت کنید و این خبر را اطلاع دهید، تا اگر ایشان مایل بودند انصراف بدهند که بعدا از شورای نگهبان گلایه نکنند. آقای روحانی گفتند که بهتر است با بقیه آقایان صحبت کنید، شاید کسانی که رأی نداده‌اند در رأی خود تجدید نظر کنند و بتوانیم ترمیم کنیم، من گفتم فاصله نسبتاً زیاد است و بعید می دانم که دیگر امکان تجدید نظری در این قضیه باشد و آقایان هم درخواستشان این است که شما این زحمت را بکشید.
   
  * آقای لاریجانی به آقای هاشمی گفته بودند و آقای هاشمی هم در جواب به آقای لاریجانی اعلام کرده بودند که من انصراف نمی‌دهم و هر تصمیمی که شورای نگهبان بگیرد همان را قبول دارم. در تماس تلفنی که با آقای روحانی هم داشتم، ایشان هم نتیجه دیدار خود با آقای هاشمی را همین‌گونه توصیف کردند.
   
  *درباره آقای مشایی قبلاً برخی از اعضای شورای نگهبان در تریبون‌های مختلف نظرشان را اعلام کرده بودند و مشخص بود نتیجه چیست.یک بار آقای احمدی‌نژاد آمدند بعد از نظر شورای نگهبان، با دبیر محترم شورا جلسه‌ای داشتند که خب نتیجه‌ای حاصل نشد و رأی شورا هم تغییری نکرد.
   
  *در ارتباط با صلاحیت آقای هاشمی بحث های مختلفی مطرح بود ما گفتیم که خب بالاترین مقام م • نظرات() 

 • تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۱۴
   کیهان در سرمقاله روز دوشنبه خود نوشت:«نامزد معرفی شده برای وزارت «صنعت، معدن و تجارت» صاحب یک شرکت تجاری بزرگ در حوزه نفت با درآمد و ثروت نجومی است.»
   
  این روزنامه در توضیحی در شماره روز سه شنبه در باره مهندس نعمت زاده نوشت:
   
  «در دو سطر پایانی یادداشت دیروز کیهان- انتظار آن بود که...- اشتباهاً به گزینه رئیس‌جمهور برای وزارت «صنعت، معدن و تجارت» اشاره شده بود و حال آن که سخن درباره ضرورت دور بودن اعضای کابینه از فعالیت‌های اقتصادی و توقف این فعالیت‌ها به هنگام ورود در کابینه بود که این بخش برای کوتاه شدن یادداشت حذف شده و 2 سطر مورد اشاره به طور ناقص باقی مانده بود. لذا ضمن توضیح این نکته، چنانچه حقی از گزینه محترم وزارت مزبور ضایع شده باشد از ایشان عمیقاً پوزش می‌خواهیم و بار دیگر تاکید می‌کنیم که منظور ما، اجتناب همه اعضای کابینه از فعالیت‌های تجاری و اقتصادی بوده است. بی‌آن که به شخص خاصی نظر داشته باشیم. ضمن آنکه بدون اظهار نظردرباره شرایط نامزد وزارت مربوطه، شخصیت ایشان را قابل احترام می‌دانیم.»
  کیهان مجوز خبرگزاری گرفت
  تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۵۴
  حسینی با اشاره به اقدامات انجام شده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت دهم گفت: وزارت فرهنگ دامنه کار وسیعی دارد که یکی از آن زمینه‌ها مطبوعات است که سعی شد تنها در نظارت و حمایت از رسانه‌ها خلاصه نشود و با فرهنگ‌سازی اقدامات جدیدی انجام شد مانند افتتاح سرای روزنامه‌نگاران و بزگزاری نهمین دوره جشنواره فصلی که همزمان با افتتاح موزه مطبوعات برگزار شد.
   
  به گزارش فارس وی ادامه داد: همچنین برگزاری جشنواره نشریات تخصصی، نشریات دانشگاهی و خانوادگی و برگزاری همایش‌‌های متعدد از جمله همایش منادیان حماسه از اقدامات انجام شده در دولت دهم است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در دولت دهم 2 هزار و 135 نشریه مجوز دریافت کرده‌اند و هم‌اکنون استانی وجود ندارد که مجوز روزنامه نداشته باشد و تاکنون 24 خبرگزاری نیز مجوز دریافت کرده‌‌‌اند. وی تصریح کرد: به عنوان مثال امروز خبرگزاری دانشجو و خبرگزاری کیهان نیز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز گرفتند. بنابراین نگاه انسدادی در دولت دهم وجود نداشته است و توسعه کمی و کیفی رسانه‌ها مدنظر بوده است. • نظرات() 
 • نامه ای از یك همولایتی خطبه سرائی به انایوردم خطبه سرا


  نوشته شده توسط :س قارانقوش  9gjgofjxipo6atuudc.jpg

  روستای ارده تالش
  دوستان گرامی
  درود
  امیدوارم که همگی خوب و خوش و خرم باشید
  چندی پیش با وبلاگی بنام « خطبه سرا نگین تالش » اشناشدم. از نویسنده آن سپاسگزارم.
  من هم مدت زیادی بود که دوست داشتم، اطلاعات خودم در باره خظبه سرا را به روی کاغذ بیاورم. خواندن این مطلب دوستمانو سبب شد تا من هم چند کلمه ای در باره دیار و زادگاه خودم که ریشه در آنجا دارم، بنویسم.
  البته چند سال است که نتوانسته ام پایم را به این دیار بگذارم. بنا بر این اطلاعات من متعلق به دوران گذشته و ناقص است و دسترسی به منابع و نوشته دیگران در باره تاریخ و وضعیت خطبه سرا ندارم. 
  اگر ایرادی بر نوشته من می بینید، به بزرگواری خود مرا ببخشید و برایم بنویسید تا نوشته خودم را اصلاح کنم.
  در این نوشته، تنها به نام رروستاهای خطبه سرا و موقعیت آن ها پرداخته ام. بقیه موضوعات را به زودی برایتان خواهم فرستاد.
  اگر دوست ندارید از من ایمیلی دریافت کنید، لطفا بفرمایید تا نام شما را از این لیست پاک کنم.
  با سپاس از یکایک شما و به امید دیدار در خطبه سرا  خطبه سرا، سرای دلدادگان و عاشقان زیستگاه


  این دهستان زیبا با تاریخ دیرینه خود، از چندین ده تشکیل شده است که عبارتند از:


  • آنبوه، بنون و تنبی، این دهات کوهستانی هستند و کاملاً در دل جنگل قرار دارند. متأسفانه جنگل های این منطقه از بین رفته است. درختان را قطع کرده و آن‌ها را برای گذران زندگی خود به صورت پارو به شهر و روستاهای اردبیل و یا به طور قاچاقی به شکل الوار، برای خانه سازی در شهر تالش و نقاط دور دست می فروشند. در این منطقه کوهستانی گندم و ذرت می کارند. مردم این سه روستا، مانند دیگر مردمان کوه نشین نواحی دیگر خطبه سرا و سراسر تالش، ساکنین و مالکین اصلی تالش هستند که از پهلوی باستان می‌باشند و از کردستان باستان به این نواحی آمده اند. زبان و مذهب آنان با زبان و مذهب مردم نواحی جلگه ای فرق دارد. این اهالی سنی مذهب و تالشی زبان هستند. تا چندی پیش هیچ راه اتومبیل رو به این منطقه وجود نداشت. از همه امکانات دولتی و سرویس های همگانی، محروم بودند.


  • اشیک اغاسی که گویا مردم این ده، از شیراز به این ناحیه در زمان نادر شاه تبعید شده اند. اشیک اقاسی در دربار ترکان افشار و صفویان به معنای وزیر امور خارجه بوده است. همیشه مهمترین روستای خطبه سرا، این ده بوده است. از لحاظ سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، نقش اول و دست بالا را داشته است. رودخانه بزرگ و حیاتی خطبه سرا از میان اشیک اقاسی می گذرد. بیشتر خان ها و بیگ های خطبه سرا که با هم در رقابت قدرت هم بوده اند، در این روستا می نشستند. اشیک آقاسی به معنای مرکز و مقر فرماندهی کل خطبه سرا بود و بیشتر مردم روستاهای دیگر برای آنان به عنوان رعیت و چوپان، کشاورزی و دامداری می‌کردند که در سال ۱۳۴۱، با انقلاب اصلاحات ارضی، به فرمانروایی آنان پایان داده شد. شخصیت‌های سرشناس و تاریخی خطبه سرا، ساکن اشیک آقاسی بودند که تعدادی از آن‌ها را می‌توان در اینجا نام برد: حاج مقصود ارجمندی و همسرش خوشقدم خاله، طاهر بیک مهروی و قیزلار خانم و یوسف بیک عبادی و بلقیس خانم ( خواهرزاده حاج یونس خان آقاجانی) (پدربزرگ و مادر بزرگ مادری حاج طهماسب روستا)، حوسنی خانم ( مادر بزرگ مرحوم حاج غلام روستا)، سعید بیگ ارجمندی و صدیقه خانم، حاج شفیع بنانی و حدیقه خانم  ؛  مهر علی فرزانه و حاجیه شمسی خانم که همه این افراد با هم نسبت و فامیلی داشتند و میرزا عباداله یکی از اجداد بیشتر افراد ساکن بخشی از اشیک آغاسی است که دروازه گفته می‌شود و گویا دروازه ای برای ور،د به این محل در ورودی ده و پس از گورستان وجود داشته است که از بین رفته است و آثار آن، هنوز پا بر جاست. حاج نعمت بیگ پورمهر و ...، حاج غلام رضا مهری و ربابه خانم، حاج حسین مهری و رقیه ستاری، مهری نژادها، … حاجی علیجان آقاجانی و هفت پسرش ( هر پسر حاجی علی جان، در یک روستای خطبه سرا سکونت داشتند تا در زمان خان خانی، کل خطبه سرا را بتوانند کنترل کنند. عسگر خان و حیدر خان در خواجه کری، اکبر خان بوراسرا، ...) ، حاجی فیضی بیگ، اسحاق مافی و ربابه خانم (کدخدای خطبه سرا)

   دبستان رضوان از منزل آقای اسداله حبیبی در ترک محله به ابتدای اشیک آقاسی منتقل می شود. پدر آقای مجید آقا ارجمندی خانه بزرگ خود را به مدرسه اهدا می کند. من در این دبستان به مدت ۶ سال درس خوانده ام. این مدرسه شامل شاگردانی از دورترین نقاط مانند کشلیک، خلج لر و سوست ( محمد حنیف رستمی فرزند بابا رستمی، کشاورز و خرده پا، بعدها وارد دانشکده افسری تهران شد و مدارج عالی نظامی را طی کرد ) گرفته تا روستاهای دور دست و صعب العبور گوهستانی ( مانند بچه‌های اوستا خیراله آتش برگ از کلبه ) و دیگر روستاهای خطبه سرا می شد.

   محل و موقعیت جغرافیایی دبستان نسبت به تمام روستاهای خطبه سرا، مرکزیت داشت. دختر خانمی که بچه تهران و بهایی بود، در اوخر دهه ۲۰ در این دبستان آموزگار بود که در خانه پدر و مادر بزرگ مادری دوست من سکونت داشت و سر انجام با دایی دوست من که شاگرد او بود و چند سال تفاوت سنی داشتند، با هم ازدواج کردند. این به خوبی نشان می‌دهد که در بین مردم، داشتن عقاید گوناگون شیعه و سنی و بهایی یا یهودی، هیچ مشکلی نداشت و بعد ها، به این اختلافات دینی دامن زده شد و کینه‌ورزی ها آفریده شد.


  • باباسو در گذشته محله کوچکی از کشاور بود و در کوه پایه قرار دارد. مردم این محل در گذشته، فقط به دامداری می پرداختند. به خاطر دوری راه به دبستان، بچه‌های آنجا بی‌سواد بودند، اما اکنون تقریباً همه کودکان به مدرسه می‌روند و توان خواندن و نوشتن را دارند. خانواده مشهدی قادر پناه و سلیمی خاله، مشهدی اسماعیل شبرنگ، مشهدی ابوذر و کبری خاله ( قودی و یدی ) و اوستا خیراله آتش برگ نسل های پیشین بابا سو بودند. به تازگی چوپانان کوه نشین خطبه سرا، به نواحی پایین کوچ کرده‌اند که بابا سو از آن جمله است. امروزه بابا سو برای خودش یک ده کامل و مستقل با تمام امکانات امروزی و مستقل از کشاور است.


  • برزبیل، بی زر، کندی، عبادهونی، توج (تاج)دره، میسه چولی ( چاله مس)، کومیریک(گمرک، بین گیلان و آذربایجان)، آنا بلاغی، باقرو، آهار بهار، این نواحی ییلاق خطبه سرا هستند که چوپانان، گاو ، گوسفند و اسب و قاطر خود و یا خان ها را برای چرا از اوایل بهار تا اواخر تابستان به آن دیار می بردند. در تابستان ها، خود خان ها و کسانی که امکانات مالی داشتند، برای فرار از گرما، رطوبت و پشه های روستاهای جلگه ای، با خانواده‌های خود به این ییلاق ها کوچ می‌کردند و در پایان شهریور ماه به خانه‌های خود باز می گشتند. این مسافرت ها با اسب و قاطر و به دشواری صورت می‌گرفت و به مدت یک روز رفت و یک روز برگشت، انجام می گرفت. اکنون به تمام این نقاط راه ماشین رو وجود دارد، با اینکه برای مردم، رفتن به کوهستان آسانتر شده استو اما زندگی ماشینی، طبیعت را در خطر جدی قرار داده است.


  • بوراسرا که منطقه ساحلی و ماهیگیری و کشاورزی است. در گذشته‌ای نه چندان دور، این ده از لحاظ فرهنگی با روستای همسایه خود، کشاور، به هم وابسته بودند. اما امروزه بوراسرا، استقلال کامل خود را به عنوان یک دهکده دارد. در گوشه ای از بوراسرا، در ساحل دنج و دور افتاده ای، ایلی بنام «خلج لر» زندگی می‌کردند که مهاجر بودند. می‌گفتند که از جنوب ایران به این منطقه به طور موقت آمده اند. اما خلج ها در بوراسرا ماندگار شدند. گرایش مذهبی در بین آنان خیلی کم بود و افراد آزاده و آگاهی بودند. آقایان عظیم بهرام پور و … اکرامی، از سران خلج ها بودند. گذشته این افراد را می‌توان با حاشیه نشین های شهرهای امروزی مقایسه کرد. آنان کشاورزی نمی‌کردند و به صیادی می پرداختند. از تولید کنندگان خاویار ایران بودند. از کربلایی فیضی و همسرش مشهدی لیلی، مشهدی یوسف فرضیائی، حاج عزت فرضی، مشهدی کامران و اکبر خان آقاجانی به عنوان قدیمی ترین افراد بوراسرا می‌توان نام برد. در مراسم تعزیه خوانی عاشورا در مسجد مشترک کشاور و بوراسرا، کربلا فیضی، پسرش مشهدی علی یگانه، عظیم بهرام پور و صابر که همگی از بوراسرا می باشند، به ترتیب در نقش‌های امام حسین، شمر، این زیاد و حرمله بازی می‌کردند و آقای رضا نیازمند، کارگردان برنامه بود و  نعش امام حسین را درست می کرد.


  • ترک محله، همانطوری که از نامش پیداست، محله ای است که آذربایجانی ها و مهاجرین در آن سکنه دارند. این ده در ساحل دریاست و مردم آن به ماهیگیری و کشاورزی و باغداری روزگار می‌گذرانند. اولین دبستان خطبه سرا در سال ۱۳۰۲، به نام دبستان دولتی رضوان خطبه سرا یا دبستان پردیس خطبه سرا در این روستا تاسیس شده است. آقای اسداله حبیبی، فرد خوشنام و کدخدای کل خطبه سرا، بخشی از خانه خود را به دبستان اهدا نموده بود. در آن تاریخ، دختران و پسران در کلاس‌ها در کنار هم می نشستند. خانم کوکب حبیبی و خانم پوراندخت فرزانه از اولین شاگردان دختر دبستان خطبه سرا بوده اند. آقای محمد مامقانی که سال‌ها تنها حکیم و صاحب داروخانه کل خطبه سرا بود، در این روستا زندگی می کرد. آقای دکتر منوچهر مامقانی، استاد فعلی دانشگاه گیلان که اولین خطبه سرایی است که مدرک دکترا دارد، فرزند آقای محمد مامقانی است. تمام دختران خانواده محمد مامقانی و کوکب حبیبی دارای تحصیلات و دیپلم هستند. از افراد تاریخی ترک محله آقایان شامار بیگ، حسن و عزیز یحیایی و عصمت اله حبیبی ( کدخدای محل) را می‌توان نام برد. آقای قدرت اله صدرایی که در آخرین دوران زمان شاه، رئیس سازمان سپاهی دانش کل ایران بود، فرزند شامار بیگ می باشد.


  • توربه شاه میلرزان، دورترین روستای خطبه سرا در دل کوهستان جنگلی است. زیارتگاهی به همین نام در این روستا قرار دارد که خطبه سرایی های زیادی را به آنجا می کشاند. در گذشته راه ماشین رو نبود و مردم با اسب و قاطر به آنجا می‌رفتند و در آنجا نظری می گذاشتند و گوسفند قربانی می کردند. معمولاً نذری متعلق به کسی بود که زایران در خانه او اصراق می کرد. خدامین این زیارتگاه، در فصل پاییز و زمستان به روستاهای پایین آمده و برنج به عنوان نظری جمع می کردند. به دلیل راه مالرو، رفتن به شاه میلرزان سخت بود و مسافرین حتماً باید حداقل یک شب در این روستای محروم از امکانات می ماندند. امروزه راه اتومبیل به این روستای زیبا وجود دارد.


  • چوبان محله، که زمانی وابسته به ترک محله بود، اکنون خودش، ده بزرگ و آبادی است. این ده در ساحل دریا و در بین رودخانه، کشلیک و جاده آستارا ـ تالش یا اردبیل به تهران قرار دارد و لوله گاز سراسری از آنجا نیز می گذرد. ساحل بسیار زیبایی دارد. به دلیل بودن یک شعبه شیلات ایران در این محل، چوپان محله، اولین ده خطبه سرا است که راه ماشین رو داشت و هر روز کامیون یخچال دار شیلات انزلی، برای جمع آوری خاویار و ماهی و آوردن آذوقه و مایحتاج ماهیگیران و پره کش های شیلات، هر روز به آنجا می آمد. چوبان محله، همان طوری که از نامش پیداست، منطقه ای است که چوپان ها در آنجا زندگی می کردند.

   یعنی یک جای جنگلی بود. به آنجا قره میشه یا سیاه بیشه گفته می شد. اما متأسفانه در زمانی که جاده آستارا ـ رشت ساخته می شد، مهندس راه با خان محل و صاحب جنگل انبوه و پرپشت کالو که حتی امروز خیلی زیباست، اختلاف پیدا می‌کند و تصمیم می‌گیرد به جای ادامه راه از ساحل و یا از میان شالیزار ها، راه را به یکباره از بالای کوه و از میان سیاه بیشه گردنه کالو ببرد. با این کار، این آقای مهندس، بد ترین ضربه را به یکی از زیبا ترین طبیعت خطبه سرا زده است. بدین ترتیب، بعد ها به مرور، افرادی جنگل تراشی کرده و همه درختان را از بین برده و آنجا را به برنجزار و یا باغ‌های توتون و سیفی جات تبدیل کردند، امروز دیگر هیچ اثری از آن جنگل های تاریخی در این ده بر جای نمانده است. از افراد شناخته شده این ده، می‌توان برادران نجفی و عمویی ها را نام برد که با هم فامیل هستند و پدرانشان بنام کریم از دومدومه (کرگن؟؟؟) از دهات اردبیل به آنجا آمده اند. خانواده‌های برادران نجفی، از لحاظ اقتصادی، اد افراد موفق خطبه سرا بشمار می روند.


  • خواجه کری، در کنار ساحل دریا قرار دارد و گرداگرد آن کشتزارهای برنجزار است. بخشی از مردم این ده هم، ماهیگیر هستند و در شیلات کار می کنند. لوله گاز ایران و روسیه کنونی از بوراسرا، خواجه کری، ترک محله و دیگر نواحی کرانه دریای خزر در این منطقه می گذرد. آقای ذوالفقار نوروزی از قدیمی ترین آموزگاران خطبه سرا و آقای یگانه دونده معروف گیلان به این ده تعلق دارند.


  • کشاور در سمت جنگلی و کوهستانی جاده آستارا ـ تالش قرار دارد. شغل اصلی بیشتر ساکنان آن، کشاورزی، باغداری، دامداری و زنبورداری است.


  • کشلیک، این روستا، امروز به خطبه سرا تعلق ندارد و استقلال خود را دارد. کشلیک در گذشته یک ده دورافتاده ای از دهستان خطبه سرا بود. نسل اولیه ساکنان کشلی، از عنبران، نزدیک اردبیل و نمین به این دیار آمده اند. آنان در ابتدای ورود خود به خطبه سرا، تنور، دیگ سفالی درست می‌کردند و با حمل آن‌ها بر پشت خرهای خود، در دهات دیگر خطبه سرا، آن‌ها را به فروش رسانده و در ازای آن از خریداران، برنج یا پول می گرفتند. بدین ترتنیب، با معامله پایاپا با دیگر روستائیان، امرار معاش می کردند. در دوران تحصیل من، دو نفر از کشلیک تا اشیک آقاسی برای درس خواندن می‌آمدند که یکی از آنان آقای برات پورجدی، تحصیلات خود را به پایان رساند. امروزه، کشلیک یک شهرک صنعتی و پیشرفته است. در این روستا، جنگل های خوب از بین برده شده و به باغ‌های توتون و تنباکو و سیفی جات تبدیل شده است.


  • لیسارا، در حاشیه اشیک آقاسی قرار دارد و مردم آنجا، همگی کشاورز بودند و در زمین‌های مالکان اشیک آقاسی کار می کردند. لیسارا در بین رودخانه خطبه سرا و کوهستان جنگلی و جاده سراسری فرار دارد.


  • هله دیمه، دهی است در بین کشاور و اشیک آغاسی و در بالای جاده اصلی و مردم آن کشاورز هستند. مردم این ده، مانند کشاور و بوراسرا، از بومی ترین و اصیل‌ترین مردم خطبه سرا هستند. در سال‌های اخیر این ده افزایش جمعیت یافته و تراکم جمعیتی بیشتر شده است. هله دیمه یک دید و منظره خوب رو به دریای خزر دارد.


  سر فصل مطالب دیگر که باید نوشته شود:


  • تاریخ سیاسی و اجتماعی

  • وضعیت زنان

  • چوپانان، تالش های اصیل

  • خان خانی و ۲۸ مرداد سال ۳۲ و آقاجانی ها

  • اولین کسی که سوار هواپیما شد، حاج حسین مهری

  • اولین دانشجوهای خطبه سرا

  • اولین افسران

  • اولین دانشجویان اعزامی

  • نداشتن پاسگاه ژاندارمری

  • عظیم تربه سی: خواب نما شدن عظیم کاغذی پسر حاج خداورن بیگ

  • آمدن روس ها در جنگ جهانی دوم

  • دبستان دولتی پردیس خطبه سرا ۱۳۰۲ در منزل شخصی اسداله حبیبی و اولین شاگردهای آن

  • دختر و پسر

  • دبیرستان، درمانگاه، باشگاه ورزش و زمین فوتبال و استخر شنا و بیمارستان، بانک

  • وضع راه‌ها

  • تعداد جمعیت

  • میزان تحصیل کرده ها

  • ماشینی شدن کشاورزی

  • نانوایی ها و فروشگاه ها

  • میوه‌های خطبه سرا و صادرات آن‌ها

  • دامداری

  • تلفن، لوله کشی آب و برق و انترنت

  • قوم های قدیمی خطبه سرا

  • عروسی ها و مراسم نوروز، چهارشنبه سوری و ۱۳ بدر و خوردن برنج تازه و ختنه پسر ها، داستان خوانی و موزیسین های خطبه سرا

  • عاشیق ولی، قنبر تارزن

  • وضعیت کشاورزی، آب و خشکسالی

  • خرمن کوبی های سنتی و مدرن

  • خلج ها

  • شرارت ها و نامه نویسی ها

  • سیفی کاری: حیار، گوجه، هندوانه و خربزه

  • گیلاس قرمز و سیاه، آلبالو، گوجه، زردآلو، به های گوناگون، سیب، گلابی، گردو، انجیر، پرتقال، نارنج، لیمو، ترنج، کیوی، میوه‌های وحشی تمشک، ترش ازگیل، ازگیل، توت فرنگی، آنبوره برای دوشاب، انار شیرین و ترش و آب انار، رب انار، رب به و مربای به، مربای انجیر

  • غذاهای خطبه سرا:


  • گیاهان و درختان خطبه سرا:

  • ون، چنار، بید، موتال آقاجی، دمیر آقاجی، شوند، هل، بلاغ اوتی، کشکر، اولاس، کاکم آقاجی، توت، للکی، ویزیم

  • گل ها

  • حیوانات اهلی و وحشی خطبه سرا

  • پرندگان اهلی و شکاری

  • محصولات دامی: گوشت، شیر، پنیر، شور (کشک)، سوزمه، کره، آیران (دوغ)

  • عسل

  • انواع برنج ها

  • اصلاحات ارضی و تأثیر آن در زندگی مردم

  نظرات(4)  • نظرات() 
 • سخنی از امام علی(ع)  سخنی از امام علی(ع)
  آخرین وصایاى امام على(علیه السلام)


  آخرین وصایاى امام على(علیه السلام)كه مرحوم سید رضى در نهج البلاغه آورده است در ذیل می آید.
  به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران،این وصیت، گرچه خطاب به حسنین - علیهما السلام - است، ولى در حقیقت ‏براى تمام بشر تا پایان عالم است. این وصیت را عده‏ اى از محدثان و مورخانى كه قبل از مرحوم سید رضى و بعد از او می ‏زیسته‏ اند، با ذكر سند نقل كرده ‏اند.(1) البته اصل وصیت‏ بیشتر از آن است كه مرحوم سید رضى در نهج البلاغه آورده است. اینك قسمتى از آن را مى ‏آوریم:
  ادامه مطلب • نظرات() 
 • از رتبه های برتر کنکور چند نفر در مدارس دولتی درس خواندند؟


  نتایج اولیه کنکور سراسری امسال نیز اعلام شد و به مانند روال هر سال، نفرات برتر هر گروه آزمایشی نیز معرفی شدند.

  به گزارش فارس:امسال ۹۲۴ هزار نفر در کنکور سراسری به رقابت پرداختند که از فارغ التحصیلان مدارس مختلف آموزش و پرورش اعم از دولتی، غیردولتی، استعدادهای درخشان، نمونه دولتی، شاهد، هیئت امنایی و … حضور داشتند.

  همواره بحث های مختلفی مبنی بر این که برگزیدگان کنکور در کدام مدرسه درس خواندند و چقدر از کلاس های کنکور استفاده کردند، مطرح می شود.

  در همین راستا مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: «تمام رتبه های اول تا سوم کنکور رشته های تجربی و ریاضی فیزیک به مدارس دولتی اختصاص یافت و ۵ رتبه نیز مربوط به مدارس تیزهوشان و یک رتبه هم مربوط به مدارس شاهد است». • نظرات() 
 • سفر به زلال‌ترین دریاچه جهان+ تصاویر


  دریاچه بلو در جزیره ساوت نیوزیلند عنوان شفاف ترین دریاچه جهان را از آن خود کرده است.
  به گزارش ایسنا، شنا کردن در یکی از زیباترین مناظر طبیعی با آب بسیار زلال و شفاف امکانپذیر نیست، اما «کلاوس تیمان» عکاس طبیعت این شانس را پیدا کرد که با سفر به این نیوزیلند، از دریاچه بلو (Blue Lake) عکسبرداری کند.
  پس از اخذ مجوزهای لازم از سوی دولت و بومیان مائوری که این دریاچه را بعنوان یک مکان مقدس می دانند، سفر به دل زلا ل ترین آب جهان انجام شد.
  «تیمان» تأکید می کند: سفر به دریاچه بلو یک تجربه بصری فوق العاده بود و هرگز آبی تا این حد زلال و شفاف ندیده بودم!
  به گفته «رابرت مرریلس» از متخصصان هیدرولوژی موسسه ملی تحقیقات آب و اتمسفر نیوزیلند، دید در امتداد (آب) دریاچه حدود 80 متر است که آن را به روشن و شفاف ترین دریاچه جهان تبدیل کرده است؛ این دید مشابه شفافیت آب مقطر با درجه خلوص 100 درصدی و حذف تمامی ناخالصی ها است.
  آب دریاچه بلو از دریاچه یخی دیگری به نام دریاچه کنستانس (Constance Lake) سرچشمه می گیرد؛ هر دو دریاچه در نزدیکی کوه فرانکلین در پارک ملی دریاچه نلسون در منطقه تاسمان واقع شده اند و آب آنها از ذوب یخچال تأمین می شود.
  آب دریاچه کنستانس از طریق سنگها تصفیه و ناخالصی های آن گرفته می شود و سپس به دریاچه بلو می ریزد؛ این آب تنها 24 ساعت در دریاچه باقی مانده و پس از آن به رودخانه سرازیر می شود.
  رنگهای خیره کننده این دریاچه کاملا شبیه عکس به نظر می رسند و رنگهای روشن و شفاف منعکس شده از سطح دریاچه، از داخل آب نیز بوضوح قابل مشاهده است.
  این عکاس در قالب یک گروه غیرانتفاعی به نام Project Pressure قصد دارد مجموعه ای از تصاویر یخچال های طبیعی در مناطق مختلف جهان را تهیه کند؛ هدف از این برنامه عکسبرداری از یخچال های طبیعی بعنوان میراث بصری پیش از ناپدید شدن و بالا بردن آگاهی در خصوص خطرات تغییرات آب و هوایی عنوان شده است.
  سفر به زلال‌ترین دریاچه جهان+ تصاویر
  سفر به زلال‌ترین دریاچه جهان+ تصاویر • نظرات() 
 • نحوه آموزش در موسسه برهان به چه صورت است؟


  سوالات متداول

         نحوه آموزش در موسسه برهان به چه صورت است؟

  سیستم آموزش در موسسه آموزش عالی آزاد برهان به این صورت است که شما در وبسایت ما به صورت نقدی و یا اقساطی در هر دوره ای که تمایل داشته باشید ثبت نام می کنید( اگر نقدی ثبت نام کنید تخفیف ویژه دریافت می کنید). سپس یک بسته آموزشی جامع شامل تعدادی کتاب و CD های آموزشی ارسال می گردد. همچنین کلاس های حضوری نیز در موسسه وجود دارد که شرکت در آنها الزامی نیست. در پایان می بایست طبق فرمت خواسته شده از شما یک پایان نامه کامل آموزشی ارائه دهید و یا در آزمون موسسه شرکت کنید. پس از تأیید پایان نامه در نهایت مدرک مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری درب منزل شما ارسال می گردد.

   

          اعتبار مدارک شما در چه حد است؟

  مدارک ما همگی مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری است و این وزارتخانه تمام مدارک را مهر می کند.

   

          امکان صدور مدارک بین المللی هم وجود دارد؟

  بله، این مدارک در صورت تمایل شما توسط دادگستری ترجمه شده و توسط وزارت امور خارجه مهر می شود و در همه کشورهای دنیا قابل ارائه است.

   

         مدت زمان هر دوره چقدر است؟

  گذراندن هر دوره مطابق با دستور وزارت علوم تحقیقات و فناوری یک مدت زمان قانونی دارد که برای اطلاع از هر یک به قسمت جزئیات دوره مراجعه کنید.

   

        آیا این مدارک معادل لیسانس و فوق لیسانس است؟

  خیر، این مدارک گواهی نامه های پایان دوره آموزشی است و جزء دوره های کوتاه مدت و پودمان های مورد تأیید وزارت علوم تحقیقات و فناوری و دوره های آموزش عالی محسوب می شود.

   

          برهان از چه ارگانی مجوز فعالیت آموزشی دارد؟

  موسسه اموزش عالی آزاد برهان دارای مجوز قطعی به شماره 1556/24  مورخ ۱۳۸۴/۱۲/۲۱ از وزارت علوم تحقیقات و فناوری است و تحت نظارت دانشگاه جامع علمی کاربردی فعالیت می کند.

   

          آیا مدارک شما برای استخدام معتبر است؟

  بله، این گواهینامه ها معتبرترین گواهی نامه آموزشی در کل کشور است زیرا بالاترین ارگان آموزش عالی در کشور وزارت علوم تحقیقات و فناوری است و مدارک این موسسه را این وزارتخانه تأیید میکند. • نظرات() 
 • بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش امروز در مجلس

  بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش امروز در مجلس


  صلاحیت وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش امروز صبح در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است.

  پس از انقلاب تاکنون 11 نفر سکان وزارت مهم و سرنوشت ساز آموزش و پرورش را بر عهده گرفته اند که نخستین آن ها غلامحسین شکوهی بود و پس از آن شهید رجایی به عنوان دومین وزیر آموزش و پرورش معرفی شد. به تربیت شهید محمد جواد باهنر، علی اکبر پرورش، سید کاظم اکرمی و سپس محمد علی نجفی به عنوان وزیر آموزش و پرورش در این وزارت خانه فعالیت داشتند.

  همچنین پس از نجفی حسین مظفر، محمود فرشیدی، علی رضا علی احمدی و در نهایت حمیدرضا حاجی بابایی سکان وزارت آموزش و پرورش را در دست گرفتند.

  امروز طی جلسه ای در کمیسیون آموزش و پرورش مجلس شورای اسلامی صلاحیت محمد علی نجفی وزیر پیشنهادی دولت جدید بررسی می شود تا مشخص شود آیا برای دومین بار اداره این وزارت خانه مهم به دست محمد علی نجفی ششمین وزیر آموزش و پرورش که حدود 9 سال در این وزارتخانه فعالیت داشته خواهد افتاد.

    • نظرات() 


  • کل صفحات:2  
  • 1
  • 2
  •   

  با سلام
  این وب از طرف حمعی از اولیای مدارس تهران جهت تبادل افکار ،اعم از مربیان ،دانش آموزان و اولیا بویژه اولیای محترم راه اندازی شده است

  ورود شما را به این سایت خوش آمد عرض می كنم . امیدوارم مطالب این سایت مورد استفاده ی شما عزیزان قرار گیرد . برای پیدا كردن مطلب مورد نیاز خود از قسمت موضوعات وبلاگ استفاده كنید . لطفا نقطه نظرات خود را برای بهبود سایت مطرح نمایید
  امید که موفقیت وب موفقیت همه مجموعه باشد!  محمد بهرنگ


  آخرین پست ها


  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic