اولیای مدارس تهران -امت

مدادالعلما افضل من دماء الشهداء

نیایش مهر


عکس هایی از گل های زیبا و رمانتیک

مهرماه ماه دوستی،ماه شکفتن،ماه تلاش  فرا  رسید.

قاصدک های تازه شکفته در انتظار باغبان مهربانی هستند.

خدایا باغبان را یاری کن تا بتواند قاصدک هایی توانمند وشایسته پرورش دهد.

الهی یاری ده ،قلم باغبان ،فقط در جهت خشنودی تو نقش بندد.

خدایا با یاد تو بیاموزاند آنچه تو می پسندی ودور کن از آنچه تو نمی پسندی.

الهی بر لوح دلم نقشی  ماندگار بنما که تا ابد به خود ببالم.

بار الها سر آغاز نقطه ی رویش را بر تمام باغبانان وغنچه های خوش رنگشان مبارک و فرخنده بگردان.

به لطف ورحمت تو ای مهربان ترین مهربانان

یاعلی
برچسب‌ها: نیایش مهر , دعای مهر • نظرات() 
 • رفتار مناسب با بچه های بهانه گیر


  تربیت کودکان کار دشواری است. به طور مثال پسر بچه ای را مجسم کنید که وسط یک فروشگاه شلوغ شروع به پرخاشگری می کند و جسورانه به والدینش پاسخ می دهد. در چنین مواقعی حتی والدینی که خیلی در مورد تربیت فرزندشان به خود اطمینان دارند نیز مأیوس و دلسرد می شوند.

  و به دنبال روش و کلمات مناسبی می گردند تا کودک خود را آرام کنند. به شما اطمینان میدهم که با استفاده از پاره ای روشها می توانید در شرایطی که فرزندتان بدرفتاری میکند خونسردی خود را حفظ نمایید و شیوه ای مناسب در پیش گیرید، بخصوص هنگامی که با این پنج مسئله تربیتی مواجه می شوید :


  بهانه گیــــــــری و نق نق کـــــــردن

  بهانه گیری معمولاً در بین خردسالان، به ویژه  قبل از این که بتوانند به خوبی صحبت کنند ، رایج است. این کار یکی از معدود راه هایی است که توسط آن می توانند نارضایتی و خشم خود را از آنچه که نمی توانند به دست آورند ابراز کنند. هر قدر هم که این مسئله  ناراحت کننده باشد، والدین باید بدانند که علت بهانه گیری کودکشان فقط دیدن عکس العمل از جانب آنها نیست ( گرچه علت اصلی آن همین است ولی حتی کودکان دبستانی هم وقتی که به مقصودشان نمیرسند ) با بهانه گیری، احساسات درونی خود را آشکار می کنند و در نتیجه آرامش می یابند .


  چگــــونه با آن کنار بیایید

  وقتی کودک خردسال شما شروع به بهانه گیری و نق نق کرد، از او بخواهید که به صورتهای مختلف ابتدا در گوشی، بعد به آهستگی و سپس خیلی بلند و ... چیزی را که میگوید، تکرار نماید.این روش درست مثل یک بازی توجه او را جلب خواهد کرد و بهانه گیری را فراموش خواهد نمود. در مورد کودک دبستانی خود میتوانید از چند روش کلی استفاده کنید. به محض اینکه شروع به بهانه گیری کرد، حرف او را قطع کنید و به آرامی بگویید: "داری نق نق و بهانه گیری میکنی و من گوش نمیکنم ، پس بهتر است که آرام و  شمرده صحبت کنی . " اگر باز هم ادامه داد، دوباره درخواست خود را تکرار کنید. اگر شیوه  گفتار خود را تغییر داد با بیان جمله ای او را تشویق کنید. می توانید بگویید: " وقتی بدون نق نق کردن بگویی که چه می خواهی، بیشتر دوستت خواهم داشت."  اگر در چنین مواقعی عصبانی می شوید،هیجان صدای خود را فرو ببرید و فراموش کنید که چقدر دلتان می خواهد فریاد بزنید. به خاطر بسپارید که با مهار عکس العمل خود می توانید ارتباط بهتری با فرزندتان برقرار کنید. بعد به او بگویید که می دانید دلیل ناراحتی اش چیست و از این طریق با او به توافق برسید. به عنوان مثال فرض کنید چون به فرزندتان اجازه نداده اید که قبل از نهار شیرینی بخورد، ناراحت شده است، پس شیرینی را در جایی قرار دهید که بتواند آن را ببیند و به او قول دهید که پس از خوردن غذا به او شیرینی می دهید .


  اقـــــدام پیشگیــــــــــرانه

  هنگامی که فرزندتان واضح و محکم صحبت می کند به او گوش دهید و تحسینش کنید. با این عمل به او یاد می دهید که اگر بدون بهانه گیری چیزی بخواهد زودتر آن را به دست خواهد آورد .


  پــــــرخاشگـــری

  والدین گاهی به علت پرخاشگری فرزند خود عصبانی می شوند، نه فقط به این دلیل که اغلب در مکان های عمومی با بدخلقی کودک خود مواجه می شوند، بلکه بدین سبب که احساس می کنند روی رفتار کودک خود و شرایط موجود کنترل ندارند. خوشبختانه کج خلقی های کودکان با رسیدن به سن مدرسه کاهش می یابد. زیرا می توانند راه حل های بهتری در مواجهه با شکست و ناکامی پیدا کنند .


  چگـــــونه با آن کنار بیایید

  روش مؤثر برای از بین بردن پرخاشگری ، آن است که از ابتدا آنرا مهار کنید. وقتی که در مقابل پرخاشگری کودک خود با خشم و عصبانیت عکس العمل نشان دهید ، به طور غیر مستقیم به او می آموزید که عصبانیت وسیله کارسازی برای دست یافتن به اهداف است . در عوض می توانید بگویید: " وقتی از گریه کردن دست برداشتی در مورد آن با هم صحبت می کنیم و راه حلی می یابیم. " و به اتاق دیگری بروید. اگر فرزند شما خیلی کوچک است و نمی توانید او را تنها بگذارید ، پیش او بمانید. اگر به طرف شما آمد ، او را بغل کنید ولی تا وقتی که آرام نشده چیزی را که می خواهد به او ندهید. خود را به کار دیگری مشغول کنید . به عنوان مثال مطالعه کنید. با این کار به او می فهمانید که تا آرام نشود نمی تواند توجه شما را جلب کند. اغلب پرخاشگری های بچه ها، اگر مخاطب مورد نظر حضور نداشته باشد، زودتر متوقف می شود. در صورتی که کودک شما در یک مکان عمومی شروع به بدخلقی و پرخاشگری کرد، بدون توجه به نگاه ها ی مردم او را به گوشه ای خلوت ببرید و منتظر شوید تا آرام شود. به او بگویید: " اینجا پیش تو می مانم تا وقتیکه آرام شوی و با هم صحبت کنیم. " اگر بعد از سه یا چهار دقیقه باز هم به فریاد و گریه خود ادامه داد ، او را بردارید و از آن مکان خارج شوید .


  اقــــدام پیشگیــــــــرانه

  پرخاشگری ها همیشه قابل پیش بینی نیستند. کودکان به دلایل مختلفی این کار را انجام می دهند. به عنوان نمونه سه دلیل شروع پرخاشگری را ذکر می کنیم :

  هنگامی که کودک شما چیزی می خواهد ولی نمی تواند آنرا بدست آورد.
  وقتی یادگیری انجام کاری برایش دشوار باشد.
  وقتی که خسته شده باشد.
  پس با اجتناب از عواملی که ممکن است به بهانه گیری منجر شود، می توانید از وقوع تنش جلوگیری کنید. اگر می بینید کودک خردسالتان می خواهد با پازلی که خواهر بزرگترش انجام می دهد بازی کند ، یا به او در این بازی کمک کنید و یا اینکه توجهش را به بازی دیگری که بیشتر مناسب سنش باشد، جلب کنید. از کودک خود انتظاری بیش از آنچه که از عهده اش برمی آید نداشته باشید. خردسالان به این دلیل که قدرت تحمل زیادی ندارند، نمی توانند خود را برای مدت طولانی سرگرم کنند. بنابراین کودک خردسال خود را در ساعات شلوغ روز و در صف های طولانی به فروشگاه و یا بانک نبرید و اگر باید او را به جایی ببرید که می دانید معطل می شوید، برای سرگرمی او اسباب بازی و خوراکی همراه ببرید .


  دعـــــــــــوای میــــــان فــــــــــرزندان

  رقابت و هم چشمی میان فرزندان یک خانواده، پاسخی طبیعی به داشتن رقیب دائمی در جلب محبت پدر و مادر است. اگر دعوای آنها مهار نشود، روی روابط عاطفی میان فرزندان اثر می گذارد و شور و نشاط آنها را از بین می برد .


  چگـــونه با آن کنار بیایید

  بهترین راه برای مبدل کردن دعوای میان کودکان به صلح و آرامش، این است که ابتدا آنها را از یکدیگر جدا کنید تا آرام شوند. سعی نکنید میان آنها قضاوت کنید، حتی اگر شاهد بوده باشید که یکی از بچه ها، دیگری را عمداً تحریک کرده و دعوا را شروع کرده است.( باید برای تصحیح این رفتار، روش تربیتی مناسبی را اتخاذ نمایید.) در غیر اینصورت یا طرف یکی از آنها را میگیرید و یا اینکه به میدان دعوا کشیده میشوید که هیچکدام از آنها کمکی به شما نخواهد کرد .


  اقــــــــــدام پیشگیـــــــــــــــرانه

  رقابت میان کودکان خود را نمی توانید بطور کامل از بین ببرید ولی می توانید از شدت آن بکاهید. احترام به علائق یکدیگر را به کودکان خود تأکید کنید. به آنها بیاموزید که نسبت به مالکیت شخصی یکدیگر احترام قائل شوند و چیزی را که به خواهر یا برادرشان تعلق دارد ، بدون اجازه بر ندارند. هیچوقت کودکان خود را با هم مقایسه نکنید. در موقعیت هایی که معمولاً بین کودکان اختلاف ایجاد می شود، مقرراتی وضع کنید. به عنوان مثال جای هر یک را بر صندلی ماشین از قبل تعیین کنید و یا مشخص کنید که هر یک از آنها چه ساعتی می توانند برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود را ببینند .


  بازیگــــــــوشـــــــــی

  فرض کنید که با کودک پیش دبستانی خود قرار گذاشته اید که بعد از مسواک زدن به رختخواب برود تا قبل از خواب برایش قصه بگویید. ولی بیست دقیقه بعد می بینید که می خواهد ماشین های اسباب بازی خود را در دستشویی بگذارد. احتمالاً تا به حال چیزی شبیه به این موضوع را تجربه کرده اید. دلیل آن این است که مفهوم گذشت زمان برای خردسالان کاملاً با بزرگسالان متفاوت است. وقتی که آنها غرق در انجام کاری می شوند فکر می کنند تا وقتیکه فعالیت خود را به اتمام نرسانده اند زمان از حرکت خود باز ایستاده است. بنابراین بازیگوشی آنها تا زمانیکه خواندن ساعت را بیاموزند تمامی ندارد. گاهی پدر و مادرها می بایست به بچه های خود گوشزد کنند که وقتشان را تلف نکنند .


  چگـــــــونه با آن کنار بیایید

  اگر می خواهید فرزند خود را از فعالیتی وارد فعالیت دیگری کنید چیزی در این مورد به او نگویید. به عنوان مثال شب هنگام به جای این که به او بگویید که موقع خواب است، او را با گفتگو راجع به کارهایی که در طول روز انجام داده است مشغول کنید. او هم غرق در صحبت می شود و متوجه نخواهد شد که چه وقت از دستشویی بیرون آمده و به رختخواب رفته است.


  روش دیگــــــــــــر :

  چون درک مفهوم زمان برای کودکی که هنوز به مدرسه نرفته است به زمان فعالیت هایی از قبیل خوردن آب میوه، زمان خواب، زمان استحمام بستگی دارد، از اینرو می توانید برنامه بعدی را در طول روز برایش توضیح دهید و به این ترتیب سرعت حرکتش را بالا ببرید. به عنوان مثال به او بگویید: " بیا لباس خوابت را بپوش تا بتوانیم کتابی انتخاب کنیم و بخوانیم." اگر می خواهید کودک خود را به انجام کاری تشویق کنید، مثلاًِ می خواهید که اسباب بازی هایش را جمع کند، می توانید آن فعالیت را به صورت بازی در آورید و بگویید:" ببینم می توانی تا 50 که شمردم اسباب بازیهایت را جمع کنی ! " او را مسئولیت پذیر سازید. اگر عجله دارید به او بگویید که دیرتان شده است و به کمک او احتیاج دارید. از او بخواهید که کیف شما را دم در بگذارد و ظرف غذای خودش را از یخچال بیرون بیاورد. اگر این روش نیز در مورد کودک دبستانی و بازیگوش شما مؤثر واقع نشد ، از روش جدیدتری استفاده کنید. لباسش را تنش کنید، با موهای شانه نشده و نامرتب با بسته های بیسکویت یا میوه او را به موقع به مدرسه برسانید. با این روش به فرزند خود می آموزید که هر چقدر هم که مقاومت کند، بعضی کارها مانند به موقع حاضر شدن برای سرویس مدرسه را باید در زمان خودش انجام دهد .


  اقــــــــــدامات پیشگیــــــــــــرانه

  هنگامیکه می بینید کودک شما به تلویزیون توجهی ندارد و اسباب بازی هایش را گوشه ای رها کرده است، بیشتر مستعد انجام کارها و وظائف خود می باشد. بنابراین لوازمی را که موجب حواس پرتی او می شوند جمع کنید و به طور واضح به او بگویید که انتظار انجام چه کاری را از او دارید. توجه کنید که کودک شما تمام وسایل مورد نیاز خود را برای انجام کارش در اختیار داشته باشد. به عنوان مثال اگر از او می خواهید که دندان هایش را مسواک کند باید مسواک، خمیر دندان و آب را در دسترس او قرار دهید. راه دیگر جلوگیری از بازیگوشی فرزندتان این است که از شب قبل لباس و دیگر لوازم مورد نیاز او را برای فردا صبح آماده کنید. با این کار نه تنها به کودک بازیگوش خود فرصت نخواهید داد که برای انتخاب لباسش شما را معطل کند بلکه صبح، قبل از بیرون رفتن از منزل ( به  خصوص در مورد خانم های شاغل ) بدون عجله کارهایتان را انجام خواهید داد. البته اگر این کار را هر روز به طور معمول انجام دهید، بهتر است. کودک خود را به انجام بعضی از کارها عادت دهید. مثلاً شب: ابتدا خوردن غذا، بعد شستن دندان و خواندن داستان قبل از خواب. صبح: ابتدا پوشیدن لباس، شانه کردن مو و مرتب کردن تختخواب، خوردن صبحانه .


  حاضــــــــــر جوابــــــــی

  کودک با شروع دو سالگی ، خود مختاری خویش را به حیطه آزمایش می گذارد که یکی از راه های انجام این کار حاضر جوابی به بزرگسالان است. کودک خردسال با گفتن " نمی خواهم" یا " نه" می خواهد نشان دهد که از دستورهای شما خسته شده است و استقلال بیشتری می خواهد. چگونه با این موضوع  کنار می آیید ؟ این موضوع پیچیده ایست. زیرا اولاً می خواهید که کودکتان اولین قدم های خود را به طرف خود مختاری بردارد ، ثانیاً نمی خواهید که گستاخی او را تأیید کنید، بنابراین با حالتی جدی به او بگویید : " نباید این طوری جواب بدهی، اگر با حرف من موافق نیستی اشکالی ندارد ولی باید مؤدبانه جواب بدهی ." برایش از جملات معترضانه مناسب مثالهایی بزنید. جملاتی مثل : " نظر من فرق دارد " یا " مخالفم " و غیــــره . به این طریق برایش روشن سازید که اگر دفعه بعد اینگونه صحبت کند ارزش خود را نزد شما از دست خواهد داد. اجرای این روش تربیتی را ادامه دهید. اجازه ندهید که گستاخی او ادامه یابد تا اینکه روزی مجبور شوید عکس العمل شدیدی از خود نشان دهید.


  اقــــــــــدامات پیشگیـــــــــــرانه

  اگر کودکتان مخالفت خود را مؤدبانه به شما ابراز کرد، به او توجه بیشتری کنید و به عقیده او احترام بگذارید و به او نشان دهید که برا ی عقاید او احترام قائلید و اگر نظر او مخالف نظر شماست هیچ اشکالی ندارد . نکته مهم این است که شما می بایست از نوع ارتباط خود آگاه باشید. اگر از آن دسته افرادی هستید که مخالفت خود را با دیگران به صورت تمسخرآمیزی بیان می کنند، پس نمی توانید از فرزند خود انتظار داشته باشید که رفتاری غیر از این داشته باشد. همین که فرزند شما بتواند خودش را بیشتر کنترل کند و یاد بگیرد که چگونه نیازها و نومیدی خود را از طرق سازنده به شما توضیح دهد، پرخاشگری، بهانه گیری و دیگر رفتارهای منفی او مسئله ساز نخواهد بود. به او یاد بدهید که بتواند به شما بگوید که چه احساسی دارد و چگونه فکر می کند. با انجام این روش رابطه ای قوی با فرزند خود ایجاد می کنید. چنین رابطه ای، هنگامی که فرزندتان به سن بلوغ میرسد، در حل مسائل به شما کمک زیادی خواهد کرد.

  منبع:شاپرک


  برچسب‌ها: کودکان , بهانه گیری , رفتار
 • نظرات() 
 • هشدار! پای وبا به تهران و کرج باز شد


  معاون بهداشتی وزیر بهداشت گفت: تعداد مبتلایان به وبا در کشور به ۱۶۸ نفر رسید که دو نفر آنها در تهران و یکی در کرج بوده است. بنابراین از اکنون تا آخر آبان هر نوع اسهال آبکی مشکوک به وباست. مراقبتهای مرزی نیز با همکاری نیروی انتظامی افزایش یافته است.

  علی اکبر سیاری در گفت و گو با فارس، افزود: با توجه به شناسایی مواردی از بیماری وبا در تهران و کرج از مردم سراسر کشور می‌خواهیم مراقبتهای بهداشتی را برای کنترل و پیشگیری از بروز این بیماری بیش از پیش جدی بگیرند و هر نوع اسهال آبکی از این پس مشکوک به وباست مگر اینکه خلاف آن اثبات شود.

  وی گفت: سیستم های بهداشتی مراقبتهای خود را هم از نظر بررسی سالم بودن آب آشامیدنی و هم از نظر بررسی سبزیهای عرضه شده در بازار و هم از نظر مراقبتهای مرزی تقویت کرده‌اند. وی ادامه داد: به مردم توصیه می‌کنیم در هر جا که هستند از سالم بودن آب آشامیدنی خود اطمینان پیدا کنند و در جاهایی که آب سالم مطمئن در اختیار ندارند، حتماً یا از آبهای بطری شده استاندارد یا آبهای جوشیده استفاده کنند، همچنین در جاهایی که غذای مصرفی آنها مطمئن نیست، غذای گرم را به غذای سرد ترجیح دهند.

  معاون بهداشتی وزیر بهداشت تأکید کرد: همان طور که قبلاً نیز وزارت بهداشت اعلام کرده، توصیه اکید ما به مردم در سراسر کشور این است هنگام مصرف سبزی و سالاد حتماً مراحل چهارگانه شست و شو، گندزدایی و آبکشی سبزی ها را رعایت کنند، در دستورالعمل اعلام شده به رستورانها و اغذیه فروشی‌ها نیز این موضوع تأکید شده است اما هنوز دستورالعملی مبنی بر ممنوعیت عرصه سبزی و سالاد در رستورانها و اغذیه فروشی ها صادر نشده است.

  سیاری ادامه داد:‌ بر اساس استانداردهای بین‌المللی اگر تعداد مواردی فوتی ناشی از بیماری وبا از یک درصد مبتلایان بیشتر شود علامت خطر جدی است، در زمان حاضر از مجموع ۱۶۷مبتلای این بیماری تاکنون ۳ نفر فوت کرده است اما علت این افزایش مرگ پیدا کردن دو فرد فوت شده ناشی از این بیماری است که به موقع شناسایی نشدند و هر دو آنها افغانی بودند.

  وی گفت: به مردم توصیه می‌کنیم به محض برخورد با موارد اسهال آبکی از محصول ORS که در همه داروخانه‌ها موجود و در درسترس مردم است استفاده کنند تا از دست دادن بیش از حد آب بدن موجب مرگ و میر آنها نشود، زیرا بیماری وبا به علت از دست دادن آب بدن، مرگ آ‌ور می‌شود و بعد از آن در اولین فرصت ممکن به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند.

  معاون وزیر بهداشت تأکید کرد: بعد از مشاهده مواردی از بیماری وبا مراقبتهای مرزی با همکاری نیروی انتظامی افزایش یافته است. در تمام گلوگاههای مرزی در شرق کشور واحدهای بهداشتی مستقر شده، به صورت شبانه روزی ورودی ها را کنترل می‌کنند و به مسافران ورودی به کشور آموزشهای لازم را ارائه می‌کنند.

  سیاری ادامه داد: با توجه به اینکه بسیاری از افراد مبتلا به وبا به صورت قاچاق وارد کشور می‌شوند، با همکاری نیروی انتظامی کار شناسایی و بررسی مهاجران قاچاق نیز در تمام شهرهای مناطق شرقی کشور با جدیت در حال انجام است. وی گفت: تعداد موارد جدید این بیماری طی ۳ روز گذشته نسبتاً کمتر شده است اما به تمام مراکز بهداشتی شرق کشور آماده باش کامل شبانه روزی داده است،‌ در تمام شهرهای کشور نیز بیمارستانهایی برای شناسایی و درمان سریع بستری و سرپایی بیماران و افراد مشکوک فعال شده و به همه آنها تا آخر آبان اعلام آ‌ماده باش شده است.

  وی اضافه کرد: در تمام شهرهای شرقی کشور نیز نمونه برداری و کنترل آب آشامیدنی نسبت به گذشته ۲ برابر شده و کار آموزش به مردم و نیروهای بهداشتی و کلرزنی آب با جدیت در حال انجام است. سیاری ادامه داد: به همه مردم در سراسر کشور اکیداً توصیه می‌کنیم از دستفروشان آب و مواد غذیی نخرند. • نظرات() 
 • ناگفته‌هایی از حادثه شین آباد پس از 10 ماه

  ناگفته‌هایی از حادثه شین آباد پس از 10 ماه
  تاریخ انتشار : یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۱۴
  باید دلت سنگ باشد تا بتوانی به چهره‌های از هم‌پاشیده‌شان نگاه کنی و بغضت نگیرد و شرمت نشود، اما در این اتاق باید همه غصه‌ات را پنهان کنی و برایشان لبخند بزنی تا بتوانی عمق فاجعه را از این کودکان 10 ساله پنهان کنی. صدای خنده آنها را در باز‌ی‌هایشان در حالی می‌شنوی که چهره معصومانه و زیبای کودکانه‌شان زیر داغ آتش، چروکیده و مچاله است، آن هم نه سوختگی به مفهوم رایج، بلکه بندبند وجودشان در این حادثه از شدت بالای حرارت آتش، در یک کلمه‌ و بدون تعارف، «کباب‌پز» شده است.

   

   

  «آمنه»، «نادیه» و «اسمعه»، سه تن از همان دانش‌آموز شین‌آبادی هستند که این روزها با سوختگی‌های 50 و 45 درصد حال در بیمارستان ساسان تهران بستری هستند تا شاید تیغ جراحی پزشکان مرهمی باشد بر زخمهای چهره‌های سوخته‌شان؛ گرچه 10 ماهی می‌شود جراحی‌های طولانی چندساعته تنها تفریح آنها شده.

   

   

  نادیده‌هایی از دانش‌آموزان شین آباد

   

   

  به گزارش ایسنا، در بیمارستان ساسان طبقه‌ دهم از ایستگاه پرستاری سراغ کودکان شین‌آبادی را می‌گیریم. اتاق شماره‌ یک را نشانمان می‌دهند. با پرستاری که از قبل هماهنگ شده وارد اتاق می‌شویم. صورت‌های «آمنه»، «اسمعه» و «نادیه» که هر یک روی تخت‌هایشان خوابیده‌اند دیده نمی‌شود. خودمان را معرفی می‌کنیم، مادرانشان نیم‌خیز می‌شوند و نگاهمان می‌کنند. شک می‌کنیم که شاید فارسی را خوب ندانند، جلوتر می‌رویم، «آمنه» به طرف ما برمی‌گردد، از دیدن چهره که نه! چهره‌ای باقی نمانده، صورتکی مصنوعی با پلک‌هایی که گوشه‌هایش به هم چسبیده، حفره‌ای به اندازه‌ یک سکه در زیر لب‌هایش که به جرات می‌توان گفت کلفتی هر یک به سه سانت رسیده، دستانی باندپیچی شده و سری که وسط آن خالی از موست، جا می‌خوریم.

   

  «نادیه» از تخت پایین می‌پرد؛ دخترکی تپل که گوشت‌های اضافی روییده بر صورتش او را چاق‌تر از حد معمول نشان می‌دهد، برخلاف آمنه که دستی ندارد برای دراز کردن، دستش را دراز می‌کند، از نگاه بر دستانش شرممان می‌گیرد، برخلاف ظاهر تپلی‌اش انگشتان دستش همچون کودکی چهار ساله، لاغر، نحیف و کوتاه باقی مانده است. بر تمام دستانش تا آرنج رد بخیه و «گرافت» است، به قول سر پرستار بخش "وصله پینه"، او با بلوز شلواری قهوه‌ای و البته خیلی گشاد روبرویمان ایستاده.

   

  احتیاجی به پرسیدن نیست، گشادی لباس‌ها تنها کمکی است برای خاراندن راحت جانی که دیگر جای سالمی نمی‌توان در آن دید.

   

   

  نادیده‌هایی از دانش‌آموزان شین آباد

   

   

  چشمان سیاه و مژگان بلند دخترک حکایت از چهره‌ای زیبا همچون سایر دخترکان این سرزمین دارد. هر آنچه می‌گویی صورتش را به راست می‌چرخاند و گوشش را سمت صدا می‌گیرد، در این زمان است که پدرش می‌گوید دخترش شنوایی گوش چپش را از دست داده. موهای کوتاه آمنه را نیز کنار می‌زند و گوش راستش را نیز نشانمان می‌دهد؛ با آنکه آمنه شنوایی‌اش را از دست نداده است اما لاله این گوشش هم کامل نیست.

   

   

  نادیده‌هایی از دانش‌آموزان شین آباد

   

   

   

  نادیده‌هایی از دانش‌آموزان شین آباد

   

   

  سعی می‌کنیم بر لبانمان لبخند باشد؛ لبخندی البته مصنوعی تنها برای پنهان‌کردن تلخی حجم شبیخون حادثه‌ای که شعله‌هایش به جان دانش‌آموزان شین‌آبادی افتاد و روزگارشان را سیاه و خاکستر کرد.

  در هر فرصتی دست بر صورت، گردن و تن و جان دارند برای خاراندن خود. دو پنکه سفید مدام به چپ و راست می‌چرخد، بی‌هیچ توقفی. شاید کمکی باشد برای خنک کردن تن سوخته این دخترکان بی‌گناه.

   

   

  نادیده‌هایی از دانش‌آموزان شین آباد

   

   

  «اسمعه» به تقلید از نادیه به سمتمان می‌آید، دستش را برای سلام کردن دراز می‌کند، به نظر می‌رسد وضعیت این دختر موخرمایی علی‌رغم گوشت‌های اضافه‌ صورت و گرفت‌های دستش، بهتر از آمنه و نادیه باشد. پیراهنی جذب تن و کوتاه با ساق شلواری سیاه به تن دارد، لباسش صورت وی را سفیدتر و زیباتر کرده.

   

   

  نادیده‌هایی از دانش‌آموزان شین آباد

   

   

  دورمان را می‌گیرند، بیشتر از همه دوربین عکاس برای آن‌ها جذابیت دارد. مادرانشان که حال از روی صندلی بلند شده‌ و ایستاده‌اند، حال و روز خوبی ندارند، اضطراب و بی‌حوصلگی در چهره‌شان بیداد می‌کند. گویا با هر بار باز شدن در اتاق، منتظر آماده شدن کودکانشان برای رفتن به اتاق عمل هستند.

   

  بیمارستان ساسان تهران چند روزی است مهمان سه تن از این حادثه‌دیدگان است. حادثه‌دیدگانی که دیگر شور و شوق خرید لوازم مدرسه را ندارند و اول مهر را با لباس‌های بیمارستان در انتظار آینده‌ای نامعلوم آغاز خواهند کرد. 15 آذرماه 91 آتش بخاری در دبستان انقلاب اسلامی روستای شین‌آباد پیرانشهر به جان 28 دانش‌آموز کلاس چهارم افتاد و آنها را راهی بیمارستان کرد.

  «سیران یگانه» و «سارینا رسول‌زاده» که هنوز آرزوهایشان را در دفتر نقاشی نکرده بودند به علت شدت سوختگی به آرامگاه ابدی پر کشیدند و دانش‌آموزان دیگر نیز با درصدهای مختلفی از سوختگی در بیمارستانها بستری شدند.

   

  زنی لاغر اندام خود را مادر "آمنه راک" معرفی می‌کند. رنگ به رخسار ندارد. در کنار تخت دخترش ایستاده و منتظر نگاهمان است تا دردهایی را که هر روز از دلش می‌گذرد باز هم بازگو کند هر چند که عمق فاجعه آنقدر زیاد است که هیچ قلم و تصویری نمی‌تواند آن را شرح دهد؛ این را حال و روز خودمان و عکاس‌مان هم فریاد می‌زند.

   

   

  نادیده‌هایی از دانش‌آموزان شین آباد

   

   

  مادر داغدیده می‌گوید و می‌گوید تا شاید تلنگری شود برای مسئولان که مرهمی برای زخم به درد نشسته این کودکان و خانواده‌شان بیابند.

   

  مادر می‌گوید دخترش با 50 درصد سوختگی تاکنون 25 بار و شاید حتی بیشتر، تحت عمل جراحی صورت و دست قرار گرفته، عمل‌هایی که به گفته پزشک معالجش مشخص نیست تا چندین سال دیگر باید ادامه یابد و معلوم نیست با این عمل‌ها تا چند درصد می‌تواند چهره از دست رفته‌اش را باز یابد.

   

  حالا هر سه مادر شروع به صحبت‌کردن می‌کنند. داغشان دوباره جان‌ گرفته. هر آنچه به خاطر می‌آورند از فشار مالی تا وعده‌های فراموش‌شده و بی‌مسئولیتی برخی مدیران ارشد آموزش و پرورش استان و کشور تا کابوس‌های شبانه کودکانشان را بازگو می‌کنند.

  نمی‌دانیم به کدام صورت نگاه کنیم، هر یک چیزی می‌گویند. آرامشان می‌کنیم.

  "مادر نادیه" بهتر از دیگران فارسی صحبت می‌کند. رشته کلام را بدست می‌گیرد و از تکرار عمل‌های هر سه ماه یکبار خبر می‌دهد و می‌گوید: برای جراحی ترمیمی صورت بچه‌ها از پوست قسمت‌های مختلف بدنشان برداشته و به صورتشان گرفت (پیوند) می‌زنند، این جراحی‌ها هر سه ماه یکبار تکرار می‌شود.

   

   

  نادیده‌هایی از دانش‌آموزان شین آباد

   

   

  حالا نادیه به طرفمان می‌آید. دستم را بروی شانه‌اش می‌گذارم، البته با احتیاط. خیلی زود ایستاده به بغلم می‌خزد. اسمعه در کنارش می‌ایستد. مادر نادیه دلش آرام نمی‌گیرد و ادامه می‌دهد: درد پرستاری از بچه‌ها یک طرف و دوندگی برای اسکان در تهران از طرف دیگر، نایی برایمان نگذاشته. قبل از آمدن به تهران برای هماهنگی مراجعه می‌کنیم که تاکید می‌کند بروید مشکل جا ندارید، اما وقتی می‌آییم از صبح تا بعداز ظهر باید منتظر بمانیم تا یک اتاق برای اسکان در تهران آنهم در خانه فرهنگیان بدهند.

  هر سه مادر از نحوه رسیدگی و هماهنگی‌های آموزش و پرورش به شدت ناراضی هستند و امیدوارند تا بلکه مسئولان جدید فکری به حالشان بکنند.

   

  «نازدار ترکه»، مادر آمنه راک می‌گوید: زمانی که بچه‌ها در بیمارستان سینای تبریز بستری بودند به علت رسیدگی نامناسب پزشکی بدنشان عفونت کرده بود، به طوری که پس از انتقال به اصفهان، پزشکان گفتند اگر دیرتر منتقل شده بودند عفونت خون باعث مرگ آنها می‌شد، اگر کودکانمان در آن بیمارستان می‌ماندند مرگشان حتمی بود.

  وی در حالی که دستهایش را به هم گره کرده و در چهره‌اش ناامیدی نسبت به آینده نامعلوم دخترش موج می‌زند، ادامه می‌دهد: پس از جراحی‌های متعددی که صورت گرفته جای جراحی‌ها گوشت اضافی آورده؛ هرچند پزشکان این اتفاق را عادی می‌دانند، اما برای خانوده‌ها قابل پذیرش نیست. می‌پرسیم چرا از روز اولی که حادثه رخ داد کودکانتان را به تهران منتقل نکردید که مادر نادیه و آمنه هر دو مدعی می‌شوند « برخی مسئولان آموزش و پرورش از ترس رسانه‌ای شدن حادثه و ابعاد فاجعه که در چهره کودکان نمایان، اجازه انتقالی نداده اند»؛ ادعایی که مسئولان وقت باید به آن پاسخ دهند.

   

  علاوه بر صورت و دستهای "نادیه" پشت و کمر این دخترک نیز بشدت سوخته و وقتی این موضوع را می‌فهمیم که لباسش را بالا می‌زند. پشتش تکه تکه سوخته و برجسته شده، نمی‌توان بیشتر از چند ثانیه نگاه کرد. نمی‌دانیم چه بپرسیم فقط نگاهمان را از پشت این کودک می‌دزدیم، جراحت و عمق سوختگی در صورت، دستها و بدن این فرشته‌های کوچک داستان تلخی است که تا آخر عمرشان همراه آنهاست.

   

   

  نادیده‌هایی از دانش‌آموزان شین آباد

   

   

  نادیه عکسی پرسنلی با خود به همراه دارد، معصومیت چهره زیبایش را نشان می‌دهد. مادرش سرش را به علامت اینکه نمی‌دانیم چه کنیم، به چپ و راست تکان می‌دهد و می‌گوید: چه آینده‌ای در انتظار این دختران است.

   

   

  نادیده‌هایی از دانش‌آموزان شین آباد

   

   

  وی درباره اینکه تا کنون هیچ مبلغی بابت دیه به خانواده دانش‌آموزان شین آبادی پرداخت نشده است، اضافه می‌کند: مسوولان آموزش و پرورش به ما قول داده‌اند بعد از 15 سالگی "بیمه معلم" به این دانش‌آموزان تعلق خواهد گرفت که همانند بیمه عمر است اما معلوم نیست عملی شود یا خیر . بیمه حوادث دانش‌آموزی هم که 100 یا 200 هزار تومان است نه تنها پرداخت نشده بلکه چنین رقم‌هایی دردی از کودکانمان دوا نمی‌کند.

  سراغ بیمه 50 میلیون تومانی ایران را می‌گیریم که در این باره نیز مادران متفق‌القول می‌گویند: قرار بود مستمری تا آخر عمر برای کودکانمان برقرار شود که تا کنون جوابی از سوی مسوولان در این باره نشنیده‌ایم.

  مادران به شدت از فشارهای اقتصادی حاکم بر خانوارهایشان گله‌مند هستند و ادامه می‌دهند: بدلیل همراهی همسرانمان با کودکان برای امر درمان آنها از کار بیکار شده‌اند و کارفرمایان حاضر به همکاری نیستند. همچنین قرار بود به علت بیکار شدن همسرانمان به آنها حقوق بیکاری و به مادران نیز حق پرستاری پرداخت شود که هیچ یک از این قولها و وعده‌ها تاکنون عملی نشده است.

   

  مادران دانش‌آموزان همچنین اظهار می‌کنند که تنها هزینه ایاب و ذهاب و بیمارستان پرداخت می‌شود و سایر هزینه‌ها از جمله اقامت در سایر تهران و اصفهان و مایحتاج ضروری به عهده خانواده‌هاست و مبلغی بدین منظور پرداخت نمی‌شود و با گذشت 10 ماه از تامین هزینه‌های جاری مستاصل هستند.

  مادر آمنه حادثه رخ‌داده را اتفاقی غیرقابل جبران می‌داند، لذا از دولت می‌خواهد حقوق و مستمری برای فرزندان برقرار شود تا آینده این دختران بدون حضور والدین در خطر نباشد و تا پایان عمر مورد حمایت دولت باشند.

   

  در ادامه از آنها درباره عیادت مسوولان از دانش‌آموزان شین‌آبادی می‌پرسیم، پاسخشان بسیار متفاوت از اظهاراتی است که برخی مسوولان از پیگیری خود در رسانه‌ها عنوان می‌کنند. مادر نادیه می‌گوید: وزیر قبلی آقای حاجی بابایی فقط یکبار در بیمارستان تبریز و یکبار هم اصفهان به دیدن کودکانمان آمد. از وقتی هم که به بیمارستان ساسان تهران آمده‌ایم همسرانمان از، سرپرست فعلی آموزش و پرورش و نماینده پیرانشهر خواستند برای دیدن وضعیت بچه‌ها به بیمارستان بیایند که در این عیادت آقای فانی برای پیگیری درمان قول داد.

  مادر نادیه در ادامه گلایه‌هایش عنوان می‌کند: از چند ماه پیش که فاکتور 700 هزار تومانی هزینه دارو و سایر هزینه‌ها را پرداخت کرده‌ایم بیش از سه ماه می‌گذرد اما تا کنون این مبلغ را دریافت نکرده‌ایم و برای تامین بخشی از هزینه‌ها به ناچار باید از اقوام قرض بگیریم.

  در مورد تحصیل بچه‌ها با آغاز سال تحصیلی جاری می‌پرسیم که نادیه از روی تخت پایین می‌آید و کنار اسمعه می‌ایستد. هر دو می‌گویند دوست ندارند به آن مدرسه بروند. مادرانشان می‌گویند کودکانشان حال روحی خوبی ندارند و بشدت پرخاشگر و حساس شده‌اند.

  مادر آمنه ادامه می‌دهد: اگر نیمه‌شب لامپی را خاموش و یا روشن کنیم آمنه با وحشت شروع می‌کند به فرار کردن و فریاد می‌زند «سوختم! سوختم.»

  مادر نادیه هم به حساس شدن دخترش نسبت به محبت پدر و مادر به فرزند 4 ساله‌شان اشاره می‌کند و می‌گوید: اگر فرزند کوچکترم را در آغوش بگیرم و یا لباسی برایش بخرم نادیه می‌گوید چون او سالم است و من سوخته‌ام به او توجه می‌کنید و دوستش دارید، واقعا نمی‌دانیم چه کنیم با مشکلات روحی بچه‌ها که آنها را عصبی کرده‌ است.

   

  مادر آمنه در ادامه می گوید: با توجه به جراحی و زخمهای دست و صورت بچه‌ها قرار بود برای تحصیلشان یک اتاق در نظر گرفته شود که تا کنون با این امر هم موافقت نشده و کودکانمان که باید امسال به کلاس پنجم بروند، علاقه‌ای به تحصیل در آن مدرسه ندارند.

   

   

  روایت تلخ روز حادثه از زبان آمنه، نادیه و اسمعه

   

   

  نادیه: وقتی رفتیم مدرسه بخاری روشن بود اما وقتی معلم به کلاس آمد بخاری خاموش شد و به یکی از بچه‌ها گفت سرایدار را صدا کند تا بخاری را روشن کند. وقتی سرایدار آمد و خواست بخاری را روشن کند، آتش کوچکی از بخاری بلند شد. وقتی معلم کلاس دیگر و سرایدار می‌خواستند بخاری را بیرون ببرند، بخاری بین در گیر کرد. معلم خارج از کلاس بود و سرایدار هم از روی آتش بخاری به بیرون پرید.

  در این میان مادر آمنه اضافه کرد که بخاری از دست سرایدار به زمین افتاد و آتش گرفت.

  مادر آمنه ادامه می‌دهد: در آتش سوزی رخ داده حتی لباس دانش‌آموزان هم نسوخته بود و به دلیل حرارت فضا کودکان همچون سیب‌زمینی کباب شدند و ریه آنها به شدت آسیب دید.

   

   

  سوختن ۳۳ دانش آموز دختر در آتش بخاری نفتی مدرسه - پیرانشهر

   

   

  وی با مرور خاطرات آن روز به خالی بودن کپسولهای اطفای حریق و کم‌بودن فاصله حفاظهای پنجره کلاس درس اشاره می‌کند و می‌گوید: به جز باک بخاری که ظرفیت گنجایش 20 لیتر نفت را دارد، گالن 20 لیتری دیگری پر از نفت نیز در کلاس درس بود که آتش با کمک اهالی روستا خاموش و دانش‌آموزان با خودروهای شخصی به بیمارستان منتقل شدند.

   

  به گفته مادران، امسال فقط بخاری این مدرسه را تعویض کرده‌اند و سایر مشکلات و کمبودهای مدرسه همچنان پا برجاست!؟

   

  به گزارش ایسنا، حاتمی سرپرستار بخش جراحی بیمارستان ساسان هم در گفت‌و‌گو با ایسنا، با اشاره به وضعیت جسمی و روحی کودکان منتقل شده به این بیمارستان می‌گوید: از نظر روحی، با توجه به اینکه بچه‌ها در سن کودکی قرار دارند هنوز به عمق فاجعه و اتفاقی که برایشان رخ داده پی نبرده‌اند اما از اینکه به آنها توجه می‌شود خوشحالند.

  وی در پاسخ به اینکه اگر از همان روزهای اول دانش‌آموزان به تهران منتقل و تحت مداوا قرار می‌گرفتند روند درمانی مناسبتر نبود؟ اظهار می‌کند: سوختگی این بچه‌ها شدید است و با این درجه از سوختگی تنها می‌توان گفت که زنده ماندنشان یک شانس بزرگ است، چراکه این شدت از سوختگی در این سن منجر به مرگ فرد می‌شود لذا به نظر می‌رسد رسیدگی‌های اولیه به موقع صورت گرفته است.

   

  وی می‌افزاید: این کودکان شاید بیش از 100 بار طی سالیان طولانی مورد جراحی‌های متعدد ترمیمی قرار بگیرند تا بخشی از ضایعه پوستی آنها درمان شود، هرچند این درمانها صورت اولیه آنها را باز نخواهد گرداند، اما تنها به ترمیم بخشی از ضایعات کمک می‌کند.

   

  به گفته حاتمی، در عمل جراحی روز چهارشنبه 27 شهریور ماه دستهای کودکان تحت جراحی قرار گرفت، هرچند بخشی از ضایعات بوجود آمده از جمله از بین رفتن عضله و مفاصل و انگشتان این کودکان قابل جبران نیست و با این جراحی‌ها تنها بخشی از ظاهر دست و صورت آنها ترمیم می‌شود.

   

  عکس کودکان در دستانشان است، می‌خندند و با عکاس عکس می‌گیرند و می‌خواهند عکسشان را نشانشان بدهد و با لحنی کودکانه می‌گویند "وای چه خوشگل افتادیم!". باید طاقت بیاوری که صدای خنده‌هایشان را که فقط صداست و تصویرش دلت را آشوب می‌کند، بشنوی. صورتشان را آتش به تاراج برده. خجالت می‌کشند نگاهت کنند و یا بخندند اما آیا خجالت نباید برای بی‌مسوولیتی عده‌ای باشد که به خودشان زحمت نداده‌اند با عیادت از این دانش‌آموزان مرهمی بر دل پرزخم آنها باشند.

   

   

   

  نادیده‌هایی از دانش‌آموزان شین آباد

   

   

  دکتر فاطمی، فوق تخصص ترمیمی و جراح دانش‌آموزان منتقل شده از شین‌آباد که مسوولیت جراحی آنها را بدون نوبت پذیرفته است هم درباره آخرین وضعیت کودکان، به ایسنا می‌گوید: متاسفانه این کودکان دو عضو حیاتی یعنی دست و صورت خود را در این سوختگی از دست داده‌اند. هر چند نقاط دیگر بدن‌ آنها نیز سوخته، اما مهم‌ترین عناصری که به شدت ایجاد مشکل کرده، دست و صورت آنهاست.

   

   

  نادیده‌هایی از دانش‌آموزان شین آباد

   

   

  وی می‌افزاید: با توجه به اینکه بازسازی دست و صورت بسیار مشکل است، از لحاظ زیبایی عملکرد فرد را دچار مشکل می‌کند، چرا که قرار گرفتن اعضای حیاتی از جمله چشم، دهان، بینی و گوش در صورت هم از نظر زیبایی و هم از نظر عملکرد بسیار حائز اهمیت است و چسبندگی‌هایی که در این ناحیه ایجاد می‌شود، نه تنها عملکرد را دچار مشکل می‌کند، بلکه از نظر زیبایی نیز مسئله‌ساز است.

   

  این فوق تخصص جراحی ترمیمی ادامه می‌دهد: در ضایعاتی که برای دست این بچه‌ها ایجاد شده، عملکرد مفاصل آنها با مشکل مواجه شده که از لحاظ زیبایی نیز مشکلاتی را ایجاد کرده است، لذا درمان‌های این کودکان بسیار طولانی و مشکل و نتایج نیز صددرصد قابل پیش‌بینی نیست.

   

   

  نادیده‌هایی از دانش‌آموزان شین آباد

   

   

  فاطمی می‌گوید: این بچه‌ها باید طی سال‌های سال مورد جراحی‌های مختلف قرار بگیرند تا از نظر زیبایی و عملکرد، به حد قابل قبول و رضایت‌بخشی برسند، اما اینکه چند بار باید تحت جراحی قرار بگیرند و یا چه مدت درمان آنها به طول خواهد انجامید، قابل پیش‌بینی نیست.

  به گفته وی، با توجه به اینکه سالی سه تا چهار جراحی بروی این کودکان انجام خواهد شد، طی چهار سال، کارهای اولیه‌ای را می‌توان برای ترمیم بخشی از ضایعات به وجود آمده، انجام داد اما درمانهای دراز مدت آنها باقی می‌ماند.

   

  این پزشک فوق تخصص ادامه می‌دهد: سوختگی بیماری است که تا آخر عمر گریبانگیر فرد است، لذا نمی‌توان گفت درمان سوختگی در یک مقطع زمانی به اتمام می‌رسد و این بیماری همراه همیشگی این کودکان خواهد بود و هرگز آنها به حالت طبیعی باز نخواند گشت و زیبایی از دست رفته آنها قابل برگشت نیست، همینطور کارهایی که پیش از این انجام می‌دادند بعد از این قادر به انجامش نخواهند بود که جای تاسف دارد.

  این جراح همچنین با انتقاد از همکاری نکردن آموزش و پرورش با کادر پزشکی می‌گوید: متاسفانه پیش از این آموزش و پرورش همکاری خوبی نداشت و پیگیری‌های زیادی انجام شد برای درمان این کودکان چراکه این کودکان دچار سوختگی شدید شده‌اند و دولت موظف است هزینه درمانی آنها را پرداخت کرده و بهترین شرایط درمانی را برایشان فراهم کند.

   

  وی معتقد است درمان این کودکان تنها به عملهای جراحی محدود نمی‌شود بلکه آنها نیازمند مشاور روانی، مددکار، فیزیوتراپ و کار درمانی هستند، هرچند جسمشان سوخته؛ زیرا اما روحشان بیشتر دچار آسیب شده است.

   

   

  نادیده‌هایی از دانش‌آموزان شین آباد

   

   

  وی ادامه می‌دهد: چند سال دیگر این کودکان به سن بلوغ می‌رسند و با وضعیت صورتی و دستی که دارند قطعا دچار اختلال روانی خواهند شد. متاسفانه یک تیم منسجم درمانی برای این کودکان وجود ندارد و آموزش و پرورش پیگیر تشکیل این تیم پزشکی منسجم نیست.

   

  دکتر فاطمی در ادامه در پاسخ به اینکه آیا اعزام این کودکان به خارج از کشور تاثیری در تسریع و روند بهبودی آنها خواهد داشت؟ می‌گوید: قطعا کشورهای پیشرفته در درمان سوختگی متفاوت از ایران هستند، اما این تفاوت در روش‌های درمانی نیست چراکه جراحی‌هایی که در خارج از کشور بروی چنین کودکانی انجام می‌شود، در ایران نیز قابل انجام است، اما در کشورهای توسعه‌یافته تیم ارگانیزه و منسجم درمان سوختگی وجود دارد که ایران فاقد آن است. روند درمان سوختگی در ایران همانند جزیره‌های دور از هم است که هر بخشی در آنها کار خودش را انجام می‌دهد.

  وی می‌گوید: بهترین اقدامی که آموزش و پرورش می‌تواند برای این بچه‌ها انجام دهد، تشکیل یک تیم منسجم درمانی از بهترین پزشکان کشور است تا مراحل درمان این کودکان ادامه یابد.

   

  سال تحصیلی جدید آغاز شد اما ماه مهر دیگر برای کودکان شین آباد بوی مهربانی ندارد. دانش‌آموزان کلاس پنجم برخلاف سالهای پیش دیگر شور و اشتیاقی برای رفتن به مدرسه به ویژه همان مدرسه‌ای که آینده آنها را در خشم شعله‌های آتش خاکستر کرده، ندارند و حال این کودکان در اتاق جراحی آینده نامعلومشان را ورق می‌زنند.... • نظرات() 
 • بسم الله اینگونه اعجاز می کند  در شأن و منزلت بسم الله همین بس که به فرموده امیرالمومنین علی بن ابیطالب سلام الله علیه، اسرار کلام خداوند در قرآن است و اسرار قرآن در سوره فاتحه و اسرار فاتحه در "بسم الله الرحمن الرحیم" نهفته است.

   
  گویند مردی بود منافق اما زنی داشت مومن و متدین. این زن تمام کارهایش را با "بسم الله" آغاز می کرد. شوهرش از توسل جستن او به این نام مبارک بسیار غضبناک می شد و سعی می کرد که او را از این عادت منصرف کند.

   
  روزی کیسه ای پر از طلا به زن داد تا آن را به عنوان امانت نکه دارد زن آن را گرفت و با گفتن " بسم الله الرحمن الرحیم" در پارچه ای پیچید و با " بسم الله " آن را در گوشه ای از خانه پنهان کرد، شوهرش مخفیانه آن طلا را دزدید و به دریا انداخت تا همسرش را محکوم و خجالت زده کند و "بسم الله" را بی ارزش جلوه دهد.

   
  وی بعد از این کاربه مغازه خود رفت. در بین روز صیادی دو ماهی را برای فروش آورد آن مرد ماهی ها را خرید و به منزل فرستاد تا زنش آن را برای نهار آماده سازد.

   
  زن وقتی شکم یکی از آن دو ماهی را پاره کرد دید همان کیسه طلا که پنهان کرده بود درون شکم یکی از ماهی هاست آن را برداشت و با گفتن "بسم الله" در مکان اول خود گذاشت. شوهر به خانه برگشت و کیسه زر را طلب کرد. زن مومنه فورا با گفتن "بسم الله" از جای برخاست و کیسه زر را آورد شوهرش خیلی تعجب کرد و سجده شکر الهی را به جا آورد و از جمله مومنین و متقین گردید.[خزینةالجواهر ص 612] • نظرات() 
 • مذل المومنین!؟  ین روزها تو کوچه پس کوچه های مجازی و غیره حرفهایی زده میشود که گوش ها از شنیدنش قرمز می شود و خون ها بجوش می آید.
  یک عده به اسم انقلابی گری، رهبری را مستقیم و غیرمستقیم متهم به مصلحت سنجی و عافیت اندیشی می کنند. یکی حرفهای انقلابی امام را به رخ دیگران که نه؛ به رخ رهبری می کشد و دیگری مردم را متهم می کند که چون به فلانی رای ندادید، رهبری را به مماشات کشیدید. و آن یکی نرمش قهرمانه را تمسخر می کند. 

  هنوز که به صلح امام حسن نرسیدیم اما؛
  کسانی که در گدار میان آرمان و واقعیت، امام حسن را "مذل المومنین" نامیدند همان ظاهرگرایان متعصب و جاهلان متنسکی بودند که بعد از عاشورا به کربلا رسیدند.

  کشور داری نه "گردو بازی کودکانه" است و نه گود چاله خرکش ها که "اژدر عربده کش" بخواهد. نرمش قهرمانانه همان واقع بینی آرمانگرایانه است.

  این بچه ها بزرگ می شوند و عاقل....اما کسانی که تکلیف گرائی و انقلابی گری را بر احساسات بازاری و جهل خام اندیشان سوار کردند روزی برای این سرخوردگی ها باید پاسخ دهند. • نظرات() 
 • روز اول مدرسه

    • نظرات() 
 • هاشمی: قهر با آمریکا ابدی نیست


  آیت الله هاشمی رفسنجانی ضمن بیان اینکه در دیپلماسی عملگرایانه مبتنی بر اعتدال بن بستی وجود ندارد، تاکید کرد: سبکی که الان داریم که با آمریکا نه حرف بزنیم و نه رابطه داشته باشیم، قابل تداوم نیست. مگر اروپا با آمریکا، چین با آمریکا و روسیه با آمریکا چه تفاوتی از دید ما دارند؟ اگر با آنها مذاکره داریم، چرا با آمریکا مذاکره نکنیم؟ معنای مذاکره هم این نیست که تسلیم آنها شویم. مذاکره می‌کنیم اگر مواضع ما را پذیرفتند و یا ما مواضع آنها را پذیرفتیم، تمام است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، گزیده مصاحبه ایشان با فصلنامه مطالعات بین المللی بدین شرح است:

  من کاری به این ندارم که ایدئولوژی‌های مختلف چگونه هستند و ممکن است تحجّر و دگماتیسم در بعضی ایدئولوژی‌ها باشد. ولی اسلامی را که من می‌شناسم و به آن معتقدم و بسیاری هم مثل من فکر می‌کنند، اسلام دگم نیست.اسلام دستور نداده است که با کسانی که مخالف عقیده ما هستند، قطع رابطه شود یا صحبت نکنیم. مگر پیامبر(ص) مأمور نشد که به همه اهل کتابی که اطرافش بودند، دستور دهد تعالوا الی کَلِمَهٍ سَواءٍ بَیْنَنَا و بَیْنَکُم (آیه ۶۴ آل‌عمران)، یعنی مشترکات را بگیریم، بقیه اختلافات سر جای خودش باشد.

  بحث سر این نیست که نمی‌شود دیگران را تحمل کرد. آن آیه معروف قرآن کذالک جعلناکم اُمَهً وسطاً لتکونوا شهدا علی الناس. ما، شما را امت وسط قرار دادیم. تفسیرهای مختلفی درباره واژه وسط است. چون خودم اهل تفسیرم، به نظرم بهترین تفسیر همین است که شما معتدل هستید و در وسط ایستاده‌اید جمله معروف حضرت علی(ع) را ببینید که می‌فرمایند: "الیمین و الیسار مَضلّه. یعنی چپ‌روی و راست‌روی افراطی، از جاده حقیقت، به دو طرف منحرف شدن است. البته زمانی است که دیگران می‌خواهند با ما بجنگند، ما را از بین ببرند که این مورد، فضای دیگری است و در همین مورد هم اسلام حکم دارد و بحث دیگری است. ولی وقتی می‌شود با آنها بمانیم و با عمل، عقایدمان را به دنیا معرفی کنیم، راهی که اسلام خواسته است را چرا دنبال نکنیم؟.

  من در سالهای آخر حیات امام(ره) نامه‌ای را خدمتشان نوشتم، تایپ هم نکردم. برای اینکه نمی‌خواستم کسی بخواند و خودم به امام دادم. در آن نامه هفت موضوع را با امام مطرح کردم و نوشتم که شما بهتر است در زمان حیاتتان، اینها را حل کنید، در غیر این صورت ممکن است اینها به صورت معضلی سدّ راه آینده کشور شود. گردنه‌هایی است که اگر شما ما را عبور ندهید، بعد از شما عبور کردن مشکل خواهد بود...

  یکی از این مسایل رابطه با آمریکا بود. نوشتم بالاخره سبکی که الان داریم که با آمریکا نه حرف بزنیم و نه رابطه داشته باشیم، قابل تداوم نیست. آمریکا قدرت برتر دنیا است. مگر اروپا با آمریکا، چین با آمریکا و روسیه با آمریکا چه تفاوتی از دید ما دارند؟ اگر با آنها مذاکره داریم، چرا با آمریکا مذاکره نکنیم؟ معنای مذاکره هم این نیست که تسلیم آنها شویم. مذاکره می‌کنیم اگر مواضع ما را پذیرفتند و یا ما مواضع آنها را پذیرفتیم، تمام است.

  اینکه همه را از لحاظ عقیدتی قبول داشته باشیم، نه. ظلم‌هایی که کشورهای استعماری به کشورهای جهان سوم و عقب نگه داشته شده، کرده و می‌کنند که در سابق هم بیشتر بود. هم دوران استعمار رسمی و هم دوران استعمار نو. خیلی ظلم کرده‌اند و واقعاً مردم را استعمار می‌کنند. ما با این موارد مخالف هستیم. اما معنای آن، این نیست که با اینها کار نمی‌کنیم و یا مذاکره نمی کنیم. می‌توان کار کرد. نظرات را هم گفت. ما می‌توانیم بدون دردسر به کشورهایی که مظلوم هستند، کمک کنیم. طبیعتاً اگر از لحاظ عقیدتی بنا بودعمل کنیم، با کشورهای الحادی که اصلاً خدا و معنویات را قبول ندارند، طبعاً باید با آنها همکاری نمی‌کردیم. اما الان به آنها نزدیک‌تر هستیم. نمی‌گویم که با آنها نمی‌توانیم کار کنیم. با آنها هم می‌توانیم کار کنیم فکر می‌کنم هر کشوری در دنیا، عقاید خودش را دارد و عقاید ما هم پابرجاست. آنجایی که در عمل تضاد پیدا می‌کنیم، بحث دیگری است. با تعامل می‌شود. بسیاری از مشکلات را حل کرد. • نظرات() 
 • شرایط ایران برای مذاکره با آمریکا


  وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با تاكید براینكه جمهوری اسلامی هرگز مذاكره به عنوان طرف ضعیف را نمی پذیرد، خاطرنشان كرد: ایران در اوج عزت و اقتدار آماده مذاكره است.
   
  سردار سرتیپ پاسدار  حسین دهقان روز یكشنبه در گفت و گو با برنامه  من طهران  شبكه خبری العالم در باره چگونگی عمل به  نرمش قهرمانانه در ارتباطات بین المللی گفت : مقام معظم رهبری قبلا نیز در خصوص سیاست خارجی سه اصل عزت، حكمت و مصلحت را مطرح كردند كه شاید سیاست نرمش قهرمانانه تعبیری از همان سه اصل باشد.
   
  وی با بیان اینكه، این اصول بر روابط و مناسبات خارجی جمهوری اسلامی ایران حاكم است، ادامه خواهد داشت و تغییری نخواهد كرد، افزود: معنی سیاست نرمش قهرمانانه اینست كه اصول ، منافع و اهداف ملی ایران ثابت است و ما راهبردهای خودمان را نیز ثابت و غیرقابل تغییر می دانیم اما هر كسی در تاكتیك مانور می كند تا منافعش را ماكزیمم كند. ایران با پشتوانه عظیم مردمی و با توجه به توانمندی های اقتصادی و دفاعی اش می تواند در عرصه جهانی بازیگری مؤثری داشته باشد كه یكی از جنبه های این بازیگری مساله مذاكرات است.
   
  دهقان خاطرنشان كرد: یكی از اصول ثابت ایران اینست كه بر سر میز مذاكره نباید به عنوان طرف ضعیف تلقی بشویم. ایران در اوج عزت و اقتدار آماده مذاكره است و هیچ پیش شرط و تهدیدی را نخواهد پذیرفت و از طرف مقابل هیچ ترسی و واهمه ای به خود راه نخواهد داد.
   
  وی گفت: نظام سلطه دلسوز نظام ما و منافع ایران نیست بلكه به دنبال منافع خودش است . سیاست نرمش قهرمانانه به این معنی است كه طرف مقابل باید بپذیرد كه در شرایط برابر، بدون تحمیل هر موضوعی به ما و بدون تعدی به حقوق رسمی شناخته شده برای هر نظام سیاسی در قانون بین الملل بر سر میز مذاكره بنشیند. اگر این شرایط فراهم باشد، ما مشكلی با مذاكرات نخواهیم داشت.
   
  وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ، در باره احتمال تفاوت دیدگاه نیروهای مسلح خصوصا سپاه پاسداران درباره سیاست نرمش قهرمانانه با نظر دستگاه دیپلماسی، تصریح كرد : سیاستی كه مقام معظم رهبری اعلام می كنند، برای همه جهات و اركان نظام لازم الاجرا است  و نظام با عزم و اراده راسخ سیاست های رهبری را دنبال خواهد كرد و مقام معظم رهبری نیز نظارت می كنند، اگر كاستی وجود داشته باشد، تذكر خواهند داد  و با كسی مماشات نخواهند كرد.
   
  آمریكا توان جنگیدن ندارد
   سردار سرتیپ دهقان در باره راهبرد آمریكایی ها برای گذاشتن دو گزینه جنگ و دیپلماسی روی میز خاطرنشان كرد: تحولات بیست سال گذشته منطقه و جهان و مداخلات نظامی آمریكا اولاً این درس را به نظامیان، سیاسیون و متحدان واشنگتن داده كه هزینه جنگ بیشتر از منفعتی آن است، ثانیاً تصمیم به وارد شدن در جنگ آسان است ولی خروج پیروزمندانه از آن تضمین شده نیست.
   
  وی گفت: سیاسیون آمریكا اراده ای برای جنگ در خارج از مرزها ندارند و توانی نیز برای جنگیدن ، به این معنا كه منطقه ای را اشغال كنند و نظامی سیاسی را ساقط كنند، ندارند ؛ ولی شلیك موشكی از زمین یا هوا به سوی منطقه ای قدرت و توانمندی نظامی محسوب نمی شود بلكه مهم اینست كه بتواند اراده خود را بر اراده منطقه مورد هدف تحمیل كند و اراده اش، اراده غالب باشد .
   
  وی افزود : این نكته نباید فراموش شود كه اسرائیلی ها همیشه به دنبال این بودند كه آمریكائی ها را به اقدامی علیه ایران تحریك كنند؛ ولی آمریكائی ها تاكنون نشان داده اند كه آنقدر هم كم عقل نیستند و اوضاع را تجزیه و تحلیل می كنند ؛ لذا باید بپذیریم كه لابی صهیوینستی همیشه آمریكا را علیه ایران تحریك می كند . تهدید " گزینه جنگ روی میز است " نیز چیز جدیدی نیست و از زمان جنگ تحمیلی تاكنون به بهانه های مختلف مطرح شده است.
   
  سردار دهقان تاكید كرد: آنچه كه آقای روحانی در این باره فرمودند و مورد تأیید نظام نیز است ، اینست كه نمی توان با زبان زور و تهدید با كسی مذاكره كرد. نكته مهم اینست كه مذاكرات باید در فضای برابر ، بدون تهدید و با احترام متقابل برگزار شود و اراده طرفی بر طرف دیگری تحمیل نشود و عبارت امروزی هر مذاكره ای باید جریان بُرد – بُرد را با خودش همراه داشته باشد. از نظر ما تهدید كردن و دعوت كردن به مذاكره قابل قبول نیست.
   
  دوران مذاكره برای مذاكره پایان یافته است
   وی در پاسخ به این سوال كه آیا پیش بینی می كنید كه آقای روحانی با اوباما دیدار كند، بیان كرد : آقای روحانی گفتند كه در دنیای دیپلماسی همه چیز ممكن است.  وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در باره میزان احتمال انجام چنین دیداری گفت: ابتدا آمریكائی ها تكذیب كردند ولی الان می گویند كه ما آمادگی داریم. نكته مهم اینست كه دوران مذاكره برای مذاكره پایان یافته است و مهم اینست كه یك نشست خروجی داشته باشد و پس از نشست بتوان اقدامی را آغاز كرد .
   
  موضوع استفاده نظامی از انرژی هسته ای درایران مطرح نیست
   سردار سرتیپ دهقان در باره اتهام طرف های غربی مبنی بر امكان انحراف ایران از برنامه هسته ای صلح آمیز، خاطرنشان كرد: امكان انحراف ایران از برنامه هسته ای صلح آمیز خود بهانه ای در دست آمریكائی ها است كه از طریق آژانس بین المللی انرژی اتمی این مساله را دنبال می كنند. رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران بارها اعلام فرمودند كه ما از لحاظ شرعی نمی توانیم به دنبال استفاده نظامی از انرژی هسته ای باشیم و فرمایشات رهبری برای همه ارگان ها تكلیف شرعی است و نمی توانند از فرمایشات ایشان تخطی كنند.
   
  وی تاكید كرد: همه دستگاه های امنیتی آمریكا نیز گزارشی را منتشر كردند كه هیچ علامتی دالّ بر انحراف ایران از برنامه هسته ایش به سمت استفاده نظامی وجود ندارد و آژانس نیز این مساله را به صورتی دیگر اعلام می كند و می گوید كه براهینی اثبات نشده است. وقتی چیزی به نام استفاده نظامی از انرژی هسته ای در ایران وجود ندارد، چرا باید طرف های غربی تصور كنند كه چنین چیزی وجود دارد.
   
  وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران در باره دستاوردهای جدید این وزارتخانه در خصوص موشك و ماهواره چیست، گفت: فعالیت ها و تحقیقات چند جانبه وزارت دفاع مبتنی بر تحلیل دقیق، نگاه راهبردی و افق زمانی بلندمدت است كه  ما با توجه به تحولات امنیتی محیطی و تهدیدات متصور برای منافع ملی و بر اساس سیاست بازدارندگی و دفاع همه جانبه تجهیزات مورد نیاز و مؤثر را تولید می كنیم  به عبارت دیگر تجهیزات و تسلیحات نوینی را تولید كنیم كه برای نیروهای مسلح ما برتری سازی كند و به سمت بازدارندگی مؤثر پیش برویم. ما در صنایع هوائی توانسته ایم كه انواع هواپیماهای هدایت پذیر از راه دور را مانند هواپیماهای شناسائی، رهگیری و جنگی تولید كنیم و تلاش می كنیم كه مداومت پروازی، سقف پروازی و سرعت این هواپیما را افزایش بدهیم. بالگردها را نیز طراحی و تولید می كنیم . • نظرات() 
 • پلنگ رودباری به رگبار بسته شد!


  در حادثه‌ای دلخراش در رودبار یک قلاده پلنگ آماج تیر یک شکارچی متخلف قرارگرفت و تلف شد.

  مهندس امیر عبدوس مدیرکل محیط زیست گیلان در گفت‌وگو با سایت خبری محیط زیست ایران در این‌باره تصریح کرد: به رغم تلاش‌های شبانه‌روزی محیط‌بانان اداره کل حفاظت محیط زیست در حفاظت از جمعیت گوشتخواران، در استان گیلان به ندرت شکارچیان متخلف با عبور از شبکه‌های حفاظتی، به انجام اعمال خلاف قانون مبادرت ورزیده و بالاترین سطوح هرم غذایی را نشانه می‌روند.

  وی ادامه داد: گزارش ارائه شده به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار در روز یکشنبه ۳۱ شهریورماه، حاکی از شکار یک قلاده پلنگ در منطقه ییلاقی آسمانسر از توابع جیرنده رودبار بوده که ماموران به محض وصول گزارش در منطقه حاضر و پس از بازرسی، پوست پلنگ را در انبار منزل متخلف کشف کردند و فرد متخلف نیز به محض رویت ماموران محیط زیست پا به فرار گذاشت.

  مدیرکل محیط زیست گیلان افزود: فرد متخلف پس از تعقیب و گریز توسط ماموران انتظامی منطقه عمارلو دستگیر شده و در حال بازجویی است. وی با تاکید بر اینکه هنوز گزارش بیومتریک این پلنگ به اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان واصل نشده و کارشناسان در حال بررسی جزئیات آن هستند، اظهار کرد: جمعیت پلنگ در سراسر کشور به واسطه تخریب زیستگاه‌ها تحت فشاره بوده و اگر اهرم‌های حفاظتی سازمان حفاظت محیط زیست در حفظ این گونه زیستگاه‌های آن نباشد خطرات فجیعی متوجه جمعیت این گونه از گربه‌سان در سراسر کشور خواهد شد.

  مدیرکل محیط زیست گیلان افزود: بر اساس یک فرضیه‌ مورد بحث میان اساتید برجسته زیست‌شناسی کشور، استان گیلان یکی از استان‌های منبع این گونه است که پلنگ به واسطه امنیت نسبی و دسترسی آسان‌تر به مواد غذایی توفیق بیشتری برای زادآوری داشته و از طرفی به واسطه وسعت زیاد قلمروی این حیوان در طبیعت، بخشی از گونه‌های زادآوری شده به استان‌های مجاور مانند زنجان و قزوین مهاجرت و ترکیب گونه‌ای آن استان‌ها را ترسیم می‌کند.

  وی با تاکید بر اینکه هم‌اکنون اداره کل محیط زیست استان گیلان در حال تشکیل پرونده‌ای برای متخلف جهت معرفی وی به دستگاه قضایی است، گفت: بدیهی است در موارد خاص این‌چنینی کمترین تسامحی با متخلفان صورت نمی‌گیرد.

  عبدوس به متخلفان هشدار داد که به واسطه گسترش کیفی و کمی همیاران محیط زیست و محیط‌یاران متعهد در سراسر استان گیلان، امکان پوشیده ماندن تخلف آنها وجود ندارد و به محض اقدام به تخلف، اخبار آن به اداره‌های حفاظت محیط زیست در شهرستان‌ها و اداره کل حفاظت محیط زیست در مرکز استان واصل خواهد شد و قطعا طی هماهنگی‌های به عمل آمده با مسئولان قضایی استان با این دسته از متخلفان به شدت برخورد می‌شود. • نظرات() 
 • روایت صادق زیباکلام از‌ حاج‌ قاسم سلیمانی


  صادق زیباکلام در یادداشتی برای مثلث، درباره حاج قاسم سلیمانی نوشت.

  به گزارش ایسنا، متن این یادداشت به این شرح است: «قطعا سردار قاسم سلیمانی شخصیت کاملا متفاوتی نسبت به بسیاری از چهره‌های سیاسی حاضر در کشور است. البته این اختلاف شخصیتی ایشان با دیگر هم‌قطارانش مدیون سمت و جایگاه ایشان در سپاه قدس نیست چرا که دلیل مهم اینکه ایشان تبدیل به شخصیت قابل قبول و مورد احترام در میان جناح‌ها و جریان‌های سیاسی شده‌اند را باید عمل به فرمایشات امام راحل دانست.

  زیرا هما‌ن‌طور که بسیاری در خاطر دارند، امام در ۲۴ ‌اسفند ۱۳۶۰ یعنی در شرایطی که نه‌تنها در عرصه جریانات داخلی کشور، احزاب نیرومند اسلامی حضور فعال داشته بلکه هنوز جنایت‌های سازمان منافقین در اوج بود و حزب توده و بسیاری از احزاب کمونیستی و ملی‌گرا رسما و علنا فعالیت می‌کردند، یعنی در شرایطی که اگر قرار بود سپاه و بسیج و قوای نظامی در مسائل سیاسی احزاب مداخله کنند، قطعا آن دوران مصداق بارز آن بوده است، با صراحت می‌فرمایند: «ورود سیاست در ارتش، شکست ارتش است. این را باید بدانید و شرعا جایز نیست.»

  امام‌ خمینی در همین سخنرانی و در فرازهایی دیگر ورود قوای نظامی و بسیج به عرصه مناقشات سیاسی حتی به نفع خالص‌ترین جناح‌ها و جریان‌های صد در صد اسلامی را نیز صراحتا نهی کردند. امام می‌فرمایند: «من عرض می‌کنم به همه این قوا و به فرماندهان این قوا که این افراد در هیچ‌ یک از احزاب سیاسی، در هیچ یک از گروه‌ها وارد نشوند. اگر ارتش یا سپاه پاسداران یا سایر قوای مسلح در حزب وارد بشود، آن روز باید فاتحه آن ارتش را خواند. در حزب وارد نشوید، در گروه‌ها وارد نشوید، اصلا. تکلیف الهی و شرعی همه شما این است که یا بروید حزب یا بیایید در ارتش باشید.»

  سردار قاسم سلیمانی نماد فردی است که با اخلاص و تمام توان طی سال‌های متمادی از دخالت در مسائل سیاسی خودداری کردند. البته این تنها دلیل برای مورد اعتماد بودن ایشان در میان جریان‌ها و احزاب نیست چرا که در تمام سال‌هایی که نام سردار قاسم سلیمانی شنیده شده‌ است، هیچ‌گاه از ایشان موضع‌گیری تندی دیده نشده است. هیچ‌کس به یاد نمی‌آورد که وی در وقایع مختلف موضع‌گیری انجام داده باشد یا اتهامی‌ را متوجه شخصیت‌های سیاسی کشور که قطعا از افراد مهم و تاثیر‌گذار در مسیر نیل به اهداف خود بوده است، کرده باشند.

  دقیقا در همان دورانی که بازار توهین و اتهام در کشور داغ و سوزنده بود، ایشان لزومی ‌بر دخالت خود در آن مسائل ندیدند. اینها همان دلایلی است که موجب می‌شود شخصیت‌ها و جریان‌های سیاسی خود را در غم سردار شریک بدانند. قطعا قاسم سلیمانی یک قهرمان جنگی و یک وطن‌پرست واقعی است که سال‌ها بعد بسیاری او را درست خواهند شناخت. از آن جهت که وی مردی است که به دور از هر گونه حاشیه و جنجالی به وظایف خود عمل می‌کند. از آن جهت که در تمام این سال‌ها چه دوران جنگ و چه پس از آن یک سرباز بی‌ادعا بوده و انجام وظیفه کرده است. این مرز و بوم به امثال این مرد نیاز دارد. در نهایت قاسم سلیمانی نماد خضوع، فروتنی و انسانیت است که سبب قوت قلب برای دیگران می‌شود.» • نظرات() 
 • وضع افروغ درباره آزادی زندانیان وقایع سال 88


  عماد افروغ با اشاره به آزادی شماری از زندانیان سیاسی مرتبط با فتنه 88 گفت: ما باید متوجه باشیم جامعه شناسی شرایط بحران و غیر عادی با شرایط عادی متفاوت است؛ لذا باید از همان روز اول با سعه صدر بیشتری با این موضوع برخورد می شد.
   
  به گزارش مهر، وی با بیان اینکه باید به جای زندانی کردن به اصطلاح زندانیان سیاسی، خطاکاران یا مجرمان سیاسی به راه حل های بدیل از جمله جرایم نقدی بیاندیشیم، گفت: زمانی رئیس قوه قضاییه وقت موضوعی را تحت عنوان حبس زدایی از زندانیان مطرح کردند که همان موقع بنده از ایشان سئوالی کردم که آیا این طرح شامل زندانیان سیاسی هم می شود یا خیر.
   
  وی با تاکید براینکه در محدوده آزادی بیان، آزادی مطبوعات و ... عطف به فصل سوم قانون اساسی باید با سعه صدر بیشتری برخورد شود، ادامه داد: یکی از راه حل ها این است که افراد را نه به دلیل قلم و افکارشان بلکه به دلیل عدم پرداخت جرایم نقدی زندانی کرد. این نوع مجازات باعث می شود فرهنگ تحقیق هم در جامعه ارتقا یابد مثلا اگر کسی قصد دارد واقعیتی را در مورد فردی افشا کند این افشا باید با مدرک و سند محکمه پسند باشد در غیر این صورت باید هزینه هنگفتی بابت افترا و تهمت خود بپردازد و این چیزی است که در بسیاری از کشورها که سابقه آزادی و دموکراسی دارند جاری و ساری است.
   
  این کارشناس مسائل سیاسی افزود: بدین وسیله کسی هم به خودش اجازه نمی دهد که به دیگری تهمت بزند و علاوه بر آن این نوع جریمه باعث شود که حرفها مستند و مستدل باشد و این کمک می کند فرهنگ سخن از روی ادله و مدرک و سند اشاعه یابد.
   
  وی بیان داشت: من شخصا از روز اول چندان موافق زندانی کردن این افراد نبودم الان هم خوشحالم که آزاد شدند و اعتقادم بر این است بدین وسیله ما یک قهرمانهای غیر واقعی تحویل جامعه می دهیم. چه کسی که بنا به دلایل سیاسی راهی زندان می شود و چه آن کسی که با تهمت ها و افترهای بی مورد خود به افراد کسب وجهه سیاسی می کند و متاسفانه با او برخوردی هم نمی شود.
   
  نماینده مجلس هفتم با بیان اینکه نظام باید قهرمان های صادق و واقعی را تحویل جامعه دهد گفت: ما باید سعه صدر داشته باشیم و درک کنیم که شرایط بحرانی با شرایط عادی متفاوت است و باید از تجارب کشورهای دیگر هم درس عبرت بگیریم.
   
  این کارشناس مسائل سیاسی، با بیان اینکه امیدوار هستم که این اقدام یک اقدام استراتژیک باشد و نه تاکتیکی ، به خلاء قانونی برای مجازات متهمان سیاسی اشاره کرد و گفت: ما باید به این سمت برویم که زندان را برای آزادی بیان و مواجهات فکری برداریم مگر آنجایی که مسئله امنیتی و جاسوسی و تخریب اموال عمومی باشد.
   
  افزوغ با تاکید براینکه باید به فصل سوم قانون اساسی که مربوط به حقوق مدنی و سیاسی است ملت پایبند باشیم، خاطرنشان کرد: باید تا آنجا که فصل سوم قانون اساسی اجازه آزادی بیان را به شهروندان داده با سعه صدر برخورد شود و آنجایی که پای تهمت به اشخاص به میان می آید افراد می توانند اقامه دعوی کنند و به جای اینکه طرف مقابل زندانی شود من پیشنهاد جریمه نقدی هنگفت را می دهم. • نظرات() 
 • 150 هزار کلاس درس فاقد سیستم گرمایشی

   عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، با انتقاد از وجود وسایل حرارتی غیر استاندارد در مدارس کشور، گفت: اعتبار 200 میلیارد تومانی مدارس برای تعویض وسایل گرمایشی غیراستاندارد به دلیل نبود بودجه هنوز تخصیص نیافته است.
   
  رضا صابری در گفت ‌وگو با خانه ملت، با انتقاد از وجود وسایل حرارتی غیراستاندارد در مدارس کشور، توضیح داد: سال گذشته به دلیل کمبود درآمد، دولت تنها هزینه‌های جاری را پرداخت کرد و خرید امکانات و ابزارهای مورد نیاز برای آموزش وپرورش آن گونه که مورد انتظار بود اتفاق نیفتاد.
   
  نماینده مردم  آزادشهر، رامیان، چشمه‌ساران و فندرسک در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: بهسازی و تجهیز مدارس به وسایل گرمایشی استاندارد باید در اولویت‌های برنامه‌های دولت باشد، با توجه به حوادث تاسف بار سال گذشته در روستای شین آباد باید هر چه سریعتر ردپای وجود وسایل حرارتی خطرناک را از مدارس حذف کرد. صابری با بیان اینکه نمایندگان مجلس  در مورد حذف بخاری‌های غیر استاندارد از مدارس اتفاق نظر دارند، ادامه داد: پیشنهاد نمایندگان مجلس به دولت و وزارت آموزش و پرورش این بود که از وسایل حرارتی گازی که از ایمنی بالایی برخوردار هستند برای گرم کردن کلاس‌های درس استفاده کند.
   
  این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه نباید مدارس را با وسایل گرمایشی غیراستاندارد گرم کرد، افزود: طبق آمارها قریب به یکصد و پنجاه هزار کلاس در مدارس کشور مجهز به وسایل گرمایشی استاندارد نیستند که این تعداد کلاس حدود سه و نیم میلیون دانش آموز را در خود جای داده است.  عضو هیات رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، گفت: مجلس نگران سلامتی و ایمنی دانش‌آموزان در مدارس است و به همین جهت در بودجه امسال رقم 200 میلیارد تومان را برای تجهز مدارس به وسایل گرمایشی استاندارد اختصاص داد که باید به همت دولت یازدهم این مبلغ تخصص یابد. • نظرات() 
 • عکس/ حضور محمد خاتمی در منزل زندانیان سیاسی آزاد شده


  حجت‌الاسلام سید محمد خاتمی با حضور در منزل فیض الله عرب سرخی و محسن امین زاده از بازداشت شدگان وقایع سال 88 که به تازگی از زندان آزاد شده‌اند با آنها دیدار و احوال پرسی کرد.
  تاریخ انتشار : یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۱۸
   
   
   
   
   
   
   
   
    • نظرات() 
 • مطهری: ادامه حصر موسوی و کروبی موجه نیست

   علی مطهری گفت: شواهد و قرائن نشان از اتفاقات خوبی در نیویورک دارد.

   
  به گزارش ایسنا، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز مجلس در جمع خبرنگاران ابراز عقیده کرد که ایران و آمریکا به یکدیگر چراغ سبز نشان داده‌اند، حالا این‌که آیا رییس‌جمهور اجازه ملاقات مستقیم با اوباما را دارد یا نه، بنده از این موضوع بی‌اطلاعم.این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به سوالی درباره اختیار تام رییس‌جمهور درموضوع حل و فصل پرونده هسته‌یی تصریح کرد: اختیار تام رییس‌جمهور، در موضوع حل و فصل پرونده هسته‌یی است اما احتمال دارد ایشان اجازه ملاقات با سایر مقامات آمریکایی از جمله وزیر امور خارجه این کشور را نیز داشته باشد.

   
  مطهری سپس در بررسی آثار آزادی برخی زندانیان حوادث سال 1388 گفت: اگر آزادی زندانیان صرفا به خاطر سفر رییس‌جمهور به نیویورک باشد تا قدری از فشار حقوق بشری علیه ایران کاسته شود، اقدامی اصولی نیست، چراکه اگر این افراد مستحق آزادی بودند چرا زودتر آزاد نشدند، اما اگر آزادی زندانیان حوادث سال 1388 سیاست جدید و ادامه‌دار باشد، اقدام خوبی است. وجود چنین نگاهی نشان می‌دهد که اساسا تغییر روش در مسائل امنیتی و اجتماعی بوجود آمده است و بنده امیدوارم این آزادی‌ها تداوم یابد.

   
  نماینده مردم تهران هم‌چنین درباره موسوی و کروبی اظهار کرد: طبق اطلاعات من، رفع حصر آقایان موسوی و کروبی نیاز به گذشت زمان دارد. مسوولان امنیتی و اطلاعاتی هنوز اعتماد کافی نسبت به هواداران سیاسی این آقایان ندارند.

   
  وی افزود: از نظر بنده حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری نشان دهنده‌ آشتی اکثریت قریب به اتفاق معترضان سال 88 با نظام بود و شکاف گذشته تا حد زیادی ترمیم شده است و ادامه حصر آنها موجه نیست، هرچند اصل آن هم قابل بحث است، اما به هر حال مسوولان امنیتی باید نسبت به تداوم آرامش سیاسی کشور پس از آزادی آقایان موسوی و کروبی اعتماد و اطمینان پیدا کنند.

   
  این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درعین حال خاطرنشان کرد: تندروی‌ها، علامت‌ها و نشانه‌ها، توسط مسوولان اطلاعاتی و امنیتی کشور رصد می‌شود، شاید آنان از جلسات اصلاح‌طلبان و موضع‌گیری‌های آنها چنین برداشت کرده‌اند که هنوز زمان مناسب برای آزادی آقایان موسوی و کروبی به وجود نیامده است.

   
  مطهری در واکنش به موضع‌گیری‌های سیاسی نمایندگان نسبت به تصمیمات رئیس جمهور در حوزه آموزش عالی نیز گفت: موضع‌گیری نمایندگان مجلس به ویژه اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات در خصوص اقدامات رئیس جمهور درحوزه آموزش عالی طبیعی و عادی است و هر نماینده‌ای حق دارد که هر موضعی اتخاذ کند، نمی ‌توان به این بهانه مانع اظهارنظر نمایندگان شد یا آنان را نکوهش کرد. • نظرات() 


  • کل صفحات:2  
  • 1
  • 2
  •   

  با سلام
  این وب از طرف حمعی از اولیای مدارس تهران جهت تبادل افکار ،اعم از مربیان ،دانش آموزان و اولیا بویژه اولیای محترم راه اندازی شده است

  ورود شما را به این سایت خوش آمد عرض می كنم . امیدوارم مطالب این سایت مورد استفاده ی شما عزیزان قرار گیرد . برای پیدا كردن مطلب مورد نیاز خود از قسمت موضوعات وبلاگ استفاده كنید . لطفا نقطه نظرات خود را برای بهبود سایت مطرح نمایید
  امید که موفقیت وب موفقیت همه مجموعه باشد!  محمد بهرنگ


  آخرین پست ها


  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic